0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Emerytura i firma a podatek dochodowy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem emerytem i niedawno założyłem własną działalność gospodarczą. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia rozliczania zaliczki na podatek dochodowy? Czy emerytura powinna w niej zostać uwzględniona? Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej poprawne jest uwzględnianie przy wyliczaniu zaliczki kwoty zmniejszającej podatek?

Stefan, Żary

 

Organy rentowe, jako płatnicy, są zobowiązane do pobierania miesięcznych zaliczek np. od wypłacanych emerytur. Zaliczkę taką zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej zobowiązani są do wpłacania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3.

W związku z tym, że podatnik nie może dwukrotnie skorzystać z ulgi, jaką jest kwota zmniejszająca podatek, w sytuacji, kiedy pobiera Pan emeryturę i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do właściwego organu rentowego, aby przy obliczaniu i pobieraniu zaliczki nie pomniejszał jej o kwotę zmniejszającą podatek. Ulga ta będzie stosowna przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów