Ewidencje księgowe
Ewidencja kar umownych w KPiR - jak ją prowadzić?
Kary umowne najczęściej dotyczą nieterminowego wykonania przedmiotu umowy bądź nienależytego ze względu na jakość wykonania. Wówczas podatnik powinien prowadzić ewidencje kar umownych. Zobacz, jak ewidencja kar umownych powinna być ujmowana w KPiR!
8 lutego 2021
Miejsce prowadzenia KPiR trzeba zgłosić!
W terminie 20 dni od założenia KPiR przedsiębiorcy powinni zgłosić miejsce prowadzenia KPiR. Zgłoszenie powinno być zrealizowane w formie pisemnej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika. Dowiedz się więcej!
7 czerwca 2018
Przechowywanie dokumentów księgowych - czy wiesz, jak to robić?
Nie każdy przedsiębiorca wie, że właściwe przechowywanie dokumentów księgowych oparte jest o obowiązujące normy i procedury prawne. Dowiedz się, jak prawidłowo je przechowywać. Przeczytaj też o możliwości przechowywania dokumentów w wersji elektronicznej!
4 marca 2022
Zbiorcze zapisy w KPiR a obowiązki ewidencyjne
Zbiorcze zapisy w KPiR zawierające przychody ze sprzedaży towarów i usług mogą być wprowadzane do ewidencji przez podatników, którzy rozliczają się w oparciu o KPiR. Sprawdź, na podstawie czego można zewidencjonować zapisami zbiorczymi przychody w KPiR!
30 czerwca 2021
Ewidencja przebiegu pojazdu, czyli kilometrówka - co warto wiedzieć
Z jakich elementów powinna składać się kilometrówka? Czy obowiązują jakieś limity w stawce kilometrówki? Co zrobić w przypadku braku ewidencji przebiegu pojazdu? Sprawdź, czy wydatki za kilometrówkę można przenieść na kolejny okres rozliczeniowy!
19 lutego 2022
Dokument WZ podstawą zapisów w Księdze Przychodów i Rozchodów
Dokument WZ jest dowodem magazynowym dokumentującym wydanie materiałów bądź towarów na zewnątrz. Jest on ściśle związany z prowadzoną przez przedsiębiorstwo gospodarką magazynową i obowiązującymi w tym zakresie zasadami.
24 maja 2021
Ewidencja przychodów - jak należy ją poprawnie prowadzić?
Obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów dotyczy przedsiębiorców, korzystających z uproszczonej formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. Lecz, jak powinna być prowadzona ewidencja przychodów i jakie obowiązki się z tym wiążą? Sprawdź!
11 stycznia 2021
Zakup od rolnika ryczałtowego a rozliczenie podatku VAT
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy mogą dokonać zakupu na postawie np. rachunku, faktury VAT lub faktury VAT-RR. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinien być udokumentowany zakup od rolnika ryczałtowego!
28 marca 2022
Środek trwały wykorzystywany w firmie otrzymany w darowiźnie
Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorca otrzymuje w darowiźnie środek trwały. Sprawdź, jakie wiążą się z tym skutki? Czy powstanie dla niego z tego tytułu przychód? Czy taki środek trwały podlega amortyzacji? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule!
22 kwietnia 2022
Jaka kara za niewłaściwe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?
Podatnicy prowadzący Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów są zobligowani do jej prowadzenia w sposób rzetelny i niewadliwy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest kara za niewłaściwe prowadzenie księgi.
1 stycznia 2019
Prowadzenie KPiR przez przedsiębiorców spoza kraju
Prowadzenie KPiR przez przedsiębiorców spoza kraju jest jak najbardziej możliwe. Sprawdź, jakie wymogi muszą spełniać przedsiębiorcy spoza kraju, aby mogli skorzystać z księgowości uproszczonej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
18 lutego 2019
Dokumentowanie wydatków dowodami wewnętrznymi
Czy wiesz, kiedy osoba prowadząca działalność gospodarczą może stosować dokumentowanie wydatków dowodami wewnętrznymi i jak tego typu dokument powinien wyglądać? Odpowiadamy na te i inne pytania! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
30 października 2018
Rzetelność i niewadliwość KPiR
Rzetelność i niewadliwość KPiR to główne zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kiedy KPiR uznaje się za nierzetelną i jaka grozi za to kara? Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule!
2 lutego 2019
KPiR musi być prowadzona na bieżąco
Zgodnie z prawem, podatnicy prowadzący KPiR zobowiązani są do dokonywania zapisów raz dziennie, na koniec dnia. Zatem KPiR musi być prowadzona na bieżąco. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
31 marca 2019
Dodatkowe ewidencje konieczne w kantorach i lombardach
Czy wiesz, jakie dodatkowe ewidencje są konieczne przy prowadzeniu kantoru lub lombardu oraz w jaki sposób należy je prowadzić? Jakie informacje muszą zawierać dodatkowe ewidencje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
26 października 2020