Księgowość firm
Rower w firmie a koszty uzyskania przychodu
Zakup roweru na firmę jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Sprawdź, czy wydatek poniesiony na rower w firmie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu w przypadku posiadania już samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej!
22 sierpnia 2024
Wierzytelność nieściągalna - czy może stanowić koszt podatkowy?
Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy wierzytelność nie jest możliwa do odzyskania i staje się nieściągalna. Czy wiesz, kiedy wierzytelność nieściągalna może stanowić koszt podatkowy? Jakie warunki należy spełnić? Wyjaśniamy w artykule!
19 sierpnia 2024
Indywidualny rachunek podatkowy na VAT, PIT, CIT - jak sprawdzić?
Indywidualny rachunek podatkowy tworzony jest dla każdego podatnika w celu zapłaty wszystkich należnych podatków - PIT, CIT, VAT. W jaki sposób płacone są podatki? Gdzie sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy? Sprawdź w naszym artykule!
12 sierpnia 2024
Dowody księgowe - jak należy je poprawnie numerować?
Przedsiębiorcy często mają wątpliwości, w jaki sposób powinna być dokonywana numeracja dowodów księgowych w KPiR. Czy dowody księgowe powinny mieć nadaną numerację roczną czy miesięczną? Sprawdź! W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
1 października 2024
Otrzymane odszkodowania - księgowanie w KPiR
Obecnie ubezpieczenie na wypadek zajścia zdarzeń nieprzewidzianych jest bardzo popularne zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczyć otrzymane odszkodowania w KPiR? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
31 lipca 2024
Brak ubezpieczenia AC a rozliczenie powypadkowej naprawy auta osobowego firmy
Szukając oszczędności, przedsiębiorcy decydują się na brak ubezpieczenia AC firmowych pojazdów osobowych i zawierają jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy wiesz, jak w takiej sytuacji należy rozliczyć powypadkową naprawę samochodu pokrytą z OC?
31 lipca 2024
Sprzedaż nieruchomości przez udziałowca a przychód spółki z ukrytych zysków
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, sprzedaż nieruchomości przez udziałowca spółce, której wartość przekracza rynkową, jest kwalifikowana jako ukryty zysk. Taka nadwyżka jest obciążona podatkiem dochodowym na zasadach estońskiego CIT. Sprawdź!
29 lipca 2024
Autorskie koszty uzyskania przychodu a rozporządzanie prawami autorskimi
Autorskie koszty uzyskania przychodu stanowią istotny element w systemie podatkowym, szczególnie dla osób związanych z działalnością twórczą i artystyczną. Ustawa o PIT przewiduje możliwość zastosowania podwyższonych kosztów podatkowych. Sprawdź!
26 lipca 2024
Pracowniczy plan motywacyjny a podatek dochodowy
Pracowniczy plan motywacyjny, przyznający akcje spółki, staje się coraz bardziej popularnym narzędziem zwiększania zaangażowania i lojalności pracowników. Jednakże otrzymanie i sprzedaż tych akcji wiąże się z określonymi konsekwencjami podatkowymi.
25 lipca 2024
Sprzedaż nowego środka transportu przez podatnika VAT
Sprzedaż nowego środka transportu w ramach UE wiąże się z obowiązkiem VAT. Nawet konsumenci mogą dokonywać WDT, jeśli spełnią warunki określone w przepisach. Sprawdź, co zrobić by skorzystać z zastosowania zerowej stawki VAT i jakich formalności dopełnić!
22 lipca 2024
Zakup wyposażenia przed rozpoczęciem działalności a koszt w KPiR
Założenie firmy wiąże się najczęściej z niezbędnymi wydatkami ponoszonymi w celu prawidłowego jej funkcjonowania. Często przedsiębiorca decyduje się na zakup wyposażenia przed rozpoczęciem działalności. Czy taki wydatek może stanowić koszt podatkowy?
22 lipca 2024
Umowa zlecenie w KPiR - jak księgować wynagrodzenia ?
Umowa zlecenie w KPiR umożliwia współpracę przedsiębiorcy z inną osobą, a wynagrodzenie można uznać jako koszt w KPiR. W celu poprawnej kwalifikacji kosztu istotne jest aby prace, które wykonuje zleceniobiorca dotyczyły zadań wykonywanych w działalności.
22 lipca 2024
KPiR - dokumentowanie kosztów i ich ewidencja
Prawidłowe dokumentowanie kosztów i ujęcie w księdze przychodów i rozchodów nierzadko przysparza przedsiębiorcom kłopotu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jakie wydatki księguje się w poszczególnych kolumnach KPiR zajrzyj do naszego artykułu. Wyjaśniamy!
22 lipca 2024
Nota obciążeniowa w KPiR - sposoby księgowania
Przedsiębiorco, czy wiesz na podstawie jakich dokumentów można dokonywać wpisów w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy nota obciążeniowa stanowi dokument księgowy który stanowi podstawę do ujęcia w ewidencji!
22 lipca 2024
Koszty wysyłki w KPIR, czyli Księdze Przychodów i Rozchodów
Ewidencja w księdze przychodów i rozchodów wielu początkującym podatnikom przynosi sporo problemów. Sprawdź, jak prawidłowo zakwalifikować i zaksięgować koszty wysyłki w KPIR, a także transport związany z zakupem towarów i materiałów handlowych.
19 lipca 2024