0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Posiłki dla pracowników za darmo? Zmiany od 1 września

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Posiłki dla pracowników za darmo to benefit, który cieszy się dużą popularnością wśród zatrudnionych. Pozwala im zaoszczędzić czas i pieniądze, a także poprawia ich samopoczucie i produktywność. Pracodawcy mogą teraz częściej oferować pracownikom posiłki, ponieważ od 1 września obowiązują korzystniejsze przepisy prawa. Jakie? Wyjaśniamy poniżej.

Posiłki dla pracowników za darmo. Komu przysługują?

Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach szczególnie uciążliwych jest obowiązany udostępnić im nieodpłatnie odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

Dofinansowanie posiłków dla pracowników bez ZUS-u

Od 1 września 2023 roku wzrasta kwota zwolnienia ze składek ZUS wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom. Wyniesie ona 450 zł na miesiąc. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł odjąć 450 zł miesięcznie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dotąd kwota ta wynosiła 300 zł.

Zwolnienie obejmuje posiłki w formie bonów, talonów, kart przedpłaconych lub kuponów, które można wykorzystać w restauracjach lub sklepach spożywczych.

Co warto podkreślić, od wspomnianej kwoty pracownik będzie zobowiązany zapłacić podatek dochodowy jak od wynagrodzenia, bowiem posiłek będzie stanowić dla niego przychód. Pracodawca zaś wydatki ponoszone na finansowanie posiłków może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem, że zostaną one właściwie udokumentowane.

W Polsce przepisy prawa pracy nie nakładają na wszystkich pracodawców obowiązku zapewnienia pracownikom prowiantu. Jednak posiłki dla pracowników za darmo są korzystne dla dwóch stron: zarówno dla zatrudnionych, jak i dla zatrudniających. Dla tych pierwszych to większa motywacja, zaś dla drugich zwiększone zadowolenie podwładnych i poprawa morali.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów