Księgowość firm
W jakim momencie ująć wynagrodzenie w KPiR?
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniający osoby na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych są zobowiązani do wypłaty wynagrodzeń, naliczenia i odprowadzenia składek ZUS. Sprawdź, kiedy ująć wynagrodzenie w KPiR!
23 września 2024
Korekta sprzedaży - jak powinna wyglądać w KPIR?
Przychody osiągane w działalności gospodarczej mogą ulegać zmniejszeniu bądź zwiększeniu. Powodem zaistnienia takiej sytuacji może być zwrot towaru. Wówczas przedsiębiorcy zadają sobie pytanie, jak powinna wyglądać korekta sprzedaży. Przeczytaj!
19 lipca 2024
Nieodpłatne przekazanie polikwidacyjnego majątku a VAT
Gdy likwidowana spółka z o.o. przekazuje udziałowcom składniki majątku, w stosunku do których miała prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, pojawia się pytanie jak powinno być opodatkowane nieodpłatne przekazanie polikwidacyjnego majątku. Sprawdź!
19 lipca 2024
Podatek od nieruchomości w KPiR - prawidłowe rozliczenie
Posiadanie własnej nieruchomości wiążę się z opłatą podatku od nieruchomości. Jego wysokość wykazywana jest na decyzji wydawanej przez organ podatkowy. Zdarza się, że podatek ten może stanowić koszt. Sprawdź, jak rozliczyć podatek od nieruchomości w KPiR!
18 lipca 2024
KPiR - zakładanie Księgi Przychodów i Rozchodów
Najczęściej wybieraną formą prowadzenia ewidencji księgowej przez małych i mikro przedsiębiorców jest Księga Przychodów i Rozchodów (w skrócie KPiR). Jakie elementy powinna zawierać prawidłowa KPiR oraz jakie ma ona funkcje? Sprawdź w artykule!
17 lipca 2024
Jak zaksięgować zakup towarów handlowych w KPiR?
Księgowanie zakupu towarów handlowych nie zawsze jest tak intuicyjne jak mogłoby się wydawać. W niektórych sytuacjach ścieżka księgowania jest zupełnie inna niż w przypadku pozostałych kosztów. Dowiedz się, jak księgować zakup towarów handlowych w KPiR!
16 lipca 2024
Ewidencjonowanie przychodów bezrachunkowych w KPiR
Ewidencjonowanie przychodów bezrachunkowych za pomocą specjalnej ewidencji sprzedaży bezrachunkowej jest obowiązkiem przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej i dokonują sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Dowiedz się więcej!
16 lipca 2024
WZ jako dowód księgowy - księgowanie zakupu towarów w KPiR
Wydanie zewnętrzne (WZ) jest dowodem magazynowym wystawianym przez magazyniera i dokumentuje rozchód towarów lub wyrobów gotowych w momencie wydania ich na zewnątrz magazynu. Czy można na jego podstawie dokonać zapisów w księdze przychodów i rozchodów?
15 lipca 2024
Pusta faktura - uważaj na konsekwencje podatkowe!
Czym jest pusta faktura? Co grozi podatnikowi, który wystawił tego typu dokument? Czy nabywca ma prawo w takiej sytuacji do odliczenia podatku VAT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, z jakimi konsekwencjami wiąże się wystawienie pustej faktury!
11 lipca 2024
Zasada ostrożnej wyceny w ustawie o rachunkowości
Podatnicy, którzy prowadzą księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości powinni stosować zasadę ostrożności. Czy wiesz na czym polega zasada ostrożnej wyceny w księgach rachunkowych i jak prawidłowo ją stosować? Wyjaśniamy w artykule!
5 lipca 2024
Zmiana formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej a kapitał
Niekiedy przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą decydują się na przekształcenie swojej działalności gospodarczej. Przekształcenie to zmiana formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdź, jak ustalić kapitał!
3 lipca 2024
Odpowiedzialność fundacji rodzinnej i fundatora za podatki
Fundacja rodzinna jak wynika z jej definicji to osoba prawna utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Jak natomiast wygląda odpowiedzialność fundacji rodzinnej za podatki? Przeczytaj i sprawdź!
28 czerwca 2024
Dokumentacja cen transferowych - co grozi za jej brak?
W przypadku podmiotów powiązanych dokonujących pomiędzy sobą transakcji konieczna może okazać się dokumentacja cen transferowych. Czy wiesz, co grozi za brak jej sporządzenia oraz niezłożenie informacji o cenach transferowych, gdy ta jest wymagana?
27 czerwca 2024
Księgi rachunkowe przedsiębiorstwa w spadku – zasady prowadzenia
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych może dotyczyć przedsiębiorstwa w spadku. Dowiedz się, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe przedsiębiorstwa w spadku, jakie są obowiązki spadkobierców oraz kiedy należy zamknąć i ponownie otworzyć te księgi!
25 czerwca 2024
Wycena aktywów i pasywów - jak jej dokonać?
Wycena aktywów i pasywów przypada nie rzadziej niż na dzień bilansowy. Czy wiesz, jakie są zasady dokonania prawidłowej wyceny aktywów i pasywów na dzień bilansowy zgodnie z ustawą o rachunkowości? Sprawdź, jak dokonać wyceny na koniec roku obrotowego!
20 czerwca 2024