0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przedłużenie zwolnienia z ZUS i świadczenia postojowego

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wielu przedsiębiorców skorzystało z pomocy państwa w ramach tarczy antykryzysowej. Jednakże wsparcie można było otrzymywać w dużej mierze przez okres trzech miesięcy. Dotyczyło to głównie umorzenia składek czy świadczenia postojowego. Rząd zapowiada przedłużenie zwolnienia z ZUS, jednak nie skorzysta z niego większość jak dotychczas, a wybrane grupy.

Przedłużenie zwolnienia z ZUS od czerwca 

Umorzenie składek ZUS udzielone już w pierwszej specustawie i rozwijane w kolejnych przysługiwało wyłącznie na okres od marca do maja 2020 r. Oznacza to, że deklaracje składane do 10 czy 15 lipca za czerwiec, każda firma powinna już opłacić. Niestety, dla niektórych taka forma wsparcia nie jest wystarczająca, nie wszyscy bowiem zostali dotknięci skutkami pandemii jednakowo. W ostatnim czasie Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że prowadzone są prace dotyczące kontynuacji pomocy dla najbardziej potrzebujących. Z zapowiedzi przewodniczącego podkomisji ds. Turystyki, Grzegorza Matusiaka wynika, że przedłużenie zwolnienia z ZUS obejmie podmioty poszkodowane w tym przypadku najbardziej, czyli działające w branżach turystycznych, rozrywkowych, a także pilotów i przewodników. Umorzenie składek miałoby obowiązywać od lipca do października.

Umorzenie składek od lipca do października ma obowiązywać tylko wybrane branże.

Świadczenie postojowe również wydłużone

Zapowiadane jest przedłużenie okresu pobierania świadczenia postojowego kolejne 3 miesiące. Jednakże ono również nie będzie dotyczyło wszystkich osób, które otrzymały wsparcie dotychczas. Ma zostać przyznane osobom świadczącym usługi w zakresie „Pozostałego transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indziej niesklasyfikowanego” (PKD 49.39.Z). 

Świadczenie postojowe będzie można pobierać przez kolejne 3 miesiące.

Dodatkowo znowelizowane przepisy uprawniają do korzystania z tego typu wsparcia osoby prowadzące działalność sezonową, które dokonały zawieszenia po 31 sierpnia 2019 r. Tu również wymieniono określone grupy przedsiębiorców jak piloci, przewodnicy czy agenci turystyczni. Co więcej, konieczne będzie wskazanie, że taka działalność: 

  • stanowi główne źródło przychodu,
  • ma charakter sezonowy (prowadzona maksymalnie 9 miesięcy w ciągu roku).

Oficjalne informacje na temat tego, kogo dotyczy przedłużenie zwolnienia z ZUS czy świadczenie postojowe poznamy po publikacji projektu, który ma się pojawić na stronie rządu do końca tygodnia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów