Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak przygotować się do rozmowy kredytowej w banku? Poradnik dla przedsiębiorców

Wielkość tekstu:

Zanim bank wyda pozytywną decyzję kredytową, zaprosi Cię na rozmowę. Zazwyczaj takie spotkanie z doradcą jest pierwszym krokiem, aby uzyskać finansowanie dla swojej inwestycji – szczególnie gdy mowa o większych kwotach, wymagających dodatkowego zabezpieczenia. Zastanawiasz się, jak wygląda taka rozmowa, o co możesz zostać zapytany i jak odpowiedzieć, aby nie przekreślić swoich szans na kredyt firmowy? Praktyczne informacje znajdziesz poniżej!

Historia kredytowa firmy – jakie ma znaczenie dla doradcy?

Twoje dotychczasowe zadłużenia pozostawiają ślad i są prezentowane w Biurze Informacji Kredytowej. Dane przedsiębiorców znajdują się także w Biurze Informacji Gospodarczej. Te bazy nie kłamią – jeśli masz/miałeś w ostatnim czasie kredyt, który nie był spłacany terminowo, rzutuje to negatywnie na Twoją wiarygodność i obniża zdolność kredytową.

Dlatego przed spotkaniem dowiedz się, jak kształtuje się Twoja sytuacja. Jeśli miałeś zadłużenia, które spłacałeś terminowo, to zadziała na korzyść przy składaniu wniosku. Pamiętaj też, że posiadane obecnie aktywne kredyty, limity w rachunkach, czy karty kredytowe obniżają zdolność kredytową firmy.

Nie tylko BIK czy BIG – jak wygląda Twoja sytuacja w ZUS i US?

Przed spotkaniem z bankierem warto upewnić się, że sytuacja Twojej firmy jest stabilna i nie ma ona żadnych zaległości podatkowych. Można po prostu prześledzić wpłaty do US z ostatnich kilku miesięcy lub zawnioskować o stosowne zaświadczenie (Uwaga! Jest on ważny tylko na moment wydania, zatem gdy składasz wniosek kredytowy później, trzeba będzie ponownie się o niego ubiegać).

Podobnie wygląda sytuacja z ZUS. Zaległość w opłacaniu składek ubezpieczeniowych za siebie lub pracowników może być przyczyną odmowy przy wnioskowaniu o kredyt firmowy. Upewnij się, że również tam wszystkie zobowiązania są uregulowane na czas.

Idź na spotkanie w banku z gotowym pomysłem lub biznesplanem

Przed rozpoczęciem procesu starania się o kredyt, zastanów się dokładnie nad swoją obecną sytuacją i oczekiwaniami względem kredytu firmowego:

  • określ, ile pieniędzy potrzebujesz i w jaki sposób zamierzasz je wykorzystać (dla banku ma to znaczenie wtedy, gdy bierzesz kredyt inwestycyjny na konkretny cel. Przy pożyczce na cel dowolny doradca może o to spytać, ale Twoja odpowiedź nie będzie miała wpływu na cały proces),
  • czy zamierzasz zainwestować w rozwój firmy, zakup nowego sprzętu czy też refinansowanie istniejących zobowiązań,
  • jakiego wsparcia oczekujesz – czy chcesz zwiększyć dostępne saldo rachunku do bieżącego wykorzystania, czy potrzebujesz jednorazowo większej kwoty, którą oddasz w ratach.

Jeśli planujesz większą, konkretną inwestycję, dobrze jest zabrać ze sobą biznesplan. Zebrane wyceny, kosztorysy czy opinie specjalistów – to wszystko ma znaczenie przy rozmowie z doradcą i ustalaniu strategii kredytowania.

Pamiętaj jednak, aby być realistą. Przed rozmową kredytową przeprowadź analizę konkurencji. Banki chcą mieć pewność, że przedsiębiorstwo ma konkurencyjną pozycję na rynku i może osiągnąć z inwestycji zyski potrzebne do spłaty kredytu.

Przygotuj się na rozmowę o swoich finansach

Twoja firma w ostatnim czasie generowała straty? A może zmniejszyła swoje obroty? Wydarzyło się coś, co może zainteresować bank, np. podpisałeś duży kontakt z ważnym klientem? To wszystko ma znaczenie dla decyzji kredytowej, więc bądź gotowy na rozmowę o kondycji finansowej firmy.

Banki chętniej udzielają kredytów przedsiębiorstwom, które wykazują stabilność finansową oraz zdolność do spłaty zadłużenia. Oceniają to na podstawie wielu czynników, m.in. wpływów na rachunek, sprawozdań finansowych, zestawienia kosztów z KPiR czy ubiegłorocznego rozliczenia PIT. W związku z tym warto przygotować dokumentację finansową. Jeśli jesteś klientem banku, w którym zamierzasz zaciągnąć kredyt, formalności będzie mniej (np. w Credit Agricole). Doradca ma dostęp do historii Twojego konta oraz transakcji.

Rozmowa o zabezpieczeniach – zbierz dane na temat majątku swojej firmy

Banki często wymagają posiadania zabezpieczeń w przypadku udzielenia kredytów na wyższe kwoty. Już przed spotkanie powinieneś więc przygotować całą dokumentację, dotyczącą posiadanego majątku, np. nieruchomości, pojazdów czy też innych aktywów. Możesz też przedstawić ich wstępną wartość – dokładnej wyceny i tak dokona rzeczoznawca majątkowy na podstawie wytycznych udostępnionych przez bank.

Profesjonalne podejście i zaangażowanie w temat

Przygotowanie do rozmowy z bankiem, umówienie spotkania i punktualne przyjście do oddziału to elementy, które mają znaczenie w całym procesie kredytowym. Gdy wniosek zostanie już złożony, nie będziesz mógł nic zmienić, ani poprawić swojej sytuacji. Jednak wcześniej wszystko może się zdarzyć, dlatego swoim strojem i postawą, a także merytorycznym podejściem udowodnij, że jesteś rzetelnym przedsiębiorcą, któremu można zaufać. Ważne jest także jasne i klarowne przedstawienie swoich potrzeb oraz planów biznesowych, a także szczerość.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów