0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy do zmiany

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W związku z konfliktem zbrojnym powstała Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, której propozycje nowelizacji opublikowano 21 października w Rządowym Centrum Legislacji. Zmiany w nim mają za zadanie doprecyzować i uzupełnić obecne przepisy. Jakie zmiany czekają nas w zatrudnianiu cudzoziemców?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 

12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583), a jej przepisy zaczęły obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Przepisy dotyczą m.in.:

  • zatwierdzania (legalizacji) pobytu w Polsce Ukraińców, którzy schronili się w Polsce przed wojną,
  • kwestii związanych z zatrudnieniem, 
  • opieki zdrowotnej,
  • edukacji,
  • udzielania im pomocy.

Jakie zmiany przyniesie nam nowela?

Jak zostało wspomniane, opublikowana została nowelizacja przepisów w zakresie obywateli Ukrainy. Przyjrzyjmy się zapowiadam zmianom.

PESEL będzie obowiązkowy

Złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji 24 lutego, będzie obowiązkowe. Co z pewnością ułatwi zatrudniania takich osób i zgłaszanie ich w ZUS.

Udział w kosztach zakwaterowania

Uchodźcy będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zakwaterowania:

  • od 1 lutego 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce ponad 120 dni, będą musieli pokryć 50 proc. kosztów takiej pomocy, jednak nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie. 

  • od 1 maja 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce od 180 dni, pokryją 75 proc. kosztów, ale nie więcej niż 60 zł za osobę dziennie.

Nie będzie to dotyczyło osób niepełnosprawnych, dzieci, osób w wieku emerytalnym, kobiet w ciąży, osób wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunów co najmniej trojga dzieci, ani też osób w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach.

Uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Aplikacja Diia.pl

Dokument elektroniczny dostępny w aplikacji Diia.pl będzie uznawany za dokument pobytowy. Co oznacza. że dokument ten wraz z dokumentem podróży będzie uprawniał obywatela Ukrainy do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.

Uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców

Dodatkowo ma zostać wprowadzona możliwość uzyskiwania z rejestru Straży Granicznej przez m.in. ZUS daty i historii przekraczania granicy przez obywatela Ukrainy. Dzięki temu zostanie uszczelniony system wypłat świadczeń dla uchodźców.

Projekt zmian jest już kolejną propozycją. Czy zostanie zrealizowany dowiemy się wkrótce.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów