W związku z konfliktem zbrojnym powstała Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, której propozycje nowelizacji opublikowano 21 października w Rządowym Centrum Legislacji. Zmiany w nim mają za zadanie doprecyzować i uzupełnić obecne przepisy. Jakie zmiany czekają nas w zatrudnianiu cudzoziemców?
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583), a jej przepisy zaczęły obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Przepisy dotyczą m.in.:
- zatwierdzania (legalizacji) pobytu w Polsce Ukraińców, którzy schronili się w Polsce przed wojną,
- kwestii związanych z zatrudnieniem,
- opieki zdrowotnej,
- edukacji,
- udzielania im pomocy.
Jakie zmiany przyniesie nam nowela?
Jak zostało wspomniane, opublikowana została nowelizacja przepisów w zakresie obywateli Ukrainy. Przyjrzyjmy się zapowiadam zmianom.
PESEL będzie obowiązkowy
Złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji 24 lutego, będzie obowiązkowe. Co z pewnością ułatwi zatrudniania takich osób i zgłaszanie ich w ZUS.
Udział w kosztach zakwaterowania
Uchodźcy będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zakwaterowania:
od 1 lutego 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce ponad 120 dni, będą musieli pokryć 50 proc. kosztów takiej pomocy, jednak nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie.
od 1 maja 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce od 180 dni, pokryją 75 proc. kosztów, ale nie więcej niż 60 zł za osobę dziennie.
Nie będzie to dotyczyło osób niepełnosprawnych, dzieci, osób w wieku emerytalnym, kobiet w ciąży, osób wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunów co najmniej trojga dzieci, ani też osób w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach.
Aplikacja Diia.pl
Dokument elektroniczny dostępny w aplikacji Diia.pl będzie uznawany za dokument pobytowy. Co oznacza. że dokument ten wraz z dokumentem podróży będzie uprawniał obywatela Ukrainy do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.
Uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców
Dodatkowo ma zostać wprowadzona możliwość uzyskiwania z rejestru Straży Granicznej przez m.in. ZUS daty i historii przekraczania granicy przez obywatela Ukrainy. Dzięki temu zostanie uszczelniony system wypłat świadczeń dla uchodźców.
Projekt zmian jest już kolejną propozycją. Czy zostanie zrealizowany dowiemy się wkrótce.