Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Kiedy sprzedaż na Allegro staje się działalnością?

Od dłuższego czasu można zauważyć ciągły wzrost popularności portali aukcyjnych, na których zarówno firmy, jak i osoby prywatne oferują różne przedmioty, a nawet usługi. Do najczęściej odwiedzanych zaliczamy Allegro.pl oraz rosnącego w siłę konkurenta - Ebay.pl. Przedsiębiorstwa chętnie rozszerzają swoją działalność o nowy kanał dystrybucji - internet - gdyż jest to szybka metoda pozyskania klientów. Wykorzystują go także osoby prywatne, które powinny uważać, aby sprzedaż na Allegro nie została odebrana jako wykonywanie działalności gospodarczej.

Zalety sprzedaży przez internet

Sprzedaż przez internet stała się dziś pewnego rodzaju standardem. Zamiast stać w popołudniowych kolejkach do kasy po zakończonym dniu pracy, wystarczy jedynie włączyć komputer, wejść na stronę internetową sklepu, w którym zamierzamy zrobić zakupy, zamówić interesujące nas artykuły - i gotowe. Kurier za niewielką opłatą dostarczy nam zakupy nawet pod same drzwi mieszkania.

W sytuacji gdy chcemy pozbyć się zalegających w mieszkaniu od wielu lat starych urządzeń, przedmiotów, mebli - innymi słowy gratów - najlepszym rozwiązaniem będzie wystawienie ich na aukcję. Rozwiązanie to jest z pewnością korzystniejsze niż oddanie sprzętu do lombardu lub do skupu, gdyż sami możemy podyktować cenę. Warto w tej kwestii zachować czujność, a także być świadomym, że długotrwała i systematyczna sprzedaż na Allegro będzie odebrana przez organy skarbowe jako działalność gospodarcza, co może doprowadzić do konieczności jej rejestracji oraz opodatkowania uzyskanych przychodów. Co istotne, w takim przypadku będziemy ponosić odpowiedzialność nie tylko karnoskarbową, ale także karną.

Kiedy sprzedaż na Allegro będzie działalnością?

W tej kwestii należy odnieść się do przepisów zawartych w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, która dokładnie określa, czym jest działalność gospodarcza. Zgodnie z brzmieniem art. 2 - działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Kluczowe znaczenie ma tutaj ostatnia część zdania przytoczonego przepisu ustawy, czyli działalność wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jeżeli organy skarbowe zobaczą, iż dany użytkownik portalu nie prowadzi działalności, ale dokonuje ciągłej sprzedaży (na bieżąco wystawia nowe aukcje oraz uzyskuje z nich pożytki), wówczas mogą go oskarżyć o prowadzenie działalności bez zgłoszenia oraz nieujawnianie źródeł przychodów.

Jakie konsekwencje sprzedaży na Allegro?

W przypadku wykrycia prowadzenia niezgłoszonej działalności gospodarczej oraz czerpania z tego tytułu korzyści (zysku) oskarżony podlega nie tylko odpowiedzialności karnej skarbowej, ale także odpowiedzialności karnej z tytułu nieopłacenia należności publicznoprawnych. Innymi słowy - osoba, która prowadzi firmę bez jej zgłoszenia, będzie zobowiązana do odprowadzenia zaległego podatku wraz z odsetkami.

Co ważne, stawka zryczałtowanego podatku dochodowego wynosi w takiej sytuacji 75% wysokości dochodu z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach (updof art. 30 ust. 1 pkt 7).