Serwis Księgowy
Awaria kasy fiskalnej – co należy zrobić?
Awaria kasy fiskalnej może przydarzyć się każdemu podatnikowi, który jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży przy jej użyciu. Sprawdź, co należy zrobić w sytuacji awarii kasy fiskalnej. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
15 maja 2024
Wydatki związane z pracą zdalną w ewidencji księgowej - najważniejsze informacje
Praca zdalna, popularna ze względu na pandemię COVID-19, stała się częstą praktyką. Czy wiesz w jaki sposób powinieneś ująć wydatki związane z pracą zdalną w ewidencji księgowej? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaki jest obowiązek pracodawcy w tym zakresie!
14 maja 2024
Zasada ostrożności a sprawozdanie finansowe
Zasada ostrożności jest niezwykle pomocna przy okazji sporządzania sprawozdania finansowego. Pomaga ona zachować ostrożność podczas wyceny składników majątku firmy. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zniekształcenia wyniku finansowego. Przeczytaj!
10 maja 2024
Sprzedaż e-booków a kasa fiskalna - kiedy konieczna?
Obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej zależy od formy transakcji i sposobu dokonania zapłaty, ale także od rodzaju towaru. Czy sprzedaż e-booków również jest nim objęta? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź!
10 maja 2024
Różnice kursowe w KPiR - jak je prawidłowo wykazać?
Przy płaceniu za towar lub usługi w obcej walucie, w wyniku różnic pomiędzy wartością faktury a rzeczywistą zapłatą, mogą wystąpić tzw. różnice kursowe. Czy wiesz, jak wyliczyć wartość różnic kursowych i kiedy stanowią koszt a kiedy przychód? Sprawdź!
10 maja 2024
Oznaczenie WEW niektórych dokumentów w JPK_V7
Czynni podatnicy VAT zobowiązani są do comiesięcznego składania pliku JPK_V7. Na podstawie tego pliku urząd uzyskuje informacje m.in. o zawieranych transakcjach. Przeczytaj artykuł i sprawdź, do jakich transakcji jest stosowane oznaczenie WEW!
8 listopada 2024
Najczęstsze błędy przy sporządzaniu rachunku zysków i strat - rodzaje
Rachunek zysków i strat to jeden z najważniejszych elementów sprawozdania finansowego pozwalający kontrolować kondycję finansową podmiotu. Czy wiesz, jakie są najczęstsze błędy przy sporządzaniu rachunku zysków i strat? Wyjaśniamy w artykule!
9 maja 2024
Nieruchomość otrzymana w spadku a zwolnienie z podatku
Nieruchomość otrzymana w spadku niesie za sobą szereg obowiązków jakie musi spełnić spadkobierca. Bardziej skomplikowany może okazać się proces dziedziczenia, jeżeli więcej osób jest spadkobiercami. O czym trzeba pamiętać otrzymując nieruchomość w spadku?
9 maja 2024
Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług - definicja i przykłady
Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług ma miejsce wtedy, gdy polski przedsiębiorca dokonuje sprzedaży usług na rzecz kontrahenta z kraju UE (innego niż Polska). Sprawdź, czytając nasz artykuł, jak prawidłowo opodatkować sprzedaż na rzecz kontrahenta z UE!
9 maja 2024
Rabat udzielony nabywcom po zakończeniu roku obrotowego - rozliczenie
Jednostki handlowe mogą udzielać rabatu kupującym na podstawie wielkości zakupów w danym roku dopiero po jego zakończeniu. Czy wiesz, jak powinien zostać wykazany w księgach rachunkowych rabat udzielony nabywcom po zakończeniu roku obrotowego? Wyjaśniamy!
8 maja 2024
Ujawnienie środków trwałych: czym jest i jak wpływa na amortyzację?
W prowadzeniu działalności gospodarczej napotykamy różne wyzwania. Jednym z nich jest sytuacja, gdy środek trwały zostaje wprowadzony do użytku w firmie z opóźnieniem, co oznacza ujawnienie środków trwałych. Jakie skutki niesie to ze sobą dla amortyzacji?
8 maja 2024
Koszty rodzajowe - jako sposób ewidencjonowania wydatków
W pełnej księgowości przedsiębiorcy mają możliwość wyboru sposobu ewidencjonowania kosztów. Jedną z możliwości jest ujmowanie kosztów w zespole 4 kont księgowych, tj. w układzie rodzajowym. Sprawdź, na jakich kontach księgowane są koszty rodzajowe!
8 maja 2024
Zasada memoriału a sprawozdanie finansowe
Zasada memoriału polega na ujmowaniu wszystkich operacji gospodarczych zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i koszty, w momencie ich wystąpienia. Przeczytaj i dowiedz się, jaki ma wpływ na sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy!
7 maja 2024
Faktury w KSeF dotyczące sprzedaży i zakupu
Krajowy System e-Faktur pozwala na wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Co więcej, dla wszystkich podatników system ten będzie na pewno obowiązkowy. Jak pobierać i wystawiać faktury w KSeF? Tego dowiesz się z artykułu!
6 maja 2024
Kasa fiskalna na metodzie kasowej a rozliczenie VAT
Metoda kasowa rozliczeń podatku VAT jest specyficzną metodą pod względem rozliczenia podatku należnego i naliczonego. Czym charakteryzuje się kasa fiskalna na metodzie kasowej? W jaki sposób ustalić moment powstania obowiązku podatkowego? Przeczytaj!
6 maja 2024