Ewidencje księgowe
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez podmiot zwolniony z VAT
Jeśli przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT dokonują transakcji z kontrahentami z UE, powinni zarejestrować się do VAT UE. Jednak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stanowi wyjątek od tej reguły. Dowiedz się więcej na ten temat!
1 listopada 2020
Ewidencja wyposażenia - zasady prowadzenia
Ewidencja wyposażenia obejmowała rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych. Czy wiesz, od kiedy nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia? Sprawdź, jakie zasady dotyczyły tej ewidencji!
16 lutego 2022
Przedsiębiorca korzysta z Google AdSense – jak rozliczyć?
Dzięki Google AdSense możliwe zarabianie przez dopasowanie reklam do witryny internetowej w prowadzonej działalności. Zatem prowadząc własną stronę internetową przedsiębiorca może pozyskać dodatkowy dochód. Sprawdź jak rozliczyć przychód z Google AdSense?
23 maja 2022
Prezent jubileuszowy dla pracownika – darowizna czy nieodpłatne świadczenie?
Ponieważ między pracodawcą a pracownikiem dochodzi do wielu rodzaju świadczeń, jednym z problematycznych rozliczeń i właściwej kwalifikacji może być prezent jubileuszowy dla pracownika. Stanowi on darowiznę czy przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
10 maja 2022
Czy opłata za udostępnienie danych policji przez leasingodawcę jest kosztem?
Z usług leasingowych korzysta wiele przedsiębiorstw dzięki czemu rynek ten prężnie się rozwija. Jednakże zdarza się, że wielu podatników ma z nimi problemy. Czy opłata za udostępnienie danych policji przez leasingodawcę jest kosztem? Przeczytaj i sprawdź!
16 lutego 2022
Księgowanie zwolnienia ze składek ZUS - warto wiedzieć
W ramach Tarczy Antykryzysowej podatnicy po spełnieniu określonych warunków mogą nie opłacać przez 3 miesiące składek ZUS. W związku z tą możliwością wielu podatników zastanawia się, w jaki sposób odbywa się księgowanie zwolnienia ze składek ZUS. Sprawdź!
23 października 2020
Likwidacja ewidencji wyposażenia - zmiany od 2020
Ministerstwo Finansów wprowadziło rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dzięki niemu graniczono formalności w działalności. Czy likwidacja ewidencji wyposażenia to jedyna wprowadzona zmiana? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Ewidencja samodzielnie złożonego komputera w kosztach podatkowych
To, w jaki sposób odbywa się ewidencja samodzielnie złożonego komputera, zależy od tego, czy części zostały nabyte w całości na firmę, czy częściowo na firmę i prywatnie, czy w całości prywatnie. Dowiedz się, jak przebiega ten proces!
15 kwietnia 2021
Odpisy aktualizujące jako koszt i przychód podatkowy
Tworzenie odpisów aktualizujących należności ma na celu uwzględnienie stopnia prawdopodobieństwa ich zapłaty. Kiedy odpisy aktualizujące można uznać za koszt czy też przychód podatkowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Likwidacja ewidencji wyposażenia – zmiany w KPiR
Z 1 stycznia 2020 roku wprowadzone zostało nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy wiesz, że dokonana została likwidacja ewidencji wyposażenia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co się zmieniło!
18 sierpnia 2021
Informacje z PKPiR do oceny funkcjonowania firmy - jak wykorzystać?
Prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów podatnik może mieć trudność w ocenie sytuacji finansowej swojej firmy. W jaki sposób można wykorzystać informacje z PKPiR do oceny funkcjonowania firmy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
23 grudnia 2019
Wydatki na modernizację budynku w kosztach - w jaki sposób je ujmować?
Czy modernizacja powinna być utożsamiana z remontem? Czy wydatki na modernizację budynku w kosztach są prawidłowym sposobem kwalifikacji kosztów? Odpowiedź na te i pozostałe pytania dotyczące modernizacji środka trwałego znajdziesz z naszym artykule!
23 stycznia 2021
Przedwczesna faktura a rezygnacja z dostawy - określanie terminów
Przedwczesne wystawienie faktury zachodzi, gdy nie doszło do dostawy. Istnieje kilka możliwości, w których może dojść do takiej sytuacji. Dowiedz się, kiedy zostaje wystawiona przedwczesna faktura a rezygnacja z dostawy nastąpi po jej wystawieniu.
19 stycznia 2022
Korekta skonta zbiorczą fakturą korygującą - zasady wystawienia
Dokonując zakupu towarów lub usług nabywca ma możliwość skorzystania z udzielonego rabatu, jeżeli zapłata nastąpi w przyśpieszonym terminie. Czym jest skonto? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy korekta skonta zbiorczą fakturą korygującą jest możliwa!
7 września 2021
Usługi podwykonawców - prawidłowa klasyfikacja w PKPiR część 2
Zakupując usługi podwykonawców, podatnicy często mają problem z prawidłowym ujęciem ich w ewidencji PKPiR. W zależności od rodzaju i przeznaczenia, usługi te mogą być ujęte jako materiały lub towary handlowe. Dowiedz się, jak zaksięgować taki wydatek!
8 lutego 2022