Jeszcze niedawno podatnik miał kilka możliwości dostarczenia deklaracji VAT do urzędu skarbowego. Mianowicie mógł deklarację złożyć osobiście, wysłać ją pocztą tradycyjną lub elektronicznie. Wybór należał tylko i wyłącznie do podatnika i jego preferencji. Jednak od początku 2018 roku kwestia ta uległa zmianie. Od tego momentu możliwa jest tylko i wyłącznie elektroniczna wysyłka deklaracji VAT. Natomiast od października 2020 roku obowiązek składania deklaracji VAT został zniesiony na rzecz obowiązku składania JPK_V7 (tzw. JPK_VAT z deklaracją).
Elektroniczna wysyłka deklaracji VAT - w jakich przypadkach?
Deklaracje VAT
Elektroniczna wysyłka deklaracji VAT została wprowadzona art. 99 ust. 11b ustawy o VAT i dotyczy deklaracji takich jak np.:
- VAT-7/VAT-7K
- VAT-8
- VAT-9M
Deklaracje, o których mowa w ust. 1-3, 3c-6, 8-9 i 11a, składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Co ważne zgodnie z obowiązującymi przepisami również informacje podsumowujące VAT UE należy wysyłać elektronicznie. Obowiązek ten dotyczy także korekt informacji podsumowujących.
Informacje podsumowujące VAT UE
Elektroniczna wysyłka deklaracji dotyczy również informacji podsumowującej o transakcjach wewnątrzwspólnotowych, czyli VAT-UE.
Art. 100 ust. 3 ustawy o VAT
Informacje podsumowujące w obrocie krajowym składa się za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.
Art. 101 ustawy o VAT
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym podatnik jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę tej informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
JPK_V7 zamiast elektronicznej wysyłki deklaracji od 1 października 2020 r.
JPK z deklaracją - miesięcznie i kwartalnie
Od 1 października 2020 roku wszystkie firmy (będące czynnymi podatnikami VAT) obowiązuje wysyłka JPK_VAT z deklaracją, która zastąpiła dotychczas składane deklaracje VAT oraz równocześnie plik JPK_VAT. Podatnicy aktualnie będą wysyłali na serwery Ministerstwa Finansów co miesiąc plik:
- JPK_V7M w przypadku miesięcznego rozliczania VAT (obejmuje zarówno część ewidencyjną jak i deklaracyjną),
- JPK_V7K w przypadku kwartalnego rozliczania VAT (obejmuje tylko część ewidencyjną; część deklaracyjna będzie dołączona do JPK_V7K za ostatni miesiąc danego kwartału).
Jakie deklaracje zastąpi JPK_V7?
Nowa struktura JPK_V7 zastąpiła deklarację: VAT-7, VAT-7K, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD.
Co ważne, przedsiębiorcy w dalszym ciągu będą zobligowani do składania:
-
VAT-UE – informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych,
-
VAT-9M – deklaracji podatnika zwolnionego z VAT przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych,
-
VAT-8 – deklaracji podatnika zwolnionego z VAT przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych,
-
VAT-11 – deklaracji dotyczącej okazjonalnej sprzedaży samochodów w WDT,
-
VAT-12 – deklaracji VAT dla podatników świadczących działalność w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu,
-
VAT-13 – deklaracji VAT przedstawiciela podatkowego,
-
VAT-21 – deklaracji VAT dla sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju,
-
VAT-23 – formularza dla WNT nowego samochodu.
JPK_V7 jest podstawą do rozliczenia VAT, co ma służyć ograniczeniu liczby przesyłanych danych dotyczących ewidencji VAT do jednego dokumentu.
Wysyłka elektroniczna deklaracji z systemu księgowości online wfirma.pl
Chcąc wywiązać się z obowiązku elektronicznej wysyłki deklaracji VAT (lub pliku JPK_V7) podatnik powinien dysponować odpowiednimi narzędziami do prowadzenia księgowości, które umożliwiają elektroniczną wysyłkę deklaracji VAT jak np. wFirma.pl.
JPK_V7 sporządzone w systemie podatnik może wysłać z systemu przechodząc do zakładki START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY, gdzie należy zaznaczyć wygenerowaną deklaracje i w górnym menu wybrać opcję WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO URZĘDU.
Następnie w oknie, które się pojawi należy pozostać w zakładce BEZ PODPISU i w celach weryfikacyjnych podać wartość przychodu wynikającą z zeznań rocznych sprzed 2 lat tzn. dla deklaracji wysłanych w 2020 roku będzie to przychód z roku 2019. Następnie należy wybrać opcję WYŚLIJ DO URZĘDU.
Po dokonaniu poprawnej wysyłki przy deklaracji pojawi się zielona koperta wraz z komunikatem:
Wówczas należy pobrać UPO (urzędowe poświadczenie odbioru). W tym celu należy zaznaczyć deklarację i z górnego menu wybrać opcję POBIERZ UPO.
Szczegółowe informacje na temat generowania i wsyłki pliku JPK_V7 zostały opisane w artykule: Generowanie i wysyłka JPK V7 w systemie wfirma.pl
System wfirma.pl jako jeden z nielicznych udostępnia możliwość elektronicznej wysyłki deklaracji ZUS oraz plików JPK.