Prosty i szybki proces, niskie koszty postępowania, odciążenie sądów, które rozpatrują skomplikowane sprawy, wymagające postępowania dowodowego – oto kilka zalet elektronicznego postępowania upominawczego (EPU), czyli e-Sądu. Przeczytaj, jak wprowadzić pozew oraz ile wynoszą koszty postępowania przed e-Sądem.
E-Sąd – jak to działa?
Żeby skorzystać z EPU należy założyć konto użytkownika w systemie teleinformatycznym elektronicznego sądu. Wystarczy wejść na stronę www.e-sad.gov.pl i wybrać zakładkę „zarejestruj konto” i postępować zgodnie z pojawiającymi się wskazówkami.
E-Sąd komunikuje się z powodem (osobą składającą pozew) tylko drogą elektroniczną – za pośrednictwem założonego konta użytkownika. W EPU rozpatrywane są jedynie nieskomplikowane dowodowo sprawy, które nie uległy przedawnieniu (wymagalne w okresie do 3 lat przed datą wniesienia pozwu).
Koszty postępowania przed e-Sądem
Opłata sądowa w EPU to 1,25% (to ¼ opłaty sądowej naliczana od 5% wartości przedmiotu sporu) wartości przedmiotu sporu i nie może być mniejsza niż 30 zł. Nie ma możliwości zwolnienia z kosztów postępowania przed e-Sądem, jednak można się domagać ich zwrotu od pozwanego (patrz krok 9. procedury składania pozwu). Zapłacić można przelewem internetowym, kartą płatniczą – wszystko za pośrednictwem systemu e-Card.
Elektroniczna faktura za dokonany przelew trafia do zakładki „certyfikaty i faktury” na koncie użytkownika w systemie e-Sądu i stamtąd można ją pobrać. Jeżeli złożony pozew zostanie cofnięty przed wydaniem zakazu zapłaty, to powód (osoba składająca pozew) dostaje drogą elektroniczną zwrot całej opłaty sądowej.
Procedura składania pozwu w EPU – krok po kroku
Złożenie pozwu w EPU wymaga wykonania kolejno 14 kroków:
- Zaloguj się do systemu e-Sądu i wybierz opcję „Złóż nowy pozew”.
- Kliknij opcję „Dodaj powoda” i wypełnij formularz, który się pojawił. Po wpisaniu danych kliknij „Zatwierdź dane”.
- Kliknij „Dalej” i uzupełnij informacje o reprezentacji, jeśli jesteś np. spółką, fundacją itp. Pole to nie dotyczy osób fizycznych.
- Kliknij „Dodaj pozwanego” i wpisz dane podmiotu, który pozywasz. Uwaga! Sąd może skazać powoda na grzywnę w sytuacji, gdy poda on błędne dane o pozwanym.
- Kliknij „Dodaj dowód” (nie dodajesz załączników) i wybierz z rozwijanej listy rodzaj dokumentu, do którego się odnosisz np. umowa, faktura, akt notarialny i inne. Podaj numer i datę wystawienia dokumentu. Uzupełnij pozycję „fakt podlegający stwierdzeniu”, czyli dlaczego powołujesz ten powód. Na koniec opisz dowód i uzasadnienie powołania go w sprawie. Zatwierdź wprowadzone dane i kliknij „Dalej”.
- Kliknij „Dodaj roszczenie” i wpisz kwotę, o jaką dochodzisz tym pozwem. Określ, czy jest roszczenie gospodarcze, cywilne, czy pracownicze. Uzupełnij w odpowiednim okienku datę wymagalności roszczenia i kliknij „Dalej”. Potem uzupełnij dane dotyczące odsetek tj. „Data początkowa” (od kiedy odsetki mają być naliczane) i „Data końcowa” – tu możesz zaznaczyć „Do dnia zapłaty”. Na koniec oznacz rodzaj odsetek: umowne lub ustawowe.
- Kliknij „Dowołaj wybrany dowód”, czyli wskaż, które z wprowadzonych już dowodów mają zostać powołane względem konkretnych roszczeń. Następnie kliknij „Dalej” lub „Zdefiniuj kolejne roszczenia” (jeśli masz ich kilka) i kliknij „Dalej”.
- Pojawi Ci się lista sądów – wybierz właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego.
- Zaznacz w formularzu dotyczącym kosztów żądanie zasądzenia od pozwanego zwrotu kosztów procesowych.
- Wprowadź uzasadnienie pozwu.
- Uzupełnij pole „Rachunek bankowy” powoda. Na niego trafi zasądzona kwota.
- 12. Kliknij „Prześlij pozew” (zanim to zrobisz, upewnij się, że nie ma błędów).
- 13. Wejdź do zakładki „Dokumenty do podpisania” – podkategoria „Pozwy” i wybierz opcję „Podpisz pozew” postępuj zgodnie z instrukcją.
- 14. Wejdź do zakładki „Dokumenty do opłacenia” – podkategoria „Pozwy” i wybierz z listy ten, za który chcesz zapłacić. Kliknij opcję „Opłać pozew”. Zostaniesz przekierowany na stronę e-Card. Tam wybierasz swój bank i płacisz. Pozew trafia do zakładki „Dokumenty opłacone” i będzie rozpatrywany przez e-Sąd.