0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Import towarów o niewielkiej wartości a cło i podatek VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W ramach mojej działalności gospodarczej zakupiłem od kontrahenta z USA towary handlowe. Ich wartość nie jest zbyt duża - ok. 10 dolarów. Na fakturze nie ma natomiast kwoty netto/brutto i VAT. W jaki sposób powinien zewidencjonować taki zakup?

Arek, Warszawa

W przypadku przesyłek o niewielkiej wartości możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku opodatkowania zakupu podatkiem VAT, jak i opłacenia cła.

Zgodnie z ustawą o VAT, z obowiązku opodatkowania tą opłatą zwalnia się takie przesyłki wysyłane z terytorium państwa trzeciego, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 22 euro. Należy przy tym pamiętać, że zwolnienie nie obejmuje zakupu napojów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych oraz do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Jeśli natomiast chodzi o cło, to zgodnie z rozporządzeniem Rady, cła nie trzeba stosować przy zakupie z krajów trzecich towarów o niewielkiej wartości - czyli takich, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro za przesyłkę. Także w tym przypadku spod zwolnienia wyłączone zostały napoje alkoholowe, tytoń i wyroby tytoniowe oraz perfumy i wody toaletowe.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów