Pojawiają się pierwsze informacje dotyczące wysokości podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku. Jest to spowodowane wysoką inflacją, w związku z czym NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Rady Ministrów o rekordową podwyżkę wynagrodzenia minimalnego. Ile będzie wynosić płaca minimalna w 2023 roku?
NSZZ ,,Solidarność”: płaca minimalna w 2023 roku powinna wzrosnąć!
Jak wynika z komunikatu NSZZ „Solidarność”, oczekuje się radykalnej podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku. Dodatkowo związek chce, aby w przyszłym roku płaca minimalna została podwójnie zwaloryzowana: od 1 stycznia i 1 lipca 2023 roku.
NSZZ ,„Solidarność”: „Według propozycji ogólny wzrost wynagrodzeń nie powinien być niższy niż 13,41%. Pracownicy państwowej sfery budżetowej mieliby zarabiać co najmniej 20% więcej. Minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć od 1 stycznia 2023 o 16,28% (490 zł), a od 1 lipca 2023 o kolejne minimum 7,15% (250 zł). Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2022 roku, zwiększony o co najmniej 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2022”.
Jakie są plany Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej?
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej rozważa podwyżkę płacy minimalnej, jednak będzie ona nieco niższa i wyniesie:
- od stycznia 2023 – 3350 zł,
- od lipca 2023 – 3500 zł.
Kiedy poznamy wysokość płacy minimalnej?
Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę:
- Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca każdego roku musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego m.in. propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz propozycję wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku następnym.
- W terminie 30 dni od dnia otrzymania propozycji i informacji Rada Dialogu Społecznego uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia oraz ustala wysokość minimalnej stawki godzinowej.
- Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych i opublikowania go do 15 września każdego roku.
W 2023 roku pracownicy i pracodawcy mogą spodziewać się dwukrotnej waloryzacji minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast dokładne kwoty poznamy dopiero we wrześniu.