0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

W jaki sposób oznaczać folię w JPK V7?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem producentem opakowań kartonowych, oprócz tego zajmuję się produkowaniem i sprzedawaniem folii bąbelkowych i folii stretch. Czy obowiązują mnie oznaczenia w nowym JPK V7 do wystawianych faktur? W jaki sposób oznaczać folię w JPK V7?

Adam, Kraków

 

W rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług ustawodawca określił 13 kodów GTU, którymi w nowym pliku JPK V7 mają posługiwać się czynni podatnicy VAT. Wśród nich należy wyróżnić kod GTU 6, który dotyczy urządzeń elektronicznych, ale i również folii stretch.

Kod GTU 6 a folia typu stretch

W przytoczonym rozporządzeniu wskazane zostało, iż oznaczenie GTU 6 należy stosować w odniesieniu do dostawy urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich wyłącznie określonych w poz. 7–9, 59–63, 65, 66, 69 i 94–96 załącznika nr 15 do ustawy o VAT.

Wskazane pozycje załącznika obejmują dostawę następujących towarów:

 • komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych;

 • atramenty i tusze do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych;

 • dyski twarde (HDD);

 • dyski (SSD);

 • płyty, arkusze, taśmy, folie – wyłącznie folia typu stretch;

 • emulsje do uczulania powierzchni, preparaty chemiczne stosowane w fotografice;

 • procesory;

 • telefony komórkowe i smartfony;

 • konsole do gier wideo i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem;

 • części i akcesoria do fotokopiarek;

 • aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe;

 • pozostałe filmy i nagrania wideo na dyskach, taśmach magnetycznych i podobnych nośnikach.

W jaki sposób oznaczać folię w JPK V7?

W pytaniach i odpowiedziach JPK VAT z deklaracją w sekcji „Oznaczenia dostawy i świadczenia usług (GTU)” w pytaniu nr 19 Ministerstwo Finansów wskazało, że folia typu stretch wymieniona jest w pozycji 9 załącznika nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług, więc powinna być oznaczona symbolem GTU 6.

Co ważne, zdaniem Ministerstwa Finansów sprzedaż folii stretch trzeba oznaczyć kodem GTU 6, jeżeli będzie przedmiotem dostawy. Nie należy tego robić, w przypadku gdy stanowi opakowanie urządzenia elektronicznego lub innego produktu. Sprzedawca jest zobowiązany opatrzyć folię stretch kodem GTU 6 wtedy, gdy stanowi jedyny przedmiot dostawy. Oznacza to, że kod GTU 6 ma zastosowanie w sprzedaży folii stretch w każdym przypadku, gdy tylko będzie przedmiotem dostawy.

Folia stretch jako przedmiot dostawy

Folia stretch stanowiąca opakowanie przedmiotu dostawy

Oznaczenie GTU 6 w nowym JPK V7

Bez GTU 6

Przykład 1.

Pan Kamil prowadzi działalność zajmującą się wysyłką towarów do klientów. Co miesiąc dokonuje zakupu folii stretch, w które pakuje towary i wysyła je do klienta. Czy przedsiębiorca jest zobowiązany stosować kod GTU 6 do wystawionych faktur na towary, które pakowane są w folie?

Nie, kodem GTU 6 należy oznaczać towary, które bezpośrednio stanowią przedmiot dostawy. Folia jako opakowanie nie stanowi głównego przedmiotu wysyłki.

Przykład 2.

Przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą różnych rodzajów taśm i folii wystawiło fakturę 21 października. Na fakturze znajdują się towary takie jak folia stretch, folia bąbelkowa oraz taśma pakowa. Czy sprzedawca musi nadać kod GTU 6 do faktury?

 W JPK V7 sprzedawca powinien oznaczyć kodem GTU 6 tylko pozycje z folią stretch.

Oznaczanie folii stretch w nowym JPK V7 w systemie wFirma.pl

Stosowanie kodów GTU do wystawionych faktur i ich wysyłka w nowym JPK V7 są możliwe w systemie wFirma.pl w pakiecie:

 • Fakturowanie + Magazyn,
 • Księgowość online,
 • Księgowość online + rozbudowany magazyn.

W celu wystawienia faktury z kodem GTU 6 najpierw należy zmienić ustawienia przez zakładkę USTAWIENIA » PODATKI » RODZAJ TRANSAKCJI W JPK V7 » GTU. W otwartym oknie trzeba wybrać kod GTU 6.

W jaki sposób oznaczać folię w jpk v7Wystawienie faktury z kodem GTU 6 

Aby wystawić fakturę z kodem GTU 6, należy przejść do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ. W otwartym oknie trzeba uzupełnić podstawowe dane i w polu GTU wybrać kod z rozwijanej listy.

W jaki sposób oznaczać folię w jpk v7Nadany kod GTU 6 będzie widoczny w oknie podglądu faktury.

Wystawienia faktury z kodem GTU 6 w pakiecie z magazynem 

W celu nadania kodu GTU do towaru/usługi:

 • w przypadku dodania nowego produktu należy przejść do zakładki MAGAZYN » PRODUKTY » DODAJ PRODUKT. W otwartym oknie trzeba uzupełnić podstawowe dane i w polu GTU wybrać kod z rozwijanej listy;

W jaki sposób oznaczać folię w jpk v7

 • w przypadku modyfikowania już dodanego produktu należy przejść do zakładki MAGAZYN » PRODUKTY. Następnie trzeba zaznaczyć właściwy produkt i z górnego menu wybrać MODYFIKUJ.

W jaki sposób oznaczać folię w jpk v7Wystawiona faktura z produktem automatycznie będzie zawierała przypisany mu kod GTU.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów