0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kiedy zostanie podany jeden nr rachunku na składki zus?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z nowym rokiem jedną z najważniejszych zmian, które dotkną przedsiębiorców w kontekście rozliczeń z ZUS, jest jeden nr rachunku na składki ZUS, jaki otrzymać powinien każdy płatnik składek. Numer ten będzie stanowić indywidualne konto składkowe, nadawane każdemu płatnikowi, w celu ułatwienia rozliczeń z ZUS-em, zarówno z punktu widzenia przedsiębiorcy, jak i ZUS-u. Kiedy płatnik powinien spodziewać się informacji z ZUS-u?

Kiedy zostanie podany jeden nr rachunku na składki ZUS?

ZUS informacje o indywidualnych rachunkach składkowych rozsyła listami poleconymi w ostatnich miesiącach roku 2017. Celem jest poinformowanie o zmianach do końca roku 2017, gdyż z 1 stycznia 2018 roku zostaną zamknięte dotychczasowe rachunki bankowe ZUS, na które przedsiębiorcy przelewali należności za poszczególne składki. Dlatego też ZUS już od jakiegoś czasu prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą nowego nr rachunku składkowego.

Informacje o indywidualnych nr kont przesyłane były za pośrednictwem Poczty Polskiej listem poleconym. Stąd nacisk, który w ostatnich miesiącach kładziony jest przez ZUS na weryfikację podanych przez płatników składek adresów korespondencyjnych. Jak wynika jednak z informacji od Zakładu, wielu z przedsiębiorców nie podjęło w terminie listów z informacją z ZUS-u, nastąpiła więc wysoka liczba zwrotów korespondencji. ZUS po otrzymaniu zwrotu nieodebranego listu poleconego ponownie podejmuje próbę doręczenia płatnikowi informacji o jego nowym rachunku bankowym do wpłaty składek. Jednak w tym przypadku za pośrednictwem już zwykłej przesyłki, niewymagającej potwierdzenia odbioru.

Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, otrzymując jeden nr rachunku na składki ZUS?

Rachunek składkowy składa się z następujących części:

  • liczba kontrolna: to pierwsze dwie cyfry numeru rachunku

  • stały numer ZUS to kolejne 11 cyfr: 60000002026

  • trzycyfrowa liczba uzupełniająca

  • numer NIP przedsiębiorcy.

Po otrzymaniu informacji z ZUS-u w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy przyznany przez ZUS nr rachunku zawiera w ostatnich cyfrach numer NIP firmy. Następnie należy sprawdzić nr identyfikujący ZUS, który został podany wyżej. Ostatnim krokiem do potwierdzenia wiarygodności otrzymanej przesyłki jest weryfikacja bezbarwnego logo ZUS i logo e-SKŁADKA, które powinny znajdować się na dokumencie.

Nie otrzymałem informacji o rachunku, a zbliża się już koniec roku

Jeżeli do końca grudnia płatnik składek nie otrzyma informacji o indywidualnym koncie składkowym, powinien skontaktować się z ZUS-em. O swoim numerze konta w ZUS-ie informację można otrzymać osobiście w każdej placówce bądź telefonicznie, kontaktując się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00. Posiadacze profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS znajdą swój nr rachunku składkowego w zakładce “Płatnik”.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swoich stronach wyszukiwarkę numerów rachunku składkowego, gdzie po podaniu podstawowych danych dotyczących działalności każdy płatnik może sprawdzić swój nr rachunku. Wyszukiwarka ta dostępna jest na stronie https://www.eskladka.pl/

Korzyści dla płatnika płynące z nowych zasad opłacania składek

Wśród korzyści związanych ze zmianą przepisów jest wykonanie jednego przelewu celem uregulowania zobowiązań składkowych zamiast dotychczasowych trzech (czasem nawet czterech). Kolejnym udogodnieniem jest zminimalizowanie informacji, jakie należy podać podczas wykonywania przelewu do ZUS. Wcześniej konieczne było podanie NIP, numeru REGON czy PESEL, a także identyfikatora deklaracji i nazwy firmy. Błędy utrudniały identyfikację wpłaty i zapisanie jej na koncie płatnika. Aktualnie przelew do ZUS ma być wykonywany tak jak pozostałe przelewy, np. za rachunki, bez konieczności podawania dodatkowych informacji.

Warto zadbać, by jeden nr rachunku na składki ZUS był znany przedsiębiorcy do końca roku 2017, gdyż już za deklarację grudniową, czyli do 10 lub 15 stycznia 2018 roku przelew należności za składki powinien być wykonany na ten nr.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów