Przechowywanie plików i dokumentów na komputerze wiąże się bezpośrednio z ilością wolnego miejsca na dysku. W praktyce często zmuszeni jesteśmy do usuwania zbędnych materiałów do przydatnego narzędzia jakim jest kosz systemowy. Warto w takim przypadku skorzystać z rozwiązania, jakie oferuje technologia w chmurze, ze względu na darmowy dostęp do dodatkowej powierzchni. Dysk Google przykładowo oferuje 5 GB miejsca, natomiast konkurencyjny SkyDrive nawet do 7 GB. Co jednak w przypadku, gdy przechowujemy ważne dane na dysku stacjonarnym, a zaczyna brakować nam miejsca? Alternatywą jest funkcja ograniczenia lub całkowitego usunięcia ilości miejsca w koszu systemowym. Poniżej prezentujemy jak wykonać omawiane czynności.
Kosz systemowy - ograniczamy ilość miejsca
klikamy prawym przyciskiem myszy w ikonkę kosza, znajdującego się na pulpicie komputera
wybieramy Właściwości
w zakładce Ogólne mamy podgląd na dostępne dyski - warto pamiętać, że na każdym z nich przydzielono odpowiednią ilość miejsca dla kosza systemowego
wybieramy dowolny dysk, zaś w okienku Ustawienia dla wybranej lokalizacji wpisujemy zmniejszoną wartość liczbową (określaną w MB), która odpowiadać będzie za rozmiar maksymalny kosza systemowego (np. 100)
zmiany zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj
Wyłączamy kosz systemowy
aby całkowicie wyłączyć kosz, powtarzamy czynności do momentu przejścia do zakładki Ogólne
w okienku Ustawienia dla wybranej lokalizacji zaznaczamy Nie przenoś plików do Kosza. Usuń pliki natychmiast.
zmiany zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj
Warto również pamiętać, że w każdej chwili możemy usunąć plik całkowicie z komputera poprzez kombinację klawiszy Shift + Delete. W ten sposób usunięte dane nie będą zalegały w koszu systemowym.