Ewidencje księgowe
Książka przychodów - obowiązek przedsiębiorcy
Książka przychodów to obligatoryjna ewidencja księgowa dla mikro i małych przedsiębiorstw, które nie przekroczyły w danym roku rozliczeniowym danego pułapu przychodów. Można ją prowadzić tradycyjnie bądź w sposób nowoczesny - elektronicznie.
2 czerwca 2020
Przekazywanie jednolitych plików kontrolnych przez mikroprzedsiębiorcę
Od 2018 roku na przedsiębiorców został nałożony nowy obowiązek sprawozdawczy jakim jest przekazywanie jednolitych plików kontrolnych. W związku z tym warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy to zrobić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Deregulacja zawodu księgowego- co nowego wprowadziła?
Jakie warunki muszą spełniać przyszli księgowi? Czy deregulacja zaostrza wymagania co do pracy w branży finansowo-księgowej a może wręcz ułatwia początkującym rozpoczęcie kariery? Sprawdź, co zmieniła w przepisach deregulacja zawodu księgowego.
17 stycznia 2022
Jak dokumentować koszty i przychody bankowe?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju opłat bankowych. Posiadanie rachunku bankowego generuje koszty i przychody bankowe. Przeczytaj i sprawdź, jak prawidłowo ująć je w prowadzonej ewidencji!
6 kwietnia 2022
Księgowość uproszczona - wszystko, co warto wiedzieć
Prowadząc działalność przedsiębiorcy mogą rozliczać się z fiskusem na podstawie pełnej księgowości lub księgowości uproszczonej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, z jakimi konsekwencjami ewidencyjnymi wiąże się księgowość uproszczona w firmie!
19 lutego 2022
Rejestr sprzedaży i zakupu VAT - jak prowadzić?
Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, są zobowiązani do prowadzenia rejestrów VAT w celu rozliczenia podatku VAT. Przeczytaj w artykule, w jakim celu należy prowadzić rejestr sprzedaży i zakupu VAT oraz jakie wydatki w nim ewidencjonować!
25 czerwca 2022
Wydatki na przedstawiciela handlowego - czy stanowią koszt podatkowy?
W celu zwiększenia sprzedaży towarów czy usług, wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie przedstawicieli handlowych. Sprawdź, czy poniesione dodatkowe, oprócz wynagrodzenia, wydatki na przedstawiciela handlowego są kosztem podatkowym.
17 stycznia 2022
Zatrzymana zaliczka a przychód podatkowy - o czym warto wiedzieć?
Popularną formą zabezpieczenia przyszłych kontraktów jest zaliczka. Najczęściej wpłata takiej zaliczki wiąże się z transakcjami o dużej wartości lub długo trwających. Czy zatrzymana zaliczka stanowi przychód podatkowy? Odpowiedź w artykule!
3 czerwca 2020
Zakup programu komputerowego on-line - jak ująć w KPiR?
Przedsiębiorca niekiedy aby ułatwić sobie życie korzysta z przeróżnych programów komputerowych np. do obróbki graficznej czy do montażu. Sprawdź, z czym się wiąże zakup programu komputerowego? Jaki wybrać sposób amortyzacji? Dowiedź się więcej z artykułu!
17 stycznia 2022
Kary umowne w KPiR - ujęcie w świetle podatku dochodowego
Kary umowne, które otrzymał podatnik, stanowią przychód podatkowy. Natomiast zapłacone kary umowne nie zawsze są jednoznaczne z kosztem uzyskania przychodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak ewidencjonować kary umowne i z czego wynikają ich wysokości!
20 lipca 2022
Ewidencja przychodów - wszystko co trzeba wiedzieć
Czym jest ewidencja przychodów, jak powinna prawidłowo wyglądać oraz kto jest zobowiązany do jej prowadzenia? Jakie grożą konsekwencje za jej nieprowadzenie ? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania związane z ewidencją przychodów!
15 lutego 2022
Metody ewidencji kosztów w KPiR - na czym polegają?
Prowadząc KPiR przedsiębiorcy mają możliwość wyboru metody ewidencji kosztów w KPiR, dostępna jest metoda uproszczona oraz memoriałowa. Sprawdź, czym się one różnią! Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
24 czerwca 2021
Otrzymana zaliczka a moment powstania przychodu podatkowego w KPiR
Dokonujesz sprzedaży na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej? Ewidencjonujesz na kasie fiskalnej otrzymane zaliczki? Sprawdź, czy otrzymana zaliczka stanowi przychód podatkowy i podlega ujęciu w księdze przychodów i rozchodów.
20 stycznia 2022
Wydatki na prowadzenie bloga - jak je zaksięgować?
Blogi stają się popularną formą inwestycji, która wymaga czasu i zaangażowania, aby przynieść zamierzony efekt. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy wydatki na prowadzenie bloga mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów oraz jak je księgować!
12 maja 2019
Przechowywanie KPiR po likwidacji przedsiębiorstwa
Czy konieczne jest przechowywanie KPiR po likwidacji firmy? Mogłoby się wydawać, że skoro firma już nie funkcjonuje, gromadzenie dokumentów jest niepotrzebne. Przepisy jednak nakładają na przedsiębiorcę inne obowiązki. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
22 lipca 2021