W trakcie 2020 roku Ministerstwo Finansów dołożyło przedsiębiorcom powinności. Jednym z kluczowych obowiązków, który został na nich nałożony, jest składanie nowego dokumentu elektronicznego – JPK_V7. Plik ten nosi nazwę JPK_V7M (w przypadku rozliczeń miesięcznych) lub JPK_V7K (w przypadku rozliczeń kwartalnych) i zastąpił on dotychczasową deklarację VAT i plik JPK_VAT. W artykule opisujemy, jak wygląda JPK V7M struktura.
JPK V7M struktura – od kiedy je stobowiązkowa?
Nowa struktura JPK regulowana jest ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw. Ministerstwo zaznacza, że nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego zastąpiła dotychczasowe deklaracje VAT-7/VAT-7K i JPK_VAT, które to były składane w odrębny sposób. Nie zastąpiła ona jednak pozostałych deklaracji VAT, takich jak np. VAT-8, VAT-9M, VAT-UE. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, zmiany te miały na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych względem podatnika.
JPK V7M struktura – jak wygląda?
Ministerstwo Finansów udostępniło szczegółowe założenia w formie udostępnienia samej struktury, jak również broszury informacyjnej, w których JPK_V7M struktura jest ściśle omówiona. Nowa struktura dzieli się na dwie części. Pierwsza jest częścią ewidencyjną (zastępuje obecny JPK_VAT), natomiast druga jest częścią deklaracyjną (w zamian za deklarację VAT). Wyróżnia się dwie struktury:
- JPK_V7M – w przypadku podmiotów składających zarówno część deklaracyjną, jak i ewidencyjną w formie miesięcznej,
- JPK_V7K – dla podatników składających część ewidencyjną w formie miesięcznej, a deklaracyjną w formie kwartalnej.
W nowej strukturze podatnicy zobowiązani są do uzupełnienia wszystkich elementów w pliku XML, na co składa się:
- „Nagłówek” – wskazuje między innymi okres pliku, celu złożenia, urząd skarbowy, datę złożenia,
- „Podmiot1” – dane charakteryzujące podmiot składający deklarację,
- „Deklaracja” – dane nawiązujące do pierwotnej deklaracji VAT, wskazujące niezbędne informacje służące do obliczenia wysokości zobowiązania/zwrotu z tytułu VAT, podatku VAT naliczonego i należnego,
- „SprzedazWiersz” – odnosi się do danych służących do wyliczenia podatku należnego,
- „SprzedazCtrl” – wykazuje dane związane z liczbą wierszy sprzedaży oraz VAT należnym,
- „ZakupWiersz” – dotyczy danych koniecznych do wyliczenia podatku naliczonego,
- „ZakupCtrl” – dane dotyczące liczby wierszy zakupów i VAT naliczonego.
Ministerstwo wskazuje, że w korekcie JPK_V7M należy uzupełnić wyłącznie część jej podlegającą. Zatem w przypadku korekty części:
- deklaracyjnej i ewidencyjnej – należy wypełnić wszystkie elementy wyżej wskazane,
- deklaracyjnej – tylko elementy takie, jak: „Nagłówek”, „Podmiot1”, „Deklaracja”,
- części ewidencyjnej – tylko: „Podmiot1”, „SprzedazWiersz”, „SprzedazCtrl”, „ZakupWiersz”, „ZakupCtrl”.
Udostępnione założenia dotyczą również pól JPK. Pola dzielą się na trzy rodzaje:
- obowiązkowe – zapis w danych polach jest obowiązkowy, a w przypadku braku takiej możliwości, należy wprowadzić „BRAK”,
- opcjonalne – zapis dokonuje się wyłącznie, gdy występuje informacja odnosząca się do danego pola, a w pozostałych przypadkach pole jest puste,
- fakultatywne – zapis w danym polu jest dobrowolny (np. przyczyna złożenia korekty).
Pola znakowe w danym pliku są polami alfanumerycznymi. Dopuszcza się wprowadzanie wielkich, jak i małych liter oraz cyfr – wraz z zastosowaniem znaków specjalnych, jak np. „-”, „+”, „/”. Konieczne jest jednak zachowanie limitu znaku o wartości 256. Jeżeli chodzi o pola kwotowe, należy wprowadzać w nich wartości liczbowe w formie ciągu liczb. Oznacza to brak możliwości wprowadzania spacji jako separatora dla tysięcy – można tu zastosować wyłącznie znak kropki („.”). Niepełne kwoty w części ewidencyjnej wprowadza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, natomiast w części deklaracyjnej – zaokrągla się je do pełnych złotych.
Tylko jedno pole JPK_V7M odnosi się do daty i czasu. Informację tę należy uzupełnić w formacie RRR-MM-DDTGG:MM:SS jak np. 2020-03-01T12:00:10Z. W przypadku czasu uniwersalnego, do formatu należy dodać literę „Z” (ZULU).
JPK V7M struktura części ewidencyjnej – dodatkowe założenia
Założenia części ewidencyjnej odnoszą się głównie do korekt. W takim przypadku podatnik zobowiązany jest do sporządzenia nowego pliku XML, który zawiera skorygowaną część ewidencyjną/deklaracyjną lub też obie jednocześnie (jeżeli w obu częściach wystąpiły błędy). Korekta nie może zawierać tylko pojedynczych, skorygowanych danych, ale całą część, w której ona następuje.
Wpisy, które nie wpływają na wysokość podatku VAT, koryguje się poprzez ich wystornowanie. Oznacza to, że błędny wpis należy wprowadzić ze znakami przeciwnymi i dodatkowo wprowadzić ponownie zapis prawidłowy. Jeżeli pierwotny JPK_V7M nie został złożony, możliwe jest ujęcie tylko jednego, poprawnego wpisu.
Natomiast korekty zapisów wpływające na wysokość podatku (zarówno zmniejszające, jak i zwiększające), należy wprowadzić do ewidencji z numerem dokumentu korygującego w prawidłowym okresie, w którym powinna zostać dokonana korekta. Jeżeli zarówno dokument pierwotny, jak i korektę należy ująć w tym samym okresie i jednocześnie następuje korekta „in minus” (zmniejszenie) podatku naliczonego, podatnik może ująć dokument pierwotny w wartościach uwzględniających już korektę. Wielkości liter nie mają żadnego znaczenia. Ważne jest, aby podatnik wskazał numer dokumentu w całości, zgodnie z dokumentem źródłowym.