0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy nastąpi tak oczekiwana zmiana stawek kilometrówki?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie obowiązujące stawki do kilometrówki zostały ustalone w roku 2007. Minęło zatem już kilka lat, odkąd nie nastąpiła w tej kwestii żadna zmiana. Jak się to ma do rzeczywistości? Koszty eksploatacji pojazdów osobowych z roku na rok rosną. Czy nastąpi w końcu zmiana stawek kilometrówki? Sprawdźmy!

Zmiana stawek kilometrówki adekwatnie do kosztów eksploatacji

Na początku 2007 roku litr benzyny Pb 95 kosztował ok. 4,10 zł. Od tamtego momentu wahania cen były bardzo duże. W 2013 roku cena za litr benzyny znacznie wzrosła i wynosiła nawet ok. 5,75 zł. Nastąpił więc wzrost o 40%, a stawki kilometrówki wciąż pozostawały na tym samym poziomie.

Instytut Transportu Samochodowego, szacując aktualne na tamten moment koszty eksploatacji, potwierdził, że obowiązujące stawki nie są adekwatne do faktycznych kosztów ponoszonych przez pracowników i indywidualnych przedsiębiorców w celu użytkowania samochodu prywatnego do obowiązków służbowych.

Z uwagi na to Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozpoczęło prace nad ustaleniem nowych stawek, które miały pozwolić na realny zwrot kosztów za używanie samochodów prywatnych w celach służbowych. Zmiana jednak do tej pory nie nastąpiła. Przez ostatnie lata ceny paliw znów ulegały modyfikacjom. Można było zaobserwować pewną zależność - wzrost cen następował głównie w okresie wakacyjnym, a więc podczas wzmożonych podróży. W czasie letnim za 1 litr Pb 95 trzeba było zapłacić ok. 5,50 zł. Według stanu na grudzień 2015 r. ceny te spadły i wynoszą ok. 4,40 zł za litr.

Co do pozostałych kosztów eksploatacyjnych, czyli napraw, części, różnego rodzaju płynów i olejów, koszty nie zmieniają się tak drastycznie.

Obecne stawki kilometrówki

Obecnie stawki kilometrówki do samochodów osobowych wyglądają następująco:

  • 0,5214 zł, gdy pojemność skokowa silnika wynosi do 900 cm3,

  • 0,8358 zł, gdy pojemność skokowa silnika wynosi ponad 900 cm3.

Zauważono, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat nastąpiły zmiany w strukturze użytkowanych przez Polaków samochodów. Potwierdziła to również analiza ITS wykazując, że używanie samochodów o pojemności silnika do 900 cm3 nie jest już tak popularne. Zatem szersze grono Polaków korzysta w ewidencji przebiegu pojazdów z wyższej stawki.

Zmiana stawek kilometrówki - czy jest realna?

Już od 2012 roku pojawiały się informacje o planach na podwyższenie stawek kilometrówki, które miały wynosić 0,97 zł za 1 km dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 i 1,01 zł dla aut powyżej tej pojemności silnika. Projekt ten niestety utknął w Ministerstwie Finansów, które nie miało dotąd możliwości budżetowych, by zaktualizować stawki. Również z początkiem 2015 roku Ministerstwo Finansów twierdziło, że zmiana nie jest możliwa ze względu na nierównowagę finansów publicznych oraz wysokość deficytu.

Czy zatem w 2016 roku nastąpi tak długo oczekiwana zmiana stawek kilometrówki? Niestety, obecnie nic tego nie zapowiada.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów