0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ile wyniesie płaca minimalna w 2021 roku?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wszyscy ze zniecierpliwieniem czekali na pierwsze propozycje rządu dotyczące wynagrodzenia minimalnego, które będzie obowiązywało w 2021 roku w Polsce. Jeszcze kilka miesięcy temu mowa była o podwyżkach rzędu przynajmniej 300 zł brutto, co w konsekwencji oznaczałoby minimalne zarobki na poziomie 3000 zł brutto. Jednak rzeczywistość weryfikuje informacje o większych podwyżkach. Ile wyniesie płaca minimalna w 2021 roku? Niewiele więcej niż obecnie. 

Płaca minimalna w 2020 roku

Obecnie wynagrodzenie minimalne w Polsce wynosi 2600 zł brutto. W porównaniu do roku 2019 wzrosło ono aż o 350 zł brutto, co oznacza że obecnie „na rękę” pracownik z minimalną pensją zarabia około 1920 zł.

Płaca minimalna w 2021 roku 

Rząd ogłosił propozycję płacy minimalnej na rok 2021 – miałaby ona wynieść 2716 zł brutto. Propozycja ta już w przyszłym tygodniu ma zostać przyjęta przez rząd i skierowana do Rady Dialogu Społecznego.

Propozycja płacy minimalnej na 2021 rok – 2716 zł brutto.

Wysokość wynagrodzenia minimalnego proponowanego przez rząd powinna uwzględniać kwestie związane z ciągle rosnącą inflacją oraz towarzyszącym kryzysem gospodarczym, który może się dodatkowo pogłębić ze względu na ogłoszony stan epidemii. Ale czy tak jest? Minister Finansów wskazuje, że propozycja rządu jest przede wszystkim zgodna z ustawą. Jednak czy kwota ta zostanie zmieniona, będzie zależało w znacznym stopniu od dyskusji, jaka zostanie nawiązana z Radą Dialogu Społecznego.

Obecna sytuacja gospodarcza jest bardzo niepewna. Jeszcze kilka miesięcy tematu rząd obiecywał, że kwota płacy minimalnej wzrośnie aż do 3000 zł brutto. Jednak wiele środowisk w obecnej sytuacji wnioskowało o pozostawienie płacy minimalnej w 2021 roku na niezmienionym poziomie. 

Ile wyniesie płaca minimalna w 2021 roku? Ostateczne decyzje powinny zapaść już niedługo.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów