0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Odszkodowanie dla pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy

Jeśli umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana w sposób niezgodny z prawem, pracodawca może być zobowiązany wypłacić odszkodowanie dla pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź ile może wynosić takie odszkodowanie!

17 lipca 2024

Prawo pracy

Pożyczka z zakładu pracy jako niestanowiąca przychodu pracownika

Pożyczka z zakładu pracy może być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Czy stanowi ona przychód pracownika? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat pożyczek udzielanych pracownikom przez zakład pracy.

16 lipca 2024

Prawo pracy

Dlaczego warto zadbać o potwierdzenie odbioru wynagrodzenia za pracę?

Sposób wypłaty wynagrodzenia powinien zostać unormowany w wewnętrznych przepisach lub w umowie o pracę. Jeżeli u pracodawcy wynagrodzenie wypłacane jest w gotówce do rąk pracowników, warto zadbać o potwierdzenie odbioru wynagrodzenia. Przeczytaj!

15 lipca 2024

Prawo pracy

Ile powinien wynosić okres rozliczeniowy czasu pracy?

Okres rozliczeniowy w firmie pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie czasem pracy pracowników. Długości okresów rozliczeniowych są różne i często zależą od systemu czasu pracy obowiązującego w firmie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

12 lipca 2024

Prawo pracy

Jakie obowiązki związane z dokonywaniem wpłat na PFRON ma pracodawca?

Obowiązki związane z dokonywaniem wpłat na PFRON dotyczą tylko niektórych zakładów pracy. Ile wynosi comiesięczna składka i do kiedy pracodawca powinien ją uiścić na konto Funduszu? Co w przypadku znacznych wahań stanu zatrudnienia? Sprawdź!

12 lipca 2024

Prawo pracy

Czy możliwe jest przejęcie pracownika przez innego przedsiębiorcę?

W obecnych czasach pracownicy mogą zmieniać miejsce zatrudnienia w zasadzie dowolną liczbę razy. Co, jednak jeśli to pracodawca zechce przejąć osobę pracującą w innej firmie? Czy prawo dopuszcza przejęcie pracownika przez innego pracodawcę? Sprawdź!

11 lipca 2024

Prawo pracy

Obowiązki agencji pracy tymczasowej wobec pracowników

Czy wiedziałeś, że agencja pracy pełni rolę pracodawcy, mimo że polecenia wykonuje się dla i w innym zakładzie pracy? Które obowiązki agencji pracy tymczasowej względem osób zatrudnionych można można uznać za dodatkowe, a które za obowiązkowe. Sprawdź!

9 lipca 2024

Prawo pracy

Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy

Wiemy, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jak i w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności. Jednak co zrobić w sytuacji i jakie za sobą niesie konsekwencje rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy? Sprawdź!

9 lipca 2024

Prawo pracy

Elektroniczne zwolnienie lekarskie a poinformowanie pracodawcy o nieobecności

Czy elektroniczne zwolnienie lekarskie pozwala na uniknięcie obowiązku poinformowania pracodawcy o nieobecności w pracy? Kiedy i w jaki sposób należy powiadomić pracodawcę o absencji? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

4 lipca 2024

Prawo pracy

Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny stanowi szczególny rodzaj umowy o pracę. Dotyczą jej nieco odmienne zasady, w tym także te związane z jej wypowiadaniem. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy na okres próbny!

4 lipca 2024

Prawo pracy

Zaliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Nabywanie niektórych uprawnień pracowniczych uzależnione jest od okresu zatrudnienia pracownika u jego obecnego pracodawcy lub od ogólnego stażu pracy. Jak wygląda zaliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy? Przeczytaj i dowiedz się!

3 lipca 2024

Prawo pracy

Związek zawodowy w zakładzie pracy – co oznacza dla pracodawcy?

Związek zawodowy w zakładzie pracy - na czym polega jego funkcja w firmie? Jakie obowiązki względem związku zawodowego ma pracodawca? Czy pracodawca powinien współpracować ze związkiem zawodowym? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

2 lipca 2024

Prawo pracy

Nadgodziny w delegacji - co warto wiedzieć

Delegacje można podzielić na czas samej podróży oraz czas wykonywania zadania. Należy pamiętać, że aby prawidłowo rozliczyć czas pracy pracownika, trzeba wiedzieć, kiedy pracownikowi przysługują nadgodziny w delegacji. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

2 lipca 2024

Prawo pracy

Praca a choroba psychiczna pracownika – czy pracodawca może zwolnić?

Choroba psychiczna pracownika może mieć negatywny wpływ na jego stan zdrowia, samopoczucie i efektywność pracy. Czy jednak choroba psychiczna pracownika może być powodem jego zwolnienia? Przeczytaj i dowiedz się!

2 lipca 2024

Prawo pracy

Zatrudnienie studenta na umowę zlecenie

Czy umowy zlecenie dla osób, które nie uzyskują przychodów wyższych od obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia powinny być oskładkowane? Czy zatrudnienie studenta na umowę zlecenie w dalszym ciągu jest korzystne? Sprawdź!

1 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów