22 lutego 2016 r. wprowadzona została nowelizacja dotycząca między innymi okresów wypowiadaniaumów na czas określony. Aktualnie bez różnicy jest, czy umowa o pracę zawarta jest na czas nieokreślony, czy na okres zamknięty. Okres wypowiedzenia dla tych umów jest taki sam. Zasada ta jest również stosowana w przypadków zawierania umów na czas zastępstwa danego pracownika, gdyż ten rodzaj zakwalifikowany został do jednego z rodzajów umów terminowych.
Wypowiadanie umów na czas nieokreślony oraz na czas określony
Art. 36 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Przepisy przejściowe a umowa na czas określony
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na umowy, które zawarte zostały przed 22 lutego 2016 r. na okres do 6 miesięcy albo zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, to w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy obowiązujące przed 22 lutego 2016 r.
Do umów o pracę zawartych przed 22 lutego 2016 r., na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano ich możliwość rozwiązywania za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się nowe przepisy. W związku z tym przy obliczaniu długości okresu wypowiedzenia stosuje się zmieniony art. 36 Kodeksu pracy, o którym mowa powyżej. Okresy wypowiedzenia zależeć będą od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Uwaga! W tym przypadku licznik zatrudnienia danego pracownika w zakładzie pracy zeruje się, to znaczy, że staż pracy liczy się od momentu wejścia w życie nowych przepisów, czyli od 22 lutego 2016 r. |
Może tu dojść do sytuacji, w której pracownik zatrudniony np. od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2019 r., aby mieć 3-miesięczny okres wypowiedzenia, musi pracować do 21 lutego 2019 r.
Inna sytuacja będzie miała miejsce, kiedy pracodawca zatrudni pracownika po 22 lutego 2016 r. - okres wypowiedzenia umowy o pracę będzie uzależniony od tego, czy dany pracownik pracował już kiedyś u tego pracodawcy. Jeżeli tak było, np. przez okres trzech lat, to podejmując po raz kolejny pracę u tego pracodawcy, okres wypowiedzenia w chwili zawarcia umowy będzie trzymiesięczny.
Okres wypowiadania umów na okres próbny
Okresy wypowiadania umów o pracę zawartych na okres próbny pozostają bez zmian.
Art. 34 Kodeksu pracy stanowi, że okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo
Umowa na zastępstwo aktualnie została zakwalifikowana jako jeden z rodzajów umowy terminowej. W związku z czym zasady wypowiadania tych umów będą takie same jak innych umów o pracę. Aktualnie nie obowiązuje 3-dniowy okres wypowiedzenia tych umów, a zależny będzie on od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.