Zachowanie trzeźwości w pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracowników. Nietrzeźwy pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy przez pracodawcę. Jeśli więc zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się w pracy po spożyciu alkoholu lub spożywał go w czasie pracy, obowiązkiem pracodawcy jest odsunięcie takiej osoby od wykonywania obowiązków służbowych.
Nietrzeźwy pracownik - co to oznacza?
Stan nietrzeźwości został zdefiniowany w art. 46 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z tą definicją stan nietrzeźwości zachodzi w sytuacji, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu lub
obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Z kolei stan po spożyciu alkoholu zachodzi wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Nietrzeźwy pracownik - co powinien zrobić pracodawca?
Jak stanowi art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Przy czym okoliczności będące podstawą decyzji, powinny zostać przedstawione pracownikowi.
W celu potwierdzenia nietrzeźwości pracownika przeprowadza się badanie. Może ono odbyć się na żądanie kierownika, osoby upoważnionej czy też samego pracownika, który podejrzewany jest o nietrzeźwość.
Ważne! Badanie stanu trzeźwości pracownika może zostać przeprowadzone wyłącznie przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, np. policję. Jeśli zaś badanie ma zostać przeprowadzone w oparciu o próbkę krwi, to pobranie musi zostać dokonane przez fachowego pracownika służby zdrowia. |
Sposoby badania trzeźwości pracownika
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie badanie stanu trzeźwości może obejmować:
badanie wydychanego powietrza,
badanie krwi,
badanie moczu.
Przy czym w pierwszej kolejności należy przeprowadzić badanie wydychanego powietrza. Należy mieć także na względzie, że pracownik może zażądać, by badanie stanu trzeźwości zostało przeprowadzone w obecności osób trzecich.
Nietrzeźwy pracownik - konsekwencje służbowe
Pracodawca może wyciągnąć negatywne konsekwencje w stosunku do nietrzeźwego pracownika.
Najłagodniejszą formą kary jest nagana bądź upomnienie pracownika.
Innym rodzajem konsekwencji, jakie mogą spotkać nietrzeźwego pracownika jest kara pieniężna. Jednak jak stanowi art. 108 par. 3 Kodeksu pracy za jedno przekroczenie kara pieniężna nie może być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika. Natomiast łączne kary pieniężne nie mogą przewyższać 1/10 części wynagrodzenia, które przypada pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń.
Najbardziej dotkliwą sankcją dla nietrzeźwego pracownika jest utrata pracy. Zgodnie z art. 52 par. 1 Kodeksu pracy pracodawca może bowiem rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych przez pracownika.
Należy jednak mieć na względzie, że pracodawca, który ma zamiar zwolnić nietrzeźwego pracownika, musi posiadać niezbite dowody, które będą świadczyć o nietrzeźwości podwładnego.