Serwis Księgowy
Finansowanie spółki cywilnej przez wspólników, a rozliczenie PCC
W praktyce gospodarczej może się zdarzyć, że wspólnicy spółki cywilnej wniosą dodatkowe środki pieniężne do firmy. Jak zatem prawidłowo rozliczyć finansowanie spółki cywilnej? Czy konieczna jest zapłata PCC? Dowiedz się więcej i przeczytaj nasz artykuł!
15 marca 2022
Doradztwo z zakresu IT – rozliczenie gruncie podatkowym
Doradztwo z zakresu IT obejmuje szeroko rozumiane problemy na każdym etapie użytkowania nowoczesnych technologii. Przedsiębiorcy korzystający z takich usług często nie wiedzą jak rozpoznać koszt takiej usługi na gruncie podatkowym. Dowiedz się więcej!
6 kwietnia 2020
Tarcza antykryzysowa – wsparcie dla firm w związku z COVID-19
Tarcza antykryzysowa ma wspomóc przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci negatywnymi skutkami panującej epidemii kornawirusa. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadził rząd i dowiedz się, co należy zrobić aby skorzystać z oferowanych form pomocy.
24 stycznia 2021
Przesunięcie terminów rozliczeń oraz obowiązków dla przedsiębiorców
Rząd wprowadza zmiany mające na celu wsparcie przedsiębiorców w przetrwaniu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Pakiet zmian przewiduje m.in. przesunięcie terminów rozliczeń podatkowych oraz innych obowiązków. Sprawdź które zmiany dotyczą Ciebie!
18 grudnia 2020
Jak udokumentować nieściągalność wierzytelności od kontrahenta z zagranicy?
Istnieją sytuacje, w których przedsiębiorca nie otrzyma zapłaty z tytułu dokonanej sprzedaży. O możliwości zaliczenia jej w ciężąr kosztów decyduje udowodnienie nieśiągalności. Sprawdź, jak udokumentować nieściągalność wierzytelności z zagranicy!
2 kwietnia 2020
Dowody księgowe - czy stanowią podstawę zapisów w księgach rachunkowych?
Dowody księgowe, stanowiące podstawę zapisów w księgach rachunkowych, zostały wskazane w przepisach ustawy o rachunkowości. Jakie dokumenty mogą stanowić podstawę zapisów w księgach? Co powinny one zawierać? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
25 czerwca 2022
Niewpisanie środków trwałych do ewidencji - jakie ma konsekwencje?
Składniki majątku, które są związane z wykonywaną działalnością, powinny być ujęte w ewidencji środków trwałych. Wykorzystywanie ich w działalności niesie obowiązek jej prowadzenia. Niewpisanie środków trwałych do ewidencji - jakie są tego konsekwencje?
27 września 2021
Kontrasygnata głównego księgowego - kiedy taki podpis jest niezbędny?
Kontrasygnata głównego księgowego jest dowodem wstępnej kontroli, potwierdzającym zgodność zaistniałych operacji gospodarczych. Weryfikowana jest również kompletność i rzetelność dokumentów księgowych. Przeczytaj o kontrasygnacie głównego księgowego!
26 maja 2022
Koszty kwalifikowane a refundacja z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorstw
Koszty kwalifikowane dotyczą wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej. Jakie warunki należy spełnić aby móc skorzystać z ulgi na działalność gospodarczo-rozwojową? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
4 lutego 2022
Ewidencja samodzielnie złożonego komputera w kosztach podatkowych
To, w jaki sposób odbywa się ewidencja samodzielnie złożonego komputera, zależy od tego, czy części zostały nabyte w całości na firmę, czy częściowo na firmę i prywatnie, czy w całości prywatnie. Dowiedz się, jak przebiega ten proces!
15 kwietnia 2021
Nabycie towarów od unijnego dostawcy posługującego się polskim NIP-em
Rozliczenie zagranicznych transakcji często bywa skomplikowane i zależy od wielu czynników. Czy nabycie towarów od unijnego dostawcy posługującego się polskim NIP-em zalicza się do WNT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
15 grudnia 2021
Należności licencyjne uzyskiwane za granicą – sposób rozliczenia
Należności licencyjne są często uzyskiwane przez polskich podatników w ramach wynagrodzenia otrzymywanego za granicą. Jak rozliczyć tak otrzymane wynagrodzenie na gruncie podatku dochodowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
24 listopada 2020
Korekta wartości początkowej środka trwałego – od czego zależy?
Kiedy powinna zostać zrobiona korekta wartości początkowej środka trwałego? Czy wiesz, jak zaksięgować takie zdarzenie gospodarcze? Dowiedz się, kiedy trzeba podjąć takie działanie i jakie ma to konsekwencje. Przeczytaj artykuł!
7 grudnia 2020
Polisa OC sfinansowana przez spółkę a przychód menedżera
Często firmy decydują się wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla swojej kadry zarządzającej. Kiedy polisa OC sfinansowana przez firmę będzie stanowić przychód menedżera? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
7 kwietnia 2022
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a stawka amortyzacyjna
Odpisy amortyzacyjne są jednym z podstawowych rodzajów kosztów uzyskania przychodu. Czym jest indywidualna stawka amortyzacji? Czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu uprawnia do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Sprawdź!
17 stycznia 2022