0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wsparcie firm w okresowych trudnościach - jak uzyskać dofinansowanie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła wyniki naboru „Wsparcia firm w okresowych trudnościach” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), Działanie 1.3 Kadry nowoczesnej gospodarki. Do dofinansowania rekomendowano 6 projektów, które otrzymają ponad 65,5 mln zł na działania szkoleniowe i doradcze dla pracowników przedsiębiorstw, ukierunkowane na dostosowanie przedsiębiorstw do zmian oraz radzenia sobie w trudnościach. Rozpoczęcie realizacji pierwszych projektów planowane jest w drugiej połowie 2024 roku. Kto i na jakich zasadach będzie mógł ubiegać się o wsparcie firm w okresowych trudnościach?

Gdzie zgłosić się po wsparcie? 

Do rozpoczęcia projektu pozostało jeszcze trochę czasu, ale na pewno warto wiedzieć, jakie podmioty będą uczestniczyły w jego realizacji. Prezentujemy listę operatorów, których wnioski zostały najwyżej ocenione:

  1. KDK INFO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – tytuł projektu „Kompleksowy program wsparcia firm w okresowych trudnościach”;
  2. ProcessTeam spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – tytuł projektu „Program wsparcia mikro-, małych i średnich firm w okresowych trudnościach”;
  3. Krajowa Izba Gospodarcza – tytuł projektu „Kompleksowe wsparcie firm w okresowych trudnościach”;
  4. QS Zurich spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – tytuł projektu „Stacja: nowe otwarcie”;
  5. CTS Customized Training Solutions sp. z o.o. – tytuł projektu „Centrum wsparcia MŚP w okresowych trudnościach”;
  6. CERTES spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – tytuł projektu „Postaw swój biznes na nogi”.

Operator jest zobowiązany stworzyć i prowadzić oddzielną stronę internetową projektu. Odbiorcy korzystający ze wsparcia mają mieć również zapewniony system informatyczny, za którego pośrednictwem będą zgłaszać się do udziału. Rekrutacja będzie prowadzona w rundach aplikacyjnych, których harmonogram zostanie opublikowany co najmniej na 30 dni przed planowanym otwarciem pierwszej rundy naboru.

Jeżeli już wiemy, kto będzie realizował projekty, należy przytoczyć, za co będzie odpowiadał operator. Głównym zadaniem będzie realizacja działań doradczych, z których będą mogli korzystać przedsiębiorcy znajdujący się w kryzysowej sytuacji, posiadający trudności w prowadzeniu działalności. Proces udzielania wsparcia możemy podzielić na 3 etapy:

  • rekrutację grupy docelowej i potwierdzenie jej kwalifikowalności;
  • realizację działań doradczych, która ma doprowadzić do wskazania usług rozwojowych możliwych do sfinansowania w ramach projektu (na tym etapie przeprowadzana jest autodiagnoza przedsiębiorstwa oraz diagnoza kondycji przedsiębiorstwa);
  • refundację usług rozwojowych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że firmy, które nie rokują na wyjście z sytuacji kryzysowej, nie będą mogły uzyskać wsparcia. Ostateczny wpływ na zakwalifikowanie do projektu będzie miała diagnoza kondycji przedsiębiorstwa.

Kto może ubiegać się o wsparcie firm w okresowych trudnościach? 

Odbiorcami wsparcia w projekcie będą samozatrudnieni oraz przedsiębiorcy z sektora MŚP doświadczający czasowych trudności w prowadzeniu firmy lub zauważający pierwsze oznaki kryzysu, które można jeszcze zatrzymać lub cofnąć. Warunkiem jest aktywne wykonywanie działalności gospodarczej zarejestrowanej minimum 12 miesięcy przed dniem rozpoczęcia naboru do projektu. 

Na etapie zgłoszenia do projektu zarówno przedsiębiorca, jak i delegowany pracownik będą zobowiązani złożyć oświadczenie, że wezmą udział wyłącznie w jednym projekcie realizowanym w ramach konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. 

Jakie mogą być powody, dla których przedsiębiorca znalazł się w trudnej sytuacji? Czynników jest wiele, ale do najczęściej występujących zaliczymy:

Wsparcie oferowane w projekcie ma zażegnać sytuację kryzysową, a także umożliwić uzyskanie umiejętności niezbędnych do zapobiegania wspomnianym sytuacjom w przyszłości. W ramach projektu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach” operator może udzielać przedsiębiorcy wyłącznie pomocy de minimis. 

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Wsparcie polega na pokryciu kosztów diagnozy oraz refundacji kosztów usług rozwojowych zakupionych za pośrednictwem BUR. Przedsiębiorcy i ich pracownicy będą mogli rozwinąć swoje umiejętności zawodowe lub pozyskać nowe, jeśli takie potrzeby zostaną stwierdzone na etapie opracowania diagnozy potrzeb firmy, i wspomogą ją w procesie wychodzenia z kryzysu.

Przedsiębiorstwo może uzyskać wsparcie w wysokości ok. 15 tys. zł w przeliczeniu na jednego pracownika, który weźmie udział w projekcie (dokładne warunki finansowe zostaną określone przez operatorów w Regulaminach rekrutacji). W projektach nie przewiduje się wkładu własnego. To oznacza, że można zdobyć dofinansowanie, które pokryje 100% wspomnianych wcześniej kosztów diagnozy i usług rozwojowych.

Co to jest autodiagnoza oraz diagnoza kondycji przedsiębiorstwa?

Przedsiębiorca, zanim przystąpi do projektu, musi wypełnić autodiagnozę. Jest to narzędzie online dostępne na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, które pozwoli na precyzyjną ocenę kondycji firmy. Główne elementy, które są brane pod uwagę w diagnozie, możemy podzielić na 2 grupy:

  1. wskaźniki finansowe wyliczane na podstawie takich danych jak: 
    • aktywa i zobowiązania, 
    • zobowiązania krótkoterminowe, 
    • przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, 
    • amortyzacja, 
    • zysk (strata) na działalności operacyjnej, 
    • zysk (strata) netto; 
  2. wskaźniki pozafinansowe badające zdolności przedsiębiorstwa w zakresie: 
    • zarządzania zasobami ludzkimi, 
    • zarządzania operacyjnego, 
    • efektywności działań logistycznych, 
    • zdolności do pozyskiwania rentownych klientów oraz utrzymywania pozyskanych już wcześniej klientów, 
    • zaangażowania przedsiębiorstwa w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników (wskaźnik rotacji kadry kierowniczej, rotacji zatrudnienia, przeterminowanych faktur, terminowości dostaw, retencji klientów oraz w dwóch okresach porównawczych: wskaźnik kosztów szkoleń, rentowności operacyjnej pracowników, rentowności operacyjnej klienta, średniej wartości dostaw). 

Jeżeli w wyniku autodiagnozy zostanie stwierdzone średnie lub średnio niskie zagrożenie, przedsiębiorstwo kwalifikuje się do udziału w projekcie. Autodiagnozę przedsiębiorca wykonuje samodzielnie. Później wraz ze wskazanym przez operatora doradcą opracowywana jest diagnoza kondycji przedsiębiorstwa. Na tym etapie udostępniane są dokumenty firmy, które mają potwierdzić jej obecną kondycję. Dochodzi też do wyboru usług rozwojowych, które będą możliwe do sfinansowania w ramach projektu.

Jak wygląda realizacja usługi szkoleniowej?

Przedsiębiorca wybiera z Bazy Usług Rozwojowych szkolenie, dzięki któremu uzyska nowe kwalifikacje lub kompetencje zgodne z zakresem działalności lub planowanym jej rozszerzeniem. Należy jednak pamiętać, że to operator udzielający wsparcia ostatecznie akceptuje wybrane przez przedsiębiorcę usługi rozwojowe. Po zakończeniu udziału w szkoleniu uczestnik otrzymuje zaświadczenie lub certyfikat oraz dokonuje oceny usługi w BUR. Warunkiem uzyskania refundacji jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć oraz ich zaliczenie w formie testu wiedzy. Istnieje możliwość realizacji usług rozwojowych zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej. 

Projekt „Wsparcie firm w okresowych trudnościach” ruszy w Polsce w drugiej połowie 2024 roku. Przedsiębiorcy z sektora MŚP, prowadzący działalność od co najmniej 12 miesięcy, którzy znaleźli się w okresowych trudnościach, będę mogli ubiegać się o środki na doradztwo oraz zakup usług szkoleniowych za pośrednictwem Bazy Usług Szkoleniowych. Zachęcam do kontaktu z operatorami, którzy będą udzielali dotacji na terenie całego kraju. Fachowa pomoc w zakresie rozwiązywania sytuacji kryzysowych, zarządzaniu przedsiębiorstwem, a także zdobycie nowych kwalifikacji, może uchronić wiele firm przed bankructwem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów