0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sposoby na zagospodarowanie dochodów firmy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy, którzy osiągają ze swojej działalności zyski powinni zastanowić się, co zrobić z dochodami generowanymi przez firmę. Wydawać by się mogło, że jeżeli pieniądze leżą na koncie, są one bezpieczne, a właściciel nic na tym nie traci. Jednak prawa ekonomii są bardziej bezwzględne - w sytuacji, gdy oprocentowanie rachunku firmowego jest niższe od inflacji, na zgromadzonych środkach nie tyle przedsiębiorca nie zarabia, ale nawet traci. Co zatem zrobić, żeby zarobione pieniądze nie traciły na wartości? Jest na to kilka sposobów.

Wysoko oprocentowane konto w banku

Jednym z pomysłów jest założenie firmowego wysoko oprocentowanego konta w banku. Przy takim rozwiązaniu należy jednak szczególną uwagę zwrócić na zapisy zawarte w umowie, bowiem często znajduje się tam haczyk, który sprawia, że przestaje ono być tak bardzo opłacalne, jak wydawało się na początku. Może okazać się np. że aby zachować preferencyjne warunki oprocentowania, konieczne jest dokonywanie comiesięcznych wpływów w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, albo też atrakcyjna oferta dotyczy jedynie pierwszych 12 miesięcy trwania umowy. W takim wypadku oprocentowanie może drastycznie spaść, nawet do 0%.

Rozwiązanie takie wiąże się ponadto z zamrożeniem pieniędzy na dość długi czas, ponieważ w wielu przypadkach na zysk z takiego konta trzeba czekać dość długo. Dodatkowo ciągłe zmiany kont firmowych i banków są dla przedsiębiorcy bardzo niekorzystne, zatem ucieczka z nierentownego rozwiązania może okazać się bardzo trudna.

Ty śpisz, pieniądze zarabiają

Dobrym sposobem na pomnożenie firmowych pieniędzy może okazać się lokata overnight. Na czym polega jej specyfika? Otóż jak sama nazwa wskazuje, jest to lokata nocna, na której środki zarabiają wtedy, kiedy wszyscy śpią. To po stronie przedsiębiorcy leży decyzja, na jak długi czas chce ulokować na takiej lokacie swoje środki - zamrożenie środków na dłuższy czas pozwoli oczywiście na proporcjonalnie większy zysk. Jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie chce tracić dostępu do swoich pieniędzy na długi okres czasu oraz boi się kary za zerwanie umowy, dobrym rozwiązaniem może być krótkoterminowa lokata overnight.

Oczywistym jest również, iż wyższe zyski generowane są w sytuacji, gdy na lokacie znajdują się wyższe kwoty. I to może być blokadą dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora MSP.

Tym, co może przemawiać za rozwiązaniem, jakim jest lokata overnight jest fakt, iż coraz więcej banków w swojej ofercie daje swoim klientom możliwość zarabiania nie tylko nocą, ale również w weekendy.

Konto oszczędnościowe dla firmy

Innym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego dla firmy. Korzyścią oprócz wysokiego oprocentowania jest również fakt, iż pieniądze z takiego rachunku można wypłacać, bez utraty zarobionych już odsetek. W przypadku lokat, jakakolwiek wypłata wiąże się ze zerwaniem umowy i odebraniem przedsiębiorcy części, a nawet całości odsetek.

Tym, co zniechęca do tego rozwiązania są dodatkowe warunki umowy, dotyczące np. wypłat z rachunku. Często bywa tak, iż w ramach konta oszczędnościowego dla firmy, przedsiębiorca w trakcie miesiąca może dokonać określonej liczby darmowych wypłat. Każda następna wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości do 10 zł.

Sposobów na mądre zagospodarowanie pieniędzy firmowych, poza inwestowaniem w zakup nowych technologii, czy też środków trwałych, jest wiele. Trzeba tylko wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie, a spośród wszystkich dostępnych ofert wybrać tą, która spełni oczekiwania i nie zaskoczy przedsiębiorcy tym, co zostało napisane “małym druczkiem”.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów