0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Działalność zarobkowa na własny rachunek

Nowe prawo o działalności gospodarczej z 1999 r. wprowadziło zmiany dotyczące samozatrudnienia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinna wyglądać działalność zarobkowa na własny rachunek oraz jak jest opodatkowana.

24 czerwca 2020

Środki trwałe

Ujawnienie środka trwałego - wszystko co warto wiedzieć

W sytuacji gdy składnik majątku początkowo miał być wykorzystywany krócej niż rok jednak okres jego faktycznego użytkowania przekroczył rok należy zaliczyć go do środków trwałych. Czy wiesz, jak przebiega ujawnienie środka trwałego? Sprawdź!

16 listopada 2018

Ewidencje księgowe

Jaka kara za niewłaściwe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?

Podatnicy prowadzący Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów są zobligowani do jej prowadzenia w sposób rzetelny i niewadliwy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest kara za niewłaściwe prowadzenie księgi.

1 stycznia 2019

Sprawozdawczość

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe jest najważniejszym raportem jednostki gospodarczej. Przeczytaj artykuł i sprawdź kto powinien je sporządzać, co powinno zawierać oraz kiedy następuje zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego.

20 marca 2022

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna - wszystko co warto wiedzieć

Kasa fiskalna dla wielu przedsiębiorców stała się obowiązkowa. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie obowiązki i kary związane są z kasami rejestrującymi oraz kto może skorzystać ze zwolnienia z jej posiadania.

11 czerwca 2021

Środki trwałe

Środki trwałe - co warto o nich wiedzieć

Środki trwałe są powszechnie występującymi rzeczowymi aktywami trwałymi występującymi w przedsiębiorstwie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest definicja środków trwałych, jakie są metody wyceny oraz jakie środki nie podlegają amortyzacji.

18 października 2019

Środki trwałe

Rozliczenie sprzedaży środka trwałego sfinansowanego dotacją

Przedsiębiorcy rozpoczynając działalność korzystają z różnorodnych zewnętrznych źródeł finansowania. Do najpopularniejszych z pewnością można zaliczyć dotacje. Przeczytaj i sprawdź, jak wygląda rozliczenie sprzedaży środka trwałego sfinansowanego dotacją.

18 października 2021

Księgowość firm

Jak rozliczyć zaliczki z unijnej dotacji?

Rozliczenie zaliczki z unijnej dotacji to nic innego, jak wykazanie we wniosku o płatność rzeczywiście poniesionych wydatków lub zwrot tych środków. Jak to zrobić prawidłowo? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

20 października 2021

Księgowość firm

Różnice kursowe przy ryczałcie - kiedy powstają?

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z uproszczonej formy opodatkowania, jaką jest ryczałt, nie uwzględniają różnic kursowych powstających w związku z poniesionymi kosztami. Dowiedz się, kiedy powstają i jak obliczyć różnice kursowe przy ryczałcie!

19 kwietnia 2022

Księgowość firm

Księgowanie na podstawie paragonu fiskalnego

Czy księgowanie na podstawie paragonu fiskalnego jest możliwe? Czy nastąpi również ujęcie w rejestrze zakupu VAT?

29 lipca 2021

Środki trwałe

Pomoc de minimis przy jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego

Prowadzę firmę transportową. W związku z tym zakupiłem samochód ciężarowy. Czy mogę skorzystać z pomocy de minimis?

12 stycznia 2022

Księgowość firm

Rachunek od podatnika VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT, mój klient chce ode mnie otrzymać rachunek. Jak mam to zrobić?

8 stycznia 2020

Księgowość firm

Dotacje, refundacje oraz ustalenie wyniku finansowego w PKPiR

Ustalenie wyniku finansowego na koniec roku, rozliczenie dotacji i refundacji to jedne z nielicznych problemów z jakimi muszą zmierzyć się podmioty rozliczające się w ramach PKPiR. Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

28 kwietnia 2021

Środki trwałe

Środki trwałe - co warto wiedzieć

Środki trwałe stanowią podstawowe składniki majątku przedsiębiorcy. Przeczytaj, jakie przedmioty i o jakiej wartości zalicza się do środków trwałych. Z naszego artykułu dowiedz się też, jakie są metody amortyzacji i która z nich jest dla Ciebie najlepsza!

23 kwietnia 2021

Ewidencje księgowe

Prowadzenie KPiR przez przedsiębiorców spoza kraju

Prowadzenie KPiR przez przedsiębiorców spoza kraju jest jak najbardziej możliwe. Sprawdź, jakie wymogi muszą spełniać przedsiębiorcy spoza kraju, aby mogli skorzystać z księgowości uproszczonej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

18 lutego 2019

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów