Serwis Księgowy
Obniżone składki ZUS dla nowych firm - co warto wiedzieć?
Ustalenie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej to jedna z formalności jaka staje na drodze początkującego przedsiębiorcy, aby obniżone składki ZUS dla nowych firm były najbardziej opłacalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest ulga na start!
3 grudnia 2024
Rabat potransakcyjny otrzymany po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok
Rabat potransakcyjny może być udzielony również wtedy, gdy sprawozdanie finansowe za ten rok zostało już zatwierdzone. Niemniej jednak wymaga to szczegółowej analizy i weryfikacji. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!
3 grudnia 2024
Kto nie ma prawa do amortyzacji jednorazowej z pomocy de minimis?
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych w ramach pomocy de minimis przysługuje początkującym przedsiębiorcom oraz małym podatnikom. Dowiedz się, w jakiej wysokości można otrzymać wsparcie z pomocy de minimis i jak uzyskać status małego podatnika PIT!
2 grudnia 2024
Paragon za przejazd autostradą w kosztach firmowych
Bywają sytuacje, w których otrzymanie wymaganego dokumentu sprzedaży nie jest możliwe. Czy wiesz, że w niektórych przypadkach podstawą księgowania kosztu może być paragon? Sprawdź, jak rozliczyć paragon za przejazd autostradą w ewidencji księgowej!
2 grudnia 2024
Sankcje karne za niewystawienie paragonu fiskalnego
Jakie grożą sankcje za niewystawienie paragonu fiskalnego? Każdy przedsiębiorca posiadający kasę fiskalną jest zobowiązany do wystawiania paragonów. Jest to określone w Kodeksie karnym skarbowym. Sprawdź porady ekspertów w tym zakresie!
2 grudnia 2024
Budynek wybudowany na sprzedaż a darowizna
Czy wiesz, że budynek wybudowany na sprzedaż nie jest środkiem trwałym? Dowiedz się, jakie to ma skutki podatkowe, jak prawidłowo rozliczyć koszty jego budowy w KPiR i co zrobić w przypadku darowizny. Sprawdź szczegóły, aby uniknąć błędów w księgowości!
29 listopada 2024
SOTI a kasa fiskalna – kiedy powstaje obowiązek ewidencji?
SOTI a kasa fiskalna – sprzedaż towarów importowanych wymaga ewidencjonowania w Polsce, jeśli miejscem opodatkowania jest kraj. Procedura VAT IOSS pozwala przedsiębiorcom skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź!
28 listopada 2024
Raport zbiorczy a oznaczenie TP w ewidencji VAT – co mówią przepisy?
Raport zbiorczy a oznaczenie TP to temat, który budzi wątpliwości wielu podatników. Czy każda transakcja z podmiotem powiązanym wymaga oznaczenia TP? Sprawdź, jakie wyjątki przewidują przepisy i dowiedz się, jak uniknąć błędów w ewidencji VAT!
27 listopada 2024
Wsteczne ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej
Przepisy nie pozwalają na wsteczne ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej, co może rodzić poważne konsekwencje podatkowe. Sprawdź, jak prawidłowo postąpić w przypadku uchybienia obowiązkowi rejestracji transakcji aby uniknąć konsekwencji!
26 listopada 2024
Rabat potransakcyjny w Księdze Przychodów i Rozchodów
Rabat potransakcyjny to obniżenie ceny towarów lub usług udzielane po zakończeniu transakcji. Z perspektywy kupującego oznacza konieczność odpowiedniego ujęcia w KPiR na podstawie otrzymanej faktury korygującej. Sprawdź, kiedy i jak ująć taki rabat!
25 listopada 2024
Przedsiębiorstwo w spadku a prowadzenie KPiR – co trzeba wiedzieć?
Kontynuowanie działalności gospodarczej zmarłego przedsiębiorcy to spore wyzwanie. Jednak prowadzenie KPiR przez przedsiębiorstwo w spadku umożliwia sprawne rozliczanie przychodów i kosztów oraz zapewnia ciągłość działalności. Poznaj szczegóły!
22 listopada 2024
Faktura i jej elementy - wzór z omówieniem
Faktura VAT jest jednym z podstawowych dokumentów księgowych dokumentujących dokonane transakcje. Dowiedz się , jak prawidłowo powinna zostać sporządzona faktura VAT i jak właściwie ją przechowywać! Pobierz darmowy wzór faktury w formacie PDF oraz DOC.
22 listopada 2024
Leasing zwrotny a ujęcie w księgach rachunkowych
Leasing zwrotny, choć nieuregulowany bezpośrednio w przepisach prawa, jest dopuszczalny dzięki zasadzie swobody umów. W artykule omówiono specyfikę tego typu leasingu, w tym kwestie prawne i księgowe. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać leasing zwrotny!
21 listopada 2024
Faktura za energię na przełomie roku - księgowanie w PKPiR i księgach rachunkowych
Wystawiona faktura za energię na przełomie roku obejmująca zakresem zarówno grudzień poprzedniego, jak i styczeń bieżącego roku, wymaga odpowiedniego ujęcia. Zasady te różnią się w zależności od prowadzonego rodzaju ewidencji KPiR lub księgi handlowej.
21 listopada 2024
Zamknięcie roku podatkowego a Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy musza pamiętać o obowiązkach rozliczeniowych i ewidencyjnych związanych z zakończeniem roku podatkowego. Dowiedz się, jak we właściwy sposób powinno wyglądać zamknięcie roku podatkowego w prowadzonej KPiR!
21 listopada 2024