Ewidencje księgowe
Zakup od rolnika ryczałtowego a rozliczenie podatku VAT
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy mogą dokonać zakupu na postawie np. rachunku, faktury VAT lub faktury VAT-RR. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinien być udokumentowany zakup od rolnika ryczałtowego!
28 marca 2022
Środek trwały wykorzystywany w firmie otrzymany w darowiźnie
Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorca otrzymuje w darowiźnie środek trwały. Sprawdź, jakie wiążą się z tym skutki? Czy powstanie dla niego z tego tytułu przychód? Czy taki środek trwały podlega amortyzacji? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule!
22 kwietnia 2022
Jaka kara za niewłaściwe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?
Podatnicy prowadzący Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów są zobligowani do jej prowadzenia w sposób rzetelny i niewadliwy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest kara za niewłaściwe prowadzenie księgi.
1 stycznia 2019
Prowadzenie KPiR przez przedsiębiorców spoza kraju
Prowadzenie KPiR przez przedsiębiorców spoza kraju jest jak najbardziej możliwe. Sprawdź, jakie wymogi muszą spełniać przedsiębiorcy spoza kraju, aby mogli skorzystać z księgowości uproszczonej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
18 lutego 2019
Dokumentowanie wydatków dowodami wewnętrznymi
Czy wiesz, kiedy osoba prowadząca działalność gospodarczą może stosować dokumentowanie wydatków dowodami wewnętrznymi i jak tego typu dokument powinien wyglądać? Odpowiadamy na te i inne pytania! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
30 października 2018
Rzetelność i niewadliwość KPiR
Rzetelność i niewadliwość KPiR to główne zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kiedy KPiR uznaje się za nierzetelną i jaka grozi za to kara? Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule!
2 lutego 2019
KPiR musi być prowadzona na bieżąco
Zgodnie z prawem, podatnicy prowadzący KPiR zobowiązani są do dokonywania zapisów raz dziennie, na koniec dnia. Zatem KPiR musi być prowadzona na bieżąco. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
31 marca 2019
Dodatkowe ewidencje konieczne w kantorach i lombardach
Czy wiesz, jakie dodatkowe ewidencje są konieczne przy prowadzeniu kantoru lub lombardu oraz w jaki sposób należy je prowadzić? Jakie informacje muszą zawierać dodatkowe ewidencje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
26 października 2020
Rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych - zgłoszenie do urzędu
Prowadzenie ewidencji za pomocą ksiąg rachunkowych stosowane jest przez wielu przedsiębiorców. Jak przebiega rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz księgi przychodów i rozchodów? Czy zamiar ten trzeba zgłosić do urzędu skarbowego? Sprawdź!
16 lipca 2017
Nieuregulowane zobowiązania a spis z natury
Osoby posiadające własną firmę są zobligowane do sporządzania spisu z natury. Przeczytaj, jak w poprawny sposób skonstruować spis z natury oraz dowiedz się, jaki wpływ na inwentaryzację mają nieuregulowane zobowiązania!
3 stycznia 2019
Zmiany w ustawie o rachunkowości - uproszczenia dla małych firm
Nadchodzą kolejne zmiany w ustawie o rachunkowości. Prezydent podpisał ustawę. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, które firmy kwalifikują się jako jednostki mikro i z jakich uproszczeń będą mogły korzystać!
9 listopada 2016
Ewidencja przychodów - zasady prowadzenia
Ewidencja przychodów może być prosta! Sprawdź podstawowe zasady!
28 stycznia 2017
Kopia faktury papierowej jako e-faktura
Kopia faktury papierowej jako faktura elektroniczna? To możliwe! Czytaj więcej!
17 lutego 2017
Kiedy sformułowanie metoda kasowa jest konieczne na fakturze?
Odpowiadamy na to pytanie!
17 lutego 2017
Ewidencja materiałów pomocniczych w KPiR
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych,
22 listopada 2021