Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Systemy motywacyjne dla pracowników - jak zachęcić pracownika do pracy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W myśl zasady: zmotywowany pracownik to lepszy pracownik, wiele przedsiębiorstw przygotowuje pakiety motywacyjne. Wprowadzenie ich w firmie powoduje korzyści po obu stronach, zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownika. Zobacz, jakie systemy motywacyjne możesz wdrożyć w swojej firmie!

Systemy motywacyjne w pracy - zalety wprowadzenia

Systemy motywacyjne mają za zadanie zwiększyć zaangażowanie pracowników. Te zaangażowanie przejawia się w większym wkładzie w rozwój firmy, a co za tym idzie - efektywniejszej pracy. Wynagrodzenie to podstawowy czynnik motywujący, ale nie jedyny. Pozapłacowe dodatki w podobnym stopniu wpływają na motywację pracowników. Zatrudnieni czerpią większą satysfakcję z powierzonych im obowiązków i umacniają relację z firmą, co ma swoje odzwierciedlenie w wynikach.

Z kolei wprowadzenie w firmie systemu motywacyjnego znacznie ociepla wizerunek zarówno pracodawcy, jak i całego przedsiębiorstwa. Unaocznia to, że pracodawcy zależy na zatrudnionych i nie jest mu obojętna przyjazna atmosfera pracy. Przez zarządzanie ludźmi, którzy są efektywni i zaangażowani w życie firmy, pracodawca uzyskuje stabilność i mocny, zaufany zespół, co zdecydowanie zapobiega rotacji i związanym z nią dodatkową pracą.

Systemy motywacyjne - formy

Aby uzyskać zamierzone efekty, należy dobrać pakiety motywacyjne odpowiednie dla pracowników. Samotny student nie będzie zainteresowany perspektywą przedłużenia odpłatnego urlopu macierzyńskiego. Należy zatem brać pod uwagę takie czynniki, jak:

  • wiek pracowników,

  • specyfikę branży przedsiębiorstwa,

  • zainteresowania i osobiste pasje.

Pracodawca ma szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o wybór formy programu motywowania. Oprócz płacowych dodatków, jak premie za osiągane wyniki, może zaoferować pracownikom elementy pozapłacowe. Do wyboru ma świadczenia i inicjatywy. Do świadczeń zalicza się m.in. prywatna opieka medyczna, pakiety sportowe, karty zniżkowe do restauracji, ubezpieczenie na życie, okolicznościowe bony towarowe. Natomiast inicjatywy polegają na uwzględnieniu równowagi praca-życie (work-life ballance). Firma może zaproponować pracownikom inicjatywy prorodzinne, jak projekt wsparcia dla pracującej mamy, czy programy intelektualne np. konkursy inicjatyw. Pracownicy docenią na tym polu również możliwość pracy w domu i elastyczne godziny pracy.  

Podsumowując, wprowadzenie systemu motywacyjnego niesie korzyści obu stronom. Pomaga polepszyć wizerunek firmy i atmosferę w pracy, a zatrudnieni stają się bardziej zaangażowani w życie przedsiębiorstwa i lepiej wykonują swoje obowiązki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów