0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż na Allegro - kiedy wymaga rejestracji firmy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wszystko, czego potrzebujesz, bez problemu znajdziesz na Allegro - w ten właśnie sposób reklamuje się największa polska platforma transakcyjna online. W dobie Internetu i nowoczesnych technologii zakupy można zrobić nawet przez smartfon czy tablet. Co więcej, przeciętny Kowalski na handlu zna się już bardzo dobrze - nieraz wystawiał jakiś zbędny przedmiot na aukcjach w sieci. I tutaj nasuwa się kłopotliwe pytanie - czy sprzedaż na allegro wymaga założenia działalności gospodarczej?

Sprzedaż na Allegro - zapłata podatku

Jeśli dokonujemy sprzedaży, ciąży na nas obowiązek uregulowania powstałego zobowiązania wobec skarbówki. Ze względu na progi podatkowe stawka podatku może wynosić 18 lub 32%. Dochód ze sprzedaży natomiast należy wpisać do formularza PIT w rubryce Inne dochody. Ponadto ważne jest, by w razie kontroli z urzędu przez 5 lat od dokonanej transakcji przechowywać stosowną dokumentację.

Uwaga!
Warto pamiętać, że w przypadku handlu na aukcjach kosztem, który można (a nawet trzeba) uwzględnić w obliczaniu podatku, są prowizje dla platformy aukcyjnej.

 

Gdy minie 6 miesięcy…

Sprzedaż rzeczy używanej (czyli kupionej przed 6 miesiącami) może być zwolniona z opodatkowania, pod warunkiem, że sprzedawca będący osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, będzie w stanie udowodnić ten fakt. W przeciwnym razie konieczne będzie zapłacenie podatku.

Uwaga!
Każdy przedsiębiorca i każda osoba fizyczna ma obowiązek rozliczać się z urzędem skarbowym ze wszystkich dochodów, bez względu na ich źródło pochodzenia.

 

Sporadyczna sprzedaż na Allegro

Osoba, która sprzedaje na Allegro sporadycznie nie powinna martwić się, że urząd skarbowy stwierdzi, iż prowadzi ona działalność gospodarczą. Oznacza to, że jeżeli zakup jakiegoś przedmiotu przykładowo uznamy za niepotrzebny, możemy wystawić go na aukcję bez obawy o konieczność zgłoszenia działalności na druku CEIDG, pamiętając jednak o powstaniu obowiązku podatkowego. Sytuacja może się jednak znacznie skomplikować, gdy w podobnym czasie umieścimy w Internecie kilka takich samych rzeczy. To wskazuje, że prawdopodobnie chcemy trochę zarobić i być może - oprócz zwykłej wymiany handlowej - nasze działania wskazują na prowadzenie działalności gospodarczej.

Kiedy sprzedaż na Allegro staje się działalnością gospodarczą

Sprzedaż na Allegro można uznać za działalność gospodarczą pod warunkiem, że ma charakter:

  • ciągły - osoba prowadzi ją od pewnego czasu na zasadzie powtarzalnego procesu;
  • zorganizowany - np. ma własną stronę internetową, na której umieszcza reklamy, podaje swój telefon i inne dane do kontaktu, a wśród jej klientów można wyróżnić zarówno nowych, jak i stałych;
  • odpłatny/zarobkowy - co oznacza, że kieruje się głównie celem osiągnięcia zarobku, o czym świadczy fakt, że sprzedaje towary, które wcześniej kupiła zakładając ich dalszą odsprzedaż (za wyższą cenę).

Osoby spełniające powyższe przesłanki (dla przykładu sklep online “podwieszony” pod wspomniany serwis) są zobowiązane zarejestrować działalność i płacić podatki takie, jak wynikają z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (podatek dochodowy oraz w niektórych przypadkach VAT). Należy mieć na uwadze, że za nieujawnienie źródła przychodów, od których należy uiszczać opłaty publicznoprawne, grozi zarówno odpowiedzialność karna skarbowa, jak i karna.

Uwaga!
Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów