Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Korygowanie nieujętej faktury kosztowej i przychodowej pierwotnie w deklaracji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z sytuacją, w której może dochodzić do korekty faktury, która pierwotnie nie została ujęta w deklaracji, możemy mieć do czynienia np., jeżeli dochodzi do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. W kontekście takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy niezbędne jest korygowanie nieujętej faktury, jeżeli odliczenia podatku chce dokonać spółka.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę a odliczenie podatku VAT

Przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Zgodnie z art. 551 § 5  ksh przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) – jest to przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.

W zakresie przejścia praw i obowiązków podatkowych z jednego podmiotu a drugi należy sięgnąć do właściwych przepisów Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

W świetle ww. przepisu w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową nie następuje pełna sukcesja podatkowa, ponieważ nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa. 

W konsekwencji jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przewidzianego przez przepisy prawa trybu przekształcenia podatnika, będącego osobą fizyczną, staje się sukcesorem jego praw w zakresie prawa podatkowego (obowiązki podatkowe pozostają nadal przy osobie fizycznej i nie przechodzą na spółkę).

W zakresie ograniczonej sukcesji związanej z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. mieści się prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów lub usług wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.

Nieujęcie faktury w deklaracji a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Z treści art. 86 ust. 10 i ust. 10b ustawy o VAT wynika, że z odliczenia podatku można skorzystać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,
  • doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,
  • podatnik ma fakturę dokumentującą tę transakcję.

Dodatkowym warunkiem odliczenia jest również posiadanie statusu czynnego podatnika podatku VAT (art. 88 ust. 4 ustawy o VAT). 

W tym miejscu pojawia się pytanie, czy konieczna jest korekta faktury, która została wystawiona na dane jednoosobowej działalności gospodarczej w sytuacji, gdy odliczenia VAT z takiej faktury chce dokonać spółka powstała w wyniku przekształcenia.

Należy zaznaczyć, że faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Natomiast z treści art. 106j ustawy o VAT wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. 

W myśl ww. art. 106j ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

  • podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie;
  • dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań;
  • dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4;
  • stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury

– podatnik wystawia fakturę korygującą.

Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu

W aktualnym stanie prawnym oprócz faktur korygujących mamy też do czynienia z notami korygującymi. Jak stanowi art. 106k ust. 1 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

W sytuacji, gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. Ww. przepisy nie ograniczają prawa do dokonania korekty przez nabywcę w formie noty korygującej jedynie do np. oczywistych omyłek w nazwie nabywcy.

Korygowanie nieujętej faktury kosztowej i przychodowej - brak obowiązku

Do analizowanego przez nas przypadku odniósł się Dyrektor KIS w interpretacji z 10 maja 2024 roku (nr 0113-KDIPT1-3.4012.109.2024.3.MK). W piśmie tym czytamy, że określenie w fakturze jako nabywcy osoby fizycznej – przedsiębiorcy, nie wyłącza praw spółki do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury, ponieważ o uprawnieniu tym decydują okoliczności faktyczne zdarzenia gospodarczego, które odzwierciedla faktura, a więc – dokonanie sprzedaży, data tej sprzedaży, data wystawienia faktury, ale przede wszystkim data przekształcenia podmiotu.

Po przekształceniu spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur wskazujących dane przedsiębiorcy (osoby fizycznej), w przypadku gdy faktury dokumentują dostawy i usługi nabyte przed przekształceniem – bez konieczności wystawienia not korygujących.

Przykład 1.

Pan Roman prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą 9 listopada otrzymał od swojego kontrahenta fakturę zakupu towarów z wykazanym podatkiem VAT. 10 listopada doszło do skutecznego przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., w której mężczyzna stał się wyłącznym udziałowcem. Spółka z o.o. została zarejestrowana jako czynny podatnik VAT od dnia przekształcenia. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Spółka z o.o. jest w tym przypadku sukcesorem prawa do odliczenia podatku naliczonego w zakresie nabycia dokonanego przez osobę fizyczną. Dla zastosowania odliczenia przez spółkę z o.o. nie jest jednak konieczne, aby faktura nieujęta pierwotnie w deklaracji osoby fizycznej była korygowana, czy to w drodze korekty faktury wystawionej przez sprzedawcę, czy też w drodze noty korygującej wystawionej przez spółkę i zaakceptowanej przez sprzedawcę.

Z treści ww. interpretacji wynika natomiast, że inaczej będzie w sytuacji otrzymania faktur wystawionych w dniu lub po dniu przekształcenia z danymi przedsiębiorcy (osoby fizycznej), dokumentujących nabycie towarów i usług w dniu lub po dniu przekształcenia. W takim bowiem wypadku spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na tych fakturach, jednak pod warunkiem wystawienia not korygujących lub dokonania korekty faktury przez sprzedawcę.

Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przez przedsiębiorcę przed dniem przekształcenia, jeśli przedsiębiorca nie odliczył wcześniej podatku naliczonego z tych faktur, bez konieczności wystawiania noty korygującej. 

W przypadku gdy dochodzi do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., może wystąpić sytuacja, w której faktura nie zostanie ujęta w deklaracji VAT przedsiębiorcy. W takim przypadku powstała po przekształceniu spółka może odliczyć podatek naliczony pomijając korygowanie nieujętej faktury.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów