Serwis Podatkowy
Remontowane mieszkanie jako produkcja w toku
Przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają remont mieszkania, by w dalszej kolejności je odsprzedać, nie mogą zakwalifikować go jako środek trwały. Czy remontowane mieszkanie może zostać ujęte jako produkcja w toku, a może towar handlowy? Przeczytaj!
15 lipca 2022
Podatek liniowy czy ryczałt – forma opodatkowania dla programistów
W wyniku zmian Polskiego Ładu, które weszły w życie w 2022 roku wielu przedsiębiorców podjęło decyzję o zmianie formy opodatkowania na bardziej optymalną. Jaka forma opodatkowania dla programistów będzie odpowiednia - podatek liniowy czy ryczałt?
1 czerwca 2022
Ulga dla klasy średniej dla przedsiębiorców - czy wszyscy skorzystają?
Nowy Ład to wiele istotnych zmian zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób nie prowadzących działalności. Dużo wątpliwości rodzi zwłaszcza stosowanie ulgi dla klasy średniej. Ulga dla klasy średniej dla przedsiębiorców - czy z niej skorzystają?
15 lipca 2022
Podatek liniowy dla lekarzy - jednoczesna praca na etacie i działalność
Wielu lekarzy zatrudnionych na etacie prowadzi własną działalność. Warto jednak pamiętać o ograniczeniach w wyborze formy opodatkowania, które mogą mieć miejsce w takiej sytuacji. Podatek liniowy dla lekarzy zatrudnionych na etacie - kiedy to możliwe?
15 lipca 2022
Towary zajęte przez komornika w remanencie likwidacyjnym VAT
W przypadku postępowania komorniczego przedsiębiorca powinien być przygotowany, iż komornik może dokonać zajęcia towarów. Warto zastanowić się, czy towary zajęte przez komornika podlegają opodatkowaniu poprzez wykazanie ich w remanencie likwidacyjnym.
15 lipca 2022
Wspólne rozliczenie z małżonkiem i ulga dla rodzin 4+ a Polski Ład
Polski Ład stał się faktem dla podatników, a jego założenia wprowadzają zmiany - jak się okazuje, również korzystne dla pewnych grup. Przeczytaj i sprawdź, jak będzie wyglądać wspólne rozliczenie z małżonkiem i ulga na rodzin 4+ w ramach Polskiego Ładu!
11 lipca 2022
Zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej - kiedy jest konieczne?
Kontroli podatkowej podlegają wszystkie przedsiębiorstwa. Jej celem jest weryfikacja, czy kontrolowani należycie wywiązują się z obowiązków podatkowych. Zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej- czy należy do obowiązku urzędu skarbowego?
15 lipca 2022
Ryczałt ewidencjonowany dla programisty jako optymalna forma opodatkowania
Polski Ład z pewnością wpłynął na to, że ryczałt ewidencjonowany dla programisty zyskał na atrakcyjności. Z jakiej stawki ryczałtu może skorzystać samozatrudniony w branży IT oraz czy kiedy warto wybrać tą formę opodatkowania? Odpowiadamy w artykule!
1 czerwca 2022
Opodatkowanie VAT aportu - jak ustalić postawę opodatkowania i stawkę VAT?
Chcąc założyć spółkę, przedsiębiorcy mają możliwość wnieść do niej prowadzone przedsiębiorstwo w formie aportu. Czy to zdarzenie powoduje obowiązkowe opodatkowanie VAT aportu? Okazuje się, że tak! Sprawdź, jak zatem ustalić podstawę opodatkowania?
2 lutego 2022
Nowy Polski Ład a opodatkowanie działalności– co wybrać?
Szykuje się rewolucja w opodatkowaniu działalności. Nowy Polski Ład wprowadza zmiany odnośnie podatków dochodowych. Dużą zmianą jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, która będzie stosowana wyłącznie w przypadku skali podatkowej.
11 lipca 2022
Ulga na ekspansję – dla kogo jest przeznaczona?
Ulga na ekspansję to jedno z proponowanych rozwiązań dla pobudzenia rozwoju gospodarki, wprowadzone przez Polski Ład. W poniższym artykule są opisane podmioty, przedmioty oraz warunki które są uprawniają do skorzystania z ulgi na ekspansję. Sprawdź!
17 stycznia 2023
Ulga na prototyp w zeznaniu rocznym
Ulga na prototyp, która weszła w życie z Polskim Ładem, jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy uruchamiają produkcję próbną oraz wprowadzają na rynek nowe produkty. Jak powinna zostać ujęta ulga na prototyp w zeznaniu rocznym? Wyjaśniamy!
19 stycznia 2023
Ulga na IKZE w rozliczeniu rocznym za 2021 rok!
Ulga na IKZE w PIT może przynieść podatnikom wiele korzyści, jednak nie każdy przedsiębiorca będzie mógł z niej skorzystać. Dodatkowo ulga ta objęta jest określonym limitem. Sprawdź, ile możesz odliczyć w zeznaniu rocznym za 2021 rok!
15 lipca 2022
Zwolnienie PIT dla rodzin wychowujących wiele dzieci (4+)
Jednym z celów w ramach Polskiego Ładu były zmiany w polityce socjalnej i prorodzinnej. Dzięki czemu zostało ustalone zwolnienie PIT dla rodzin wychowujących wiele dzieci (4+). Jakie są podstawowe założenia tego zwolnienia? Odpowiadamy w artykule!
11 lipca 2022
Ulga konsolidacyjna a podmioty które mogą z niej skorzystać
Ulga konsolidacyjna to nowa preferencja podatkowa, którą wprowadza reforma rządowa Polki Ład. Z ulgi konsolidacyjnej będą mogły skorzystać osoby prywatne. Na jakich zasadach będzie przyznana preferencja? Przeczytaj i sprawdź najważniejsze informacje!
2 lutego 2022