0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rachunek firmowy - jak wybrać, żeby nie stracić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzenie działalności gospodarczej powinno być wsparte umiejętnością zarządzania finansami. Niezbędne do tego jest posiadanie przez każdą, nawet jednoosobową firmę, rachunku bankowego. Wybór banku, w celu powierzenia mu swoich pieniędzy i dokonywania za jego pośrednictwem rozliczeń z kontrahentami, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym, nie powinien polegać wyłącznie na sprawdzeniu wysokości miesięcznych opłat. Decydując się na założenie konta firmowego, warto zwrócić uwagę na szereg dodatkowych czynników, aby dobrze wybrać rachunek firmowy.

Przychody i koszty - konto firmowe pozwoli nad nimi zapanować

Już na samym początku prowadzenia działalności przedsiębiorca powinien wprowadzić podział między finansami osobistymi i firmowymi. Rozdzielenie transakcji prywatnych i biznesowych gwarantuje:

  • przejrzysty obraz finansów przedsiębiorstwa;
  • kontrolę otrzymanych przychodów i poniesionych kosztów;
  • łatwą ocenę efektywności prowadzonej działalności;
  • brak wglądu w transakcje prywatne właściciela firmy w przypadku kontroli skarbowej;
  • zaliczenie wszystkich wydatków związanych z prowadzeniem konta do kosztów uzyskania przychodu.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przez firmę własnego rachunku bankowego.

Konto firmowe wychodzi drożej?

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują rachunek prywatny przy rozliczeniach firmowych, często argumentują swój wybór wysokimi opłatami, które zwiększają całkowite koszty prowadzenia działalności. Obecnie jednak banki proponują rozwiązania korzystne nawet dla największych skner, a coraz częściej pojawiają się oferty darmowych kont dla firm. Ponadto, gdy przedsiębiorca będzie miał odrębny rachunek firmowy - będzie mu o wiele łatwiej nie pomylić wydatków firmowych z prywatnymi. Rachunek firmowy jest również potrzebny w kontaktach z bankami - część z nich zastrzega w regulaminie, że przedsiębiorca powinien - w kontakcie z nimi - stosować rachunek bankowy.

Rachunek firmowy - jak wybrać?

Przed podpisaniem umowy warto zastanowić się nad sposobem korzystania z rachunku, żeby wybrać najwygodniejszy typ obsługi konta - tradycyjny w placówce banku lub samodzielny (przez internet, telefon). Chcąc zaoszczędzić, należy zwrócić uwagę na opłaty pobierane za:

  • prowadzenie konta;
  • podstawowe operacje jak prowizje za przelewy w kraju i za granicą, wpłaty i wypłaty w oddziale banku, zlecenia stałe, wyciągi w formie papierowej;
  • obsługę karty, czyli koszt jej wydania, użytkowania oraz wysokość prowizji za pobranie pieniędzy z bankomatu (nie tylko własnego banku, ale i obcych).

Aby znaleźć odpowiedni rachunek firmowy, ważne jest, przeprowadzenie analizy ofert dostępnych na rynku bankowym. Część z nich zawiera dodatkowo w pakiecie inne użyteczne produkty i usługi. W bonusie przykładowo można dostać darmowy program antywirusowy, konto oszczędnościowe, lokatę overnight, kreatora stron WWW, a nawet wsparcie z zakresu prawa. Dość istotna może okazać się również wiedza na temat niezawodności systemu transakcyjnego banku oraz możliwości jego integracji z systemem księgowo-finansowym firmy. Dodatkowe plusy warto przypisać, gdy dany bank charakteryzuje się dużą liczbą zarówno placówek, jak i bezpłatnych bankomatów, niewielką odległością oddziału od miejsca zamieszkania, elastycznymi godzinami otwarcia banku i szybką obsługą klienta. Ponadto za ciekawy bonus warto uznać możliwość korzystania z konta firmowego za pomocą aplikacji mobilnej (przez smartfona lub tableta) oraz wymiany informacji przez telefon, za pośrednictwem poczty elektronicznej i na czacie.

Wśród rodzajów rachunków bankowych można wyróżnić przede wszystkim:

  • rachunek bieżący - służący do bieżących rozliczeń w działalności gospodarczej,
  • rachunek powierniczy - do gromadzenia środków pieniężnych tylko od wskazanej (powierzającego) osoby wskazanej w umowie (powierniczej),
  • rachunek pomocniczy - do gromadzenia i zarządzania środkami finansowymi na określony cel,
  • rachunek walutowy - rachunek bieżący lub pomocniczy prowadzony w innej walucie niż złotówka,
  • rachunek płacowy - forma rachunku pomocniczego, służy do rozliczeń z tytułu wynagrodzeń pracowników,
  • rachunek sum depozytowych - wspomaga zarządzanie kwotami sum depozytowych (np.kaucja, wadium, poręczenie majątkowe).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów