0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Szczepienie przeciw grypie kosztem podatkowym pracodawcy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czy wykupione dla pracowników szczepienie przeciw grypie mogą zostać ujęte w kosztach przedsiębiorstwa i w jaki sposób wpłynie to na opłacony podatek dochodowy? Czy dla pracowników będzie to przychód podlegający opodatkowaniu PIT?

Andrzej, Zielona Góra

 

Co do zasady pokrywane przez pracodawców sczepiania przeciw grypie mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów, ponieważ jest to pewnego rodzaju inwestycja w zdrowie pracownika, która pozwala zmniejszyć jego absencję w pracy. Wydatek ten można uznać za koszty poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła dochodów. Ważne jest odpowiednie udokumentowanie takiego wydatku np. fakturą.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, dotyczące powstania przychodu po stronie pracownika, mamy dwie możliwości:

  • pracownik dobrowolnie zgodził się na szczepionkę przeciw grypie, co traktowane jest jako świadczenie od pracodawcy, które stanowi przychód podatkowy, od którego pracodawca pobierze zaliczkę na podatek,

  • obowiązkowe szczepienia pracownicze - w tym przypadku nie ma mowy o powstaniu przychodu po stronie pracownika, a co za tym idzie, takie szczepienie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem PIT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów