0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowe obowiązki dokumentacyjne platform sprzedażowych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 lipca 2024 roku weszły w życie przepisy stanowiące o obowiązku raportowania przez operatorów platform sprzedażowych będące implementacją unijnej dyrektywy DAC7. Nowe regulacje w tym zakresie wprowadzono do polskiego porządku prawnego poprzez nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze obowiązki dokumentacyjne platform sprzedażowych.

Na jakie podmioty nałożono nowe obowiązki dokumentacyjne platform sprzedażowych?

Jak wynika z treści art. 75b ust. 1 ustawy o wymianie informacji podatkowych, raportujący operator platformy przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej zbiorczą informację o sprzedawcach podlegających raportowaniu za okres sprawozdawczy, zwaną „informacją o sprzedawcach”, w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w którym raportujący operator platformy zidentyfikował sprzedawcę jako sprzedawcę podlegającego raportowaniu.

Powyższy przepis posługuje się wieloma nowymi pojęciami, które zostały wyjaśnione w ustawie. Po pierwsze wskażmy, że obowiązek raportowania dotyczy operatorów platform. Platforma została zdefiniowana jako:

  1. oprogramowanie, w tym strona internetowa albo jej część,
  2. aplikacje, w tym aplikacje mobilne

– które są dostępne dla użytkowników i umożliwiają sprzedawcom łączność z innymi użytkownikami w celu wykonywania, bezpośrednio lub pośrednio, stosownej czynności na rzecz tych użytkowników, a także ustalenia dotyczące poboru i wypłaty wynagrodzenia z tytułu stosownej czynności.

Raportowanie dotyczy działalności sprzedawców podlegających raportowaniu. Pod tym pojęciem rozumie się aktywnego sprzedawcę niebędącego wyłączonym sprzedawcą, który jest rezydentem w państwie uczestniczącym lub udostępnił nieruchomość położoną w państwie uczestniczącym. 

W świetle powyższego obowiązek raportowania nie obejmuje wyłączonych sprzedawców. Zgodnie z art. 75a pkt 24 ustawy o wymianie informacji pojęcie wyłączonego sprzedawcy oznacza sprzedawcę:

  1. będącego:
    • rządem państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium,
    • jednostką terytorialną niższego szczebla państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium, w tym stanem, prowincją, okręgiem lub gminą,
    • agencją lub instytucją państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium będącymi w całości własnością danego państwa lub terytorium,
    • agencją lub instytucją będącymi w całości własnością rządu lub jednostki terytorialnej, o których mowa w tiret pierwszym i drugim;
  2. będącego podmiotem, którego akcje są przedmiotem regularnego obrotu na regulowanym rynku papierów wartościowych, lub podmiotem powiązanym podmiotu, którego akcje są przedmiotem takiego obrotu;
  3. będącego podmiotem, któremu operator platformy umożliwił w okresie sprawozdawczym wykonanie ponad 2000 stosownych czynności dotyczących udostępnienia nieruchomości wchodzących w skład grupy obiektów;
  4. któremu operator platformy umożliwił w okresie sprawozdawczym wykonanie mniej niż 30 stosownych czynności dotyczących sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie na jego rzecz nie przekroczyło równowartości 2000 euro.

Okres sprawozdawczy, o którym mowa, obejmuje rok kalendarzowy.

W kontekście podmiotów dokonujących handlu na portalach aukcyjnych warto zatem zauważyć, że raportowanie nie będzie ich obejmować, jeżeli takie osoby dokonały mniej niż 30 transakcji, a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło równowartości 2000 euro. Wynagrodzenie oznacza zaś zapłatę, w dowolnej formie, pomniejszoną o składki, opłaty, prowizje lub podatki zatrzymane lub pobrane przez operatora platformy, dokonaną lub uznaną na rzecz sprzedawcy w związku z wykonywaniem stosownej czynności, jeżeli wartość pieniężna tej zapłaty jest znana operatorowi platformy albo operator platformy jest w stanie ustalić tę wartość w rozsądny sposób. 

Obowiązkowi raportowania podlegają sprzedawcy dokonujący konkretnych czynności, które są określone w ustawie jako tzw. czynności stosowne. Jak wynika z art. 75a pkt 20 ustawy o wymianie informacji podatkowych, stosowna czynność oznacza jedną z poniższych czynności wykonywaną za wynagrodzeniem:

  1. udostępnienie nieruchomości, ich części, w tym pomieszczeń przynależnych, lub udziału w nieruchomościach;
  2. usługę świadczoną osobiście obejmującą pracę wykonywaną w trybie zadaniowym lub czasowym przez osobę fizyczną działającą niezależnie albo na rzecz lub w imieniu podmiotu, wykonywaną na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy;
  3. sprzedaż towarów;
  4. udostępnienie środka transportu

– z wyjątkiem czynności wykonywanej przez sprzedawcę będącego pracownikiem raportującego operatora platformy lub podmiotu powiązanego raportującego operatora platformy.

Warto zatem zwrócić uwagę, że obowiązek raportowania nie obejmuje wyłącznie sprzedawców dokonujących sprzedaży towarów, ale również sprzedawców oferujących usługi (np. usługi zakwaterowania).

Nałożony na platformy sprzedażowe obowiązki dokumentacyjne obejmują raportowanie o sprzedawcach dokonujących stosownych czynności w rocznych okresach. Obowiązek raportowania obejmuje zarówno sprzedawców dokonujących sprzedaży towarów, jak i usług.

Kontrola przestrzegania obowiązków sprawozdawczych

Z przedstawionych przepisów wynika, że raporty w przedmiotowym zakresie należy przesyłać do Szefa KAS. Jednocześnie to Szef KAS sprawuje nadzór nad prawidłowym raportowaniem. Otóż, jak wynika z treści art. 75za ustawy o wymianie informacji podatkowych, Szef Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadza kontrolę wykonywania przez raportującego operatora platformy obowiązków w zakresie stosowania procedur należytej staranności oraz obowiązków sprawozdawczych. Z czynności kontrolnych sporządza się protokół kontroli. Kontrolowany, który nie zgadza się z ustaleniami kontroli zawartymi w protokole, może w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne dowody.

Kontrola kończy się wraz z doręczeniem kontrolowanemu wyniku kontroli. Wynik ten sporządza się na podstawie protokołu kontroli, zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz zawiadomienia o sposobie ich załatwienia. W przypadku wystąpienia uchybień lub nieprawidłowości, których wyjaśnienie nie wymaga przeprowadzenia kontroli, raportujący operator platformy, na pisemne żądanie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, jest obowiązany do udzielenia informacji niezbędnych do ich wyjaśnienia.

Warto też zauważyć, że zgodnie z art. 75j ww. ustawy raportujący operator platformy jest obowiązany przechowywać informacje i dowody przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin przekazania informacji o sprzedawcach.

Zgodnie z art. 10 ustawy nowelizującej na potrzeby przekazania w 2025 roku informacji o sprzedawcach, o której mowa w art. 75b ust. 1 ustawy, przyjmuje się, że pierwszym okresem sprawozdawczym jest 2023 rok, natomiast drugim okresem sprawozdawczym jest 2024 rok. Oznacza to, że operatorzy platform mają obowiązek przekazania pierwszego raportu w 2025 roku i raport ten obejmować będzie dane zarówno z 2023 roku, jak i z 2024 roku.

Należy podkreślić, że nowe przepisy nakładają obowiązki raportowania na operatorów platform sprzedażowych i w żaden sposób nie zmieniają regulacji dotyczących powstania obowiązku podatkowego po stronie samych sprzedawców. Obowiązek podatkowy z tytułu prowadzenia ewentualnej działalności gospodarczej poprzez platformy sprzedażowe trzeba ustalać na dotychczasowych zasadach.

Nie ulega wątpliwości, że nowe przepisy dają organom podatkowym kolejne narzędzie służące do wykrywania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie, w jakim osoby te nie rozliczają należnego podatku z tego tytułu. Pierwszy raport w przedmiotowym zakresie zostanie złożony w 2025 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów