Prawo pracy
Jakie są różnice między umową o dzieło a umową o roboty budowlane?
Kodeks cywilny reguluje wiele rodzajów umów. Są w nim również opisane różnice między umową o dzieło a umową o roboty budowlane. Jakie kryterium decyduje o tym, którą umowę zawrzeć z wykonawcą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.
12 czerwca 2024
W jaki sposób korzystnie wypłacać wynagrodzenie w spółce z o.o.?
Spółka z o.o. osiągając przychód zobowiązana jest do jego opodatkowania, następnie podatek uiszczają wspólnicy chcąc wypłacić pieniądze ze spółki. Jak można wypłacać wynagrodzenie w spółce z o.o. w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania? Sprawdź!
12 czerwca 2024
Naliczanie nadgodzin z tytułu wcześniejszego wezwania do pracy przez pracodawcę
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę powinny mieć zapewniony odpoczynek dobowy trwający co najmniej 11 godzin. Naliczanie nadgodzin z tytułu wcześniejszego wezwania do pracy pracownika nie zawsze jednak będzie obowiązkowe. Dowiedz się więcej!
10 czerwca 2024
Pakiet mobilności – jak wyliczyć wynagrodzenie?
Pakiet mobilności dotyczy rozliczania kierowców. Jest to zbiorcza nazwa dla szeregu regulacji dotyczących międzynarodowego transportu drogowego w obrębie UE. Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowców po zmianach? Przeczyta i dowiedz się więcej na ten temat!
7 czerwca 2024
Do kolejnej umowy nie trzeba składać PIT-2?
Czy zmiana umowy o pracę powoduje konieczność każdorazowego przedłożenia PIT-2 do właściwego urzędu skarbowego? Kto jest odpowiedzialny za złożenie PIT-2 i jakie dokładnie informacje się w nim znajdują? Sprawdź!
7 czerwca 2024
Przeniesienie dokumentacji kadrowej do innego systemu — o czym pamiętać?
Czy wiesz, że przeniesienie dokumentacji kadrowej do innego systemu teleinformatycznego musi odbywać się zgodnie z zasadami określonymi w przepisach? Jakich błędów nie popełnić, gdy zmieniamy oprogramowanie w firmie? Szczegóły w artykule!
6 czerwca 2024
Dodatek za szczególne warunki pracy nie może być wliczany do wysokości minimalnego wynagrodzenia
Od 1 stycznia 2024 r. dodatek za szczególne warunki pracy nie jest uwzględniany przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia. Dowiedz się więcej o zmianach w prawie i wpływie na wynagrodzenia pracowników. Przeczytaj nasz artykuł!
4 czerwca 2024
Utrata zdolności do pracy przez pracownika - co się z tym wiąże?
Utrata zdolności do pracy przez pracownika może nieść ze sobą różne konsekwencje. Czy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z taką osobą? Jak należy postąpić w kwestii wynagrodzenia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły omawianego tematu!
3 czerwca 2024
Przejęcie obowiązków płatnika a PIT-11 i PIT-4R
Przepisy zapewniają ciągłość realizacji obowiązków w przypadku zmian organizacyjnych polegających na przejęciu zakładu pracy przez nowego pracodawcę. Przejęcie obowiązków płatnika podatku wiąże się z szeregiem obowiązków dla nowego płatnika. Poznaj je!
3 czerwca 2024
Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę - przykłady orzecznictwa
Wypowiedzenie umowy to jedna z podstawowych metod zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Czy przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę są określone w przepisach i jak powinny być sformułowane? Dowiedz się więcej z artykułu!
31 maja 2024
Gdzie należy odprowadzać składki pracownika pracującego zdalnie z innego kraju?
Pracownik zdalny może zamieszkiwać i świadczyć pracę zdalną pracodawcy w innym kraju. Problematyczne może okazać się jedynie to, gdzie powinny być w takiej sytuacji odprowadzane składki pracownika pracującego zdalnie z innego kraju. Sprawdź!
31 maja 2024
Praca w dniu wolnym a uprawnienia do dodatkowego wynagrodzenia
Praca w dniu wolnym jest sytuacją coraz częściej spotykaną. Jest ona wymuszana przez sytuację na rynku pracy. Dowiedz się, jakie obowiązki ciążą wówczas na zatrudnionym oraz jakie rekompensaty można uzyskać! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
29 maja 2024
Czy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, ale również osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Jakie warunki należy spełnić, aby móc starać się o zasiłek? Ile wynosi jego wysokość? Przeczytaj i sprawdź!
29 maja 2024
Normy czasu pracy osoby zatrudnionej na część etatu
Kodeks pracy określa normy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na cały etat. Z kolei dla pracowników pracujących na część etatu, normy czasu pracy powinny być pomniejszone proporcjonalnie. Przeczytaj i sprawdź, jak je wyliczyć!
29 maja 2024
Dokumenty na koniec umowy dla zleceniobiorcy
Kodeks pracy wyraźnie określa jakie dokumenty powinien otrzymać pracownik po zakończeniu zatrudnienia. Jednak jakie dokumenty na koniec umowy dla zleceniobiorcy powinien przygotować zleceniodawca? Czy istnieją wytyczne w tym zakresie? Sprawdź!
28 maja 2024