Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Oprogramowanie w biznesie

Rosnące potrzeby otoczenia biznesowego skłaniają przedsiębiorców do zainwestowania w nowoczesne rozwiązania informatyczne. Właściwy wybór oprogramowania zwiększa ich konkurencyjność i podnosi efektywność zarządzania.

Korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania podnosi konkurencyjność oraz minimalizuje koszty. Wdrożenie systemu informatycznego, ułatwia m.in. dostęp do informacji, usprawnia pracę zespołową oraz wymusza przestrzeganie procedur, przez co podnosi efektywność pracy.

Wybór odpowiedniego oprogramowania

Bez względu na sektor, w jakim działa przedsiębiorstwo, musi ono nieustannie udoskonalać swoje standardy. W dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie życia firmy bez narzędzi informatycznych. Rynek oferuje wiele programów specjalistycznych, jednak wyselekcjonowanie właściwego zawsze leży po stronie przedsiębiorcy. O ile wybór systemu operacyjnego nie stanowi problemu, gdyż najczęściej jest wbudowany w zakupiony sprzęt komputerowy, o tyle wytypowanie odpowiedniego programu wymaga głębokich przemyśleń. Wnikliwa analiza potrzeb ułatwia wybór takiego, który jest zgodny z oczekiwaniami oraz profilem działalności firmy. Ważne okazuje się sformułowanie celów i korzyści, jakie przyniesie jego wdrożenie. Jest to kluczowy etap, w którym należy określić, które funkcjonalności i moduły będą przydatne.

Zapoznanie się z ofertą obecnych na rynku rozwiązań ułatwia podjęcie właściwej decyzji. Ważna jest niezawodność, efektywność i prosta eksploatacja oprogramowania. Ergonomia i systematyka pracy, przekłada się na sprawne funkcjonowanie firmy. Cennym źródłem informacji są wersje demonstracyjne programów. Wersje testowe pozwalają zdobyć wiedzę o produkcie, jego cechach, interfejsie i funkcjonalności.

Oprogramowanie CRM i Workflow

Wśród typów oprogramowania przydatnych w zarządzaniu firmą, na uwagę zasługuje CRM (Customer Relationship Managment) i Workflow.

CRM wspomaga porządkowanie i zarządzanie relacjami z partnerami. W myśl filozofii tego typu oprogramowania firma powinna być zorientowania na klienta. Narzędzie to optymalizuje również komunikację z kontrahentami. Dostarcza cennych informacji o odbiorcy, tym samym ułatwia indywidualne dopasowanie oferty i zwiększa atrakcyjność współpracy.

Workflow natomiast wspiera pracę zespołową, przede wszystkim określając rolę, jaką spełnia poszczególny pracownik w procesach firmy. Ponadto, ułatwia kontrolę wykonywania zadań, ich postępu, terminów różnych etapów i ich zakończenia. System pozwala oszczędzić czas, zwiększyć efektywność i podwyższyć jakość wykonywanych działań, co skutkuje bardziej wydajnym i zoptymalizowanym przepływem pracy.

Tradycyjne oprogramowanie

Decyzja dotycząca oprogramowania, to wybór między tradycyjnymi aplikacjami komputerowymi a webowymi. Klasyczne, desktopowe programy jak dotąd zawierają więcej funkcji, mają bogatszy interfejs oraz można ich używać niezależnie od tego czy ma się dostęp do Internetu. Niewątpliwie główną wadą takich aplikacji jest ich głęboka integracja z systemem operacyjnym. Narzuca ona określone wymagania softwarowe i wymusza stałe nakłady na modernizację sprzętu komputerowego. Poza tym zakup licencji jest dość kosztowny, co wiąże użytkownika na długi okres z określonym oprogramowaniem. Dlatego coraz większa część firm decyduje się na jego wynajem w formie netsourcingu.

Netsourcing oprogramowania

Model działania firm zmienił się w ostatnich czasach. Żeby mogła ona uczestniczyć w grze rynkowej, musi wykazać się mobilnością, a w sytuacjach trudnych powinna mieć zdolność całkowitego przebranżowienia. Wymogi te powodują, że przedsiębiorcy rezygnują z wiążących ich ruchy inwestycji i wszędzie, gdzie tylko to możliwe, korzystają z outsourcingu. Dodatkowym czynnikiem w przypadku oprogramowania są częste zmiany w prawie gospodarczym, co powoduje, że zakupione narzędzia informatyczne wymagają częstego aktualizowania.

Rozwiązaniem wszystkich, powyższych problemów może być netsourcing. Polega on na korzystaniu przez firmy z aplikacji udostępnionych w Internecie. Za niewielki abonament użytkownik uzyskuje dostęp do profesjonalnego oprogramowania, bezpłatnej pomocy technicznej i aktualizacji.

W dobie nowoczesnych technologii coraz więcej przedsiębiorstw docenia potencjał Internetu, za czym idzie wzrost użytkowników usług netsourcingowych. Stanowią one alternatywę dla wciąż popularnego, tradycyjnego oprogramowania. Są tańsze i bezpieczne, a jednocześnie wysoko wyspecjalizowane. Obecnie takie atuty decydują o zwycięstwie na rynku.