0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kasy fiskalne online w gastronomii od 1 lipca 2020 roku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

By uszczelnić system podatkowy VAT, wprowadzono już Jednolity Plik Kontrolny. Kolejne zmiany przedsiębiorców czekają już w przyszłym roku. Z dniem 1 lipca 2020 r. właściciele punktów gastronomicznych będą musieli korzystać z kas fiskalnych online. Jak działają kasy fiskalne online? Czy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi na ich zakup? Rozwiewamy wątpliwości.

Kasy rejestrujące online – skąd zmiany?

Aktualnie przedsiębiorcy ewidencjonują sprzedaż przy użyciu kas fiskalnych z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Obowiązek ten obejmuje podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Od 1 maja 2019 r. przedsiębiorcy mogą korzystać również z kas rejestrujących online. Aktualnie ich wykorzystanie nie jest obowiązkowe – ustawodawca przewidział okres przejściowy, który trwa do końca roku (od 1 stycznia 2020 r. kasy fiskalne będą obowiązkowe dla przedsiębiorców z niektórych branż, co obrazuje poniższa grafika). Dla przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej sytuacja zmieni się od 1 lipca 2020 r. Z tym dniem kasy online w gastronomii będą obowiązkowe.

Dlaczego ustawodawca zdecydował się wprowadzić kasy rejestrujące online? Jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, powodów do zobowiązania przedsiębiorców do korzystania z urządzeń rejestrujących online jest kilka, to m.in.:

● chęć „zwiększenia efektywności działania aparatu skarbowego, zwiększenie ściągalności podatków oraz zwiększenie transparentności obrotu”[1],

● ograniczenie szarej strefy,

● uproszczenie kontroli w miejscu prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności z uwagi na zdalne monitorowanie sprzedaży.

Ostatnim punkt oznacza, że wprowadzenie kas online to rozwiązanie korzystne również dla przedsiębiorców – kontrole będą krótsze.

Jak działają kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online działają odmiennie od standardowych, obecnie używanych przez przedsiębiorców urządzeń rejestrujących sprzedaż. Zgodnie z art. 111 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług zapewniają one prawidłowe ewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz pozwalają na przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas.

Dane z urządzeń rejestrujących sprzedaż, które zostaną zgromadzone w Centralnym Repozytorium Kas, będą udostępniane:

● ministrowi właściwemu ds. finansów publicznych,

● dyrektorom izb administracji skarbowej,

● naczelnikom urzędów skarbowych,

● naczelnikom urzędów celno-skarbowych.

Organy te będą miały wgląd do zgromadzonych informacji jedynie w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków ustawowych.

Kasa fiskalna online w gastronomii – kto musi zmienić kasę?

W art. 145b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług znajduje się zapis, zgodnie z którym od 1 lipca 2020 r. kas fiskalnych online muszą używać podatnicy, którzy „świadczą usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania”. Których przedsiębiorców obejmie zatem wymiana kas fiskalnych?

Z kas fiskalnych online będą musieli korzystać właściciele m.in.: kawiarni, barów, restauracji, sezonowych placówek gastronomicznych, smażalni, pijalni czy lodziarni. Również przedsiębiorcy prowadzący bufety zlokalizowane na terenie kin czy stadionów będą mieli obowiązek korzystać z kas fiskalnych nowego typu. Od 1 lipca 2020 r. urządzenia ewidencjonujące sprzedaż online będą musiały pojawić się również w sklepach spożywczo-przemysłowych, które proponują klientom gorące napoje (kawa, herbata) i przekąski (typu hot-dogi lub panini)[2].

Kasy fiskalne online będą musieli zakupić także właściciele placówek gastronomicznych w obrębie m.in. hoteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych, moteli, schronisk, pól campingowych i zajazdów. Do placówek gastronomicznych nie zalicza się ruchomych punktów sprzedaży detalicznej. Oznacza to, że z kas fiskalnych online nie będą musieli korzystać właściciele m.in. food trucków.

Zakup kasy fiskalnej online – refundacja

Dobrą wiadomością dla wszystkich przedsiębiorców, których obejmą zmiany, jest możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej online. Z refundacji mogą skorzystać podatnicy, którzy:

● mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i w terminie zaczęli korzystać z kasy fiskalnej online,

● chociaż nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży, zaczęli korzystać z kasy fiskalnej online,

● w związku z nowelizacją przepisów zostali zobowiązani do wymiany kasy na kasę online.

Informacja o maksymalnej wysokości odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kasy fiskalnej online znajduje się w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zamieszczoną tam informacją przedsiębiorcy mają prawo odliczyć 90 proc. ceny zakupu kasy, ale nie więcej niż 700 zł.

By móc skorzystać z odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej online, przedsiębiorca musi posiadać fakturę potwierdzającą jej nabycie, dowód zapłaty oraz ewidencjonować sprzedaż za jej pomocą. Ostatnia przesłanka jest szczególnie istotna – ewidencjonowanie sprzedaży musi rozpocząć się nie później niż w obowiązującym terminie.

Kasy fiskalne online nie tylko w gastronomii

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów obowiązek korzystania z kas fiskalnych online będzie systematycznie rozszerzany na przedsiębiorców z kolejnych branż. Nie oznacza to jednak, że wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2023 r. będą musieli posiadać kasy fiskalne online.

Z kas fiskalnych starego typu (z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii) będzie można korzystać również po wspomnianej wyżej dacie. Podatnicy będą mogli używać tych urządzeń aż do momentu ich wyeksploatowania. Jednocześnie wprowadzono terminy, po których kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii nie będą już dostępne w sprzedaży.

Dla przedsiębiorców, którzy oferują gotowe dania, ale w rozumieniu przepisów nie prowadzą działalności gastronomicznej oznacza to brak konieczności wymiany posiadanej kasy fiskalnej na nową.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów