Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zarządzanie pieniędzmi w firmie - 5 praktycznych wskazówek

Wielkość tekstu:

Czy zarządzanie pieniędzmi prywatnymi może mieć mieć przełożenie na wydatkowanie we własnej firmie? Może - i to dość spore. Okazuje się, że nawyki wypracowane w życiu osobistym miewają wpływ na zachowania w biznesowej sferze działania.

Któż by nie chciał pieczołowicie planować, a potem realizować swoje cele, nie iść za panującymi na rynku trendami, tylko je wyprzedzać? Okazuje się, że jest to do osiągnięcia. Jednakże znajomość podstaw w zakresie zarządzania finansami wydaje się być niezbędna. W niniejszym artykule przedstawiono pięć praktycznych pytań odnoszących się do procesu zarządzania pieniędzmi w firmie.

Czym są dla ciebie pieniądze?

Pierwszy aspekt dotyczy stosunku do pieniędzy. Czy są celem samym w sobie, a może są energią lub narzędziem do osiągania innych rezultatów? Warto sobie przy tym uświadomić, jakimi mocnymi oraz słabymi stronami dysponujemy w procesie ich zarządzania. Wiele osób majętnych żyje skromnie. Z kolei znaczna liczba ludzi o ograniczonych zasobach żyje ponad stan. Zrozumienie swoich cech jest kluczowym elementem dla dalszego świadomego planowania finansowego.

Czym są pieniądze dla twojego życiowego partnera?

Czy w podobnym stopniu podchodzi do odpowiedzialności za płynność finansową? Wśród wielu par pieniądze - ich brak albo nadmiar może być zarzewiem konfliktu, a w dalszej kolejności prowadzić do eskalacji kryzysu w związku lub nawet rozpadu znajomości. Z tego względu warto próbować przeanalizować zawczasu i ten aspekt, by przy ocenie stosunku do pieniędzy brać pod uwagę jak najwięcej okoliczności.

Czy masz jakiś cel?

Zarówno planowanie, czyli ustalenie celu, jak i etap związany z jego realizacją  są niezmiernie ważne. Warto zorientować się, czy jesteśmy osobą żyjącą chwilą obecną, czy może potrafimy dostrzec korzyści w dłuższej perspektywie. Podobnie jest z oszczędzaniem. Warto ustalić realną wysokość odkładanej kwoty, wdrożyć w życie i pilnować dyscypliny w tym zakresie. Należy mieć na uwadze, że cel powinien być możliwy (realny) do zrealizowania, aby przynosił wymierne korzyści w przyszłości.

Czy nadmiernie konsumujesz?

Niejednokrotnie przy podejmowaniu decyzji dużą rolę odgrywają emocje, choć mogłoby wydawać się, że niemal za każdym razem staramy się kupować w sposób racjonalny.

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Impulsywne, nieprzemyślane zakupy mogą oddalać od ustalonych celów finansowych, szczególnie w gorszych chwilach, gdy zakup określonego gadżetu ma jedynie zrekompensować nam utratę dobrego sampoczucia. W przypadku gdy dany sprzęt nie przyda nam się w życiu prywatnym, nie nie ma sensu nabywać go także w ramach przedsiębiorstwa.

Czy nagradzasz własne trudy?

Ciężka praca oraz związane z nią wyrzeczenia powinny być równoważone odpowiednią nagrodą. Jednakże w tym przypadku nagrodą są zwiększające się oszczędności oraz związane z tym bezpieczeństwo. Oszczędzanie jest formą autodoskonalenia i zwykle oznacza, że dany człowiek potrafi o siebie zadbać.

Jak przybliżyć się do celu? Należy nauczyć się ustalać priorytety oraz zachować samodyscyplinę. Odseparowanie realnych potrzeb od wyimaginowanych zachcianek musi przyświecać na każdym kroku zarówno w życiu prywatnym, jak i w zarządzaniu pieniędzmi w firmie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów