Serwis Księgowy
Faktury VAT - jakie mogą wystąpić w obrocie gospodarczym?
Faktury VAT stanowią podstawowe dokumenty w obrocie gospodarczym. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie faktury można spotkać w relacjach z kontrahentami. Sprawdź, kiedy można zastosować fakturę VAT marża, a kiedy pro forma nie jest dokumentem księgowym.
22 stycznia 2018
Gadżet firmowy w kosztach podatkowych - czy to możliwe?
Przedsiębiorca może ująć w kosztach firmowych wiele wydatków, o ile mają powiązanie z prowadzoną działalnością a ich poniesienie jest logicznie uzasadnione. Czy można ująć gadżet firmowy w kosztach? Jakie warunki muszą zostać spełnione? Przeczytaj!
5 listopada 2018
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych - podstawowe informacje
Przedsiębiorcy oprócz środków trwałych mogą użytkować w firmie wartości niematerialne i prawne. Jak powinna prawidłowo przebiegać amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych. Przeczytaj artykuł i sprawdź, ile wynosi minimalny okres amortyzacji.
28 marca 2022
Aktywa trwałe w przedsiębiorstwie - warto wiedzieć
Co do zasady każde przedsiębiorstwo posiada aktywa trwałe. Bez nich praktycznie żadna firma nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Aktywa trwałe powinny być podzielone na różne grupy. Sprawdź, co wchodzi w ich skład! Odpowiedź w artykule!
5 sierpnia 2022
Czy kasa fiskalna w sklepie internetowym jest niezbędna?
Zgodnie z przepisami, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych, są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu. Sprawdź, czy kasa fiskalna w sklepie internetowym jest faktycznie niezbędna!
30 sierpnia 2020
Ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej w walucie obcej
Nie raz przedsiębiorca rejestrujący sprzedaż na rzecz osób fizycznych na kasie spotyka się z płatnościami w zagranicznych walutach. Czy ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej w walucie obcej jest dopuszczalna? Co mówią na ten temat przepisy? Przeczytaj!
22 grudnia 2020
Jak rozliczyć nakłady poniesione na obcy środek trwały?
Wielu przedsiębiorców z różnych względów preferuje wykorzystywanie w firmie obcych środków trwałych. Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczyć nakłady poniesione na obcy środek trwały? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!
10 grudnia 2020
Ryczałt za nocleg - czy można ująć go w kosztach?
Jednym z najbardziej kosztownych wydatków podczas podróży służbowej przedsiębiorcy czy pracownika są zwykle noclegi. Na szczęście można je też ująć w kosztach firmowych. Ale czy przedsiębiorcy przysługuje ryczałt za nocleg? Przeczytaj i przekonaj się!
6 października 2021
Remont środka trwałego - jak należy go rozliczyć?
Użytkowanie składnika majątku w firmie prowadzi do jego stopniowego zużywania, w związku z czym przedsiębiorcy ponoszą różnego rodzaju wydatki na remont środka trwałego. Sprawdź, jak poprawnie rozliczyć takie wydatki i czym różni się remont od ulepszenia!
20 marca 2022
Nowy numer konta bankowego - kogo warto poinformować?
Zastanawiasz się jakie instytucje powinieneś poinformować o zmianie numeru konta bankowego? Poznaj liste organizacji, którym warto przekazać nowy numer konta bankowego. Pamiętaj, nie przekazując nowego numeru konta możesz sobie zaszkodzić!
31 stycznia 2022
Usługi podwykonawców w księdze przychodów i rozchodów
Przedsiębiorcy często zatrudniają firmy zewnętrzne, które świadczą dla nich usługi jako podwykonawcy. Jednak często mają problem z poprawnym zakwalifikowaniem takiego zdarzenia. Sprawdź, jak prawidłowo ująć faktury za usługi podwykonawców w KPiR!
30 czerwca 2022
Zakup doładowań do dalszej odsprzedaży - jak ująć w KPiR?
Zarówno w zwykłych sklepach spożywczych, jak i kioskach można nabyć doładowania do telefonów. Jednakże zakup doładowań do dalszej odsprzedaży powoduje wątpliwości w ujęciu kosztu w odpowiedniej kolumnie. Wejdź i dowiedz się więcej na ten temat!
10 lutego 2021
Dowód wewnętrzny - co można na nim ująć?
Istnieje określony krąg dokumentów, na podstawie których przedsiębiorca może dokonywać wpisów do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Rozporządzenie wyróżnia wśród nich dowód wewnętrzny. Jakie dane powinien zawierać? Sprawdź, czytając artykuł!
29 września 2021
Zmiana metody amortyzacji - środki trwałe
Zakupiłeś środek trwały? Czy wiesz, że wybór metody amortyzacji środka trwałego powinien być dokładnie przemyślany, gdyż zmiana metody amortyzacji jest później niemożliwa? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj stanowisko organów podatkowych na ten temat!
9 września 2020
Przekazanie środka trwałego między firmami małżonków
Przepisy umożliwiają przekazanie środka trwałego z firmy jednego małżonka do działalności gospodarczej drugiego. Jak wówczas wyliczyć wartość początkową takich środków trwałych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć takie zdarzenie!
9 września 2020