Ewidencje księgowe
Przechowywanie dokumentów księgowych - czy wiesz, jak to robić?
Nie każdy przedsiębiorca wie, że właściwe przechowywanie dokumentów księgowych oparte jest o obowiązujące normy i procedury prawne. Dowiedz się, jak prawidłowo je przechowywać. Przeczytaj też o możliwości przechowywania dokumentów w wersji elektronicznej!
4 marca 2022
Zbiorcze zapisy w KPiR a obowiązki ewidencyjne
Zbiorcze zapisy w KPiR zawierające przychody ze sprzedaży towarów i usług mogą być wprowadzane do ewidencji przez podatników, którzy rozliczają się w oparciu o KPiR. Sprawdź, na podstawie czego można zewidencjonować zapisami zbiorczymi przychody w KPiR!
30 czerwca 2021
Ewidencja przebiegu pojazdu, czyli kilometrówka - co warto wiedzieć
Z jakich elementów powinna składać się kilometrówka? Czy obowiązują jakieś limity w stawce kilometrówki? Co zrobić w przypadku braku ewidencji przebiegu pojazdu? Sprawdź, czy wydatki za kilometrówkę można przenieść na kolejny okres rozliczeniowy!
19 lutego 2022
Dokument WZ podstawą zapisów w Księdze Przychodów i Rozchodów
Dokument WZ jest dowodem magazynowym dokumentującym wydanie materiałów bądź towarów na zewnątrz. Jest on ściśle związany z prowadzoną przez przedsiębiorstwo gospodarką magazynową i obowiązującymi w tym zakresie zasadami.
24 maja 2021
Ewidencja przychodów - jak należy ją poprawnie prowadzić?
Obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów dotyczy przedsiębiorców, korzystających z uproszczonej formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. Lecz, jak powinna być prowadzona ewidencja przychodów i jakie obowiązki się z tym wiążą? Sprawdź!
11 stycznia 2021
Zakup od rolnika ryczałtowego a rozliczenie podatku VAT
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy mogą dokonać zakupu na postawie np. rachunku, faktury VAT lub faktury VAT-RR. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinien być udokumentowany zakup od rolnika ryczałtowego!
28 marca 2022
Środek trwały wykorzystywany w firmie otrzymany w darowiźnie
Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorca otrzymuje w darowiźnie środek trwały. Sprawdź, jakie wiążą się z tym skutki? Czy powstanie dla niego z tego tytułu przychód? Czy taki środek trwały podlega amortyzacji? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule!
22 kwietnia 2022
Jaka kara za niewłaściwe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?
Podatnicy prowadzący Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów są zobligowani do jej prowadzenia w sposób rzetelny i niewadliwy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest kara za niewłaściwe prowadzenie księgi.
1 stycznia 2019
Prowadzenie KPiR przez przedsiębiorców spoza kraju
Prowadzenie KPiR przez przedsiębiorców spoza kraju jest jak najbardziej możliwe. Sprawdź, jakie wymogi muszą spełniać przedsiębiorcy spoza kraju, aby mogli skorzystać z księgowości uproszczonej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
18 lutego 2019
Dokumentowanie wydatków dowodami wewnętrznymi
Czy wiesz, kiedy osoba prowadząca działalność gospodarczą może stosować dokumentowanie wydatków dowodami wewnętrznymi i jak tego typu dokument powinien wyglądać? Odpowiadamy na te i inne pytania! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
30 października 2018
Rzetelność i niewadliwość KPiR
Rzetelność i niewadliwość KPiR to główne zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kiedy KPiR uznaje się za nierzetelną i jaka grozi za to kara? Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule!
2 lutego 2019
KPiR musi być prowadzona na bieżąco
Zgodnie z prawem, podatnicy prowadzący KPiR zobowiązani są do dokonywania zapisów raz dziennie, na koniec dnia. Zatem KPiR musi być prowadzona na bieżąco. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
31 marca 2019
Dodatkowe ewidencje konieczne w kantorach i lombardach
Czy wiesz, jakie dodatkowe ewidencje są konieczne przy prowadzeniu kantoru lub lombardu oraz w jaki sposób należy je prowadzić? Jakie informacje muszą zawierać dodatkowe ewidencje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
26 października 2020
Rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych - zgłoszenie do urzędu
Prowadzenie ewidencji za pomocą ksiąg rachunkowych stosowane jest przez wielu przedsiębiorców. Jak przebiega rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz księgi przychodów i rozchodów? Czy zamiar ten trzeba zgłosić do urzędu skarbowego? Sprawdź!
16 lipca 2017
Nieuregulowane zobowiązania a spis z natury
Osoby posiadające własną firmę są zobligowane do sporządzania spisu z natury. Przeczytaj, jak w poprawny sposób skonstruować spis z natury oraz dowiedz się, jaki wpływ na inwentaryzację mają nieuregulowane zobowiązania!
3 stycznia 2019