0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Okres rozliczeniowy przy nadgodzinach - podstawa prawna

Aby firma zatrudniająca pracowników mogła sprawnie funkcjonować, należy we właściwy sposób określić normy czasu pracy oraz okresy rozliczeniowe. Dowiedz się czytając nasz artykuł poniżej, jak wygląda okres rozliczeniowy przy nadgodzinach pracownika!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Informowanie pracowników o zmianach kadrowo-płacowych - czy jest obowiązkowe?

W celu zapewnienia pracownikom pełnego korzystania z ich uprawnień, pracodawcy mają obowiązek informowania o istotnych warunkach dotyczących ich zatrudnienia. Zatem czy informowanie pracowników o zmianach kadrowo-płacowych jest obowiązkowe? O tym poniżej!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia

Kodeks pracy wymienia trzy kategorie przewinień, na podstawie których pracodawca może zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym. Czy po ich spełnieniu zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia jest możliwe? Przeczytaj więcej na ten temat!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Zatrudnienie równoległe na pełny etat i jego część

Według prawa pracownik ma prawo do zawierania dodatkowych umów o pracę, jeśli wykonywane obowiązki nie pokrywają się z obowiązkami pierwszej i rodzajem pracy. Jak interpretować zatrudnienie równoległe na pełny etat i jego część? Przeczytaj i dowiedz się!

6 kwietnia 2023

Prawo pracy

Zakaz afiszowania się z religią w orzeczeniu TSUE

Kwestie dotyczące wyznawanej religii były wiele razy przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy wiesz czego dotyczy zakaz afiszowania się z religią? Sprawdź jakie są ograniczenia co do uzewnętrznienia wyznawanej religii!

5 kwietnia 2023

Prawo pracy

Podejmowanie decyzji w zakresie prawa pracy w spółce a orzecznictwo Sądu Najwyższego

Poglądy w prawie pracy i orzecznictwie Sądu Najwyższego akcentują potrzebę pewności obrotu w sferze prawa pracy. Do zachwiania tej pewności może prowadzić m.in. podejmowanie decyzji w zakresie prawa pracy w spółce przez osoby nieupoważnione. Przeczytaj!

5 kwietnia 2023

Prawo pracy

Doba pracownicza – pojęcie, konsekwencje jej naruszania

Często w aspekcie rozliczania czasu pracy można znaleźć pojęcie doby pracowniczej. Czym ona jest? Jakie są konsekwencje jej naruszenia? Czy doba pracownicza trwa tyle samo w każdym zakładzie? W artykule poruszamy te kwestie i wyjaśniamy szczegóły!

4 kwietnia 2023

Prawo pracy

RODO w biurze rachunkowym a dane o pracownikach klienta

Działalność biur rachunkowych jest ściśle związana z przetwarzaniem danych osobowych powierzonych przez klienta. Jaką zatem rolę odgrywają unormowania tzw. RODO w biurze rachunkowym w odniesieniu do danych o pracownikach klienta? Wyjaśniamy w artykule!

4 kwietnia 2023

Prawo pracy

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych nigdy nie jest łatwe, ale często jest konieczne, by ratować upadające przedsiębiorstwo. Bywa też tak, że zwolnienie w tym charakterze jest następstwem rozpadu firmy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

4 kwietnia 2023

Prawo pracy

Miejsce wykonywania pracy zdalnej a umowa o pracę

Poprawne wskazanie miejsca wykonywania pracy jest jednym z obowiązkowych elementów każdej umowy o pracę. Jednak co jeśli ma ona charakter zdalny? Jak wówczas określić miejsce wykonywania pracy zdalnej? O tym szczegółowo piszemy w poniższym artykule!

3 kwietnia 2023

Prawo pracy

Formy zatrudnienia - podobieństwa i różnice

Pracodawca może zatrudnić pracownika, wykorzystując różne formy zatrudnienia. Do najpopularniejszych form należy umowa o pracę, umowy cywilnoprawne czy modne ostatnio samozatrudnienie. Przeczytaj artykuł, w którym opisane są różne formy zatrudnienia!

3 kwietnia 2023

Prawo pracy

Równoważny czas pracy - ile dni pod rząd może pracować pracownik?

W każdej firmie mogą występować różne systemy czasu pracy. Równoważny czas pracy pozwala na pracę powyżej 8 godzin dziennie. Jak rozliczać taki system czasu pracy? Czy mogą wystąpić nadgodziny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

3 kwietnia 2023

Prawo pracy

Postępowanie pracodawcy, gdy do wynagrodzenia pracownika skierowano kilka zajęć komorniczych

W sytuacji, w której osoba zatrudniona nie reguluje swoich zobowiązań, wierzyciel występuje do komornika w celu uzyskania należności w drodze egzekucji. Wyjaśniamy w artykule co zrobić, gdy do wynagrodzenia pracownika skierowano kilka zajęć komorniczych!

31 marca 2023

Prawo pracy

Niepełny wymiar czasu pracy - zasady ogólne

Praca osób, które są zatrudnione na niepełny wymiar czasu pracy, rodziła różne praktyczne problemy. Zatem obecnie jakie normy obowiązują pracownika podejmującego ową pracę i czym charakteryzuje się niepełny wymiar czasu pracy? Rozwijamy ten temat poniżej.

30 marca 2023

Prawo pracy

Podwyżka inflacyjna wynagrodzenia a podstawa wymiaru zasiłku

Przez cały ubiegły rok temat inflacji był gorący wśród wielu Polaków. Aktualnie nadal Polska boryka się z wysokimi cenami. Czy podwyżka inflacyjna będzie miała wpływ na wysokość podstawy wymiaru zasiłku? O tym piszemy w poniższym artykule!

30 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów