Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Transakcje zagraniczne

Eksport usług poza Unię Europejską - warto wiedzieć

Przedsiębiorcy w celu zwiększenia swoich zysków poszerzają obszar swojego działania o kraje spoza Unii Europejskiej. Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczyć eksport usług poza Unię Europejską? Dowiedz się, jak właściwie udokumentować takie transakcje!

8 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Strata z lat ubiegłych z najmu na ryczałcie - kiedy może zostać odliczona?

Od 2023 roku najem prywatny może być opodatkowany wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy zmieniając formę opodatkowania z zasad ogólnych możliwa jest do odliczenia strata z lat ubiegłych z najmu na ryczałcie. Sprawdź!

5 kwietnia 2024

Podatek VAT

Rozliczenie faktury od rolnika ryczałtowego - jak przebiega?

Przedsiębiorcy dokonujący zakupu towaru od rolnika ryczałtowego zobowiązani są doliczyć do ceny produktów kwoty zryczałtowanego zwrotu VAT. Dowiedz się, na czym polega rozliczenie faktury od rolnika ryczałtowego oraz jaką stawką VAT należy zastosować!

5 kwietnia 2024

Podatek VAT

Sprzedaż budynku w części wykorzystywanej na potrzeby firmowe – VAT oraz PCC

Sprzedaż budynku w części wykorzystywanej na potrzeby firmowe może skutkować wystąpieniem jednocześnie podatków VAT i PCC. Jest to niezwykle ciekawy przypadek, nad którym warto się pochylić. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

4 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Zakup kosmetyków przez influencera - wydatek firmowy czy prywatny?

Prowadząc działalność gospodarczą, influencerzy często stają przed dylematem, które wydatki mogą zostać potraktowane jako koszty podatkowe. Takim przypadkiem jest zakup kosmetyków przez influencera. Czy taki wydatek da się rozliczyć jako koszt podatkowy?

4 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

PIT-11 - coroczny obowiązek pracodawcy względem US

Co do zasady każdy pracodawca zatrudniający w roku poprzednim pracownika do końca lutego musi doręczyć mu PIT-11. Czy są sytuacje w których nie sporządza się tej deklaracji? Kto nie musi złożyć tego druku? Dowiedz się więcej na ten temat!

4 kwietnia 2024

Samochód w firmie

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności a podatek dochodowy

Wycofanie z działalności samochodu będącego środkiem trwałym w firmie i jego późniejsza sprzedaż powodują określone przepisami skutki podatkowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy opodatkować sprzedaż samochodu wycofanego z działalności.

4 kwietnia 2024

Ordynacja podatkowa

Wypłata dywidendy na gruncie podatków PIT i VAT

Czym jest dywidenda i do kogo należy obowiązek jej wypłacenia? Kto jest odpowiedzialny za opłacenie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług? Jak wygląda wypłata dywidendy w formie środków rzeczowych? Na te pytania odpowiadamy w artykule!

4 kwietnia 2024

Ordynacja podatkowa

NIP, PESEL - dla kogo jaki identyfikator podatkowy?

Czy wiesz, w jaki sposób można uzyskać identyfikator podatkowy, jakimi są NIP lub PESEL? Którym z nich powinien posługiwać się podatnik prowadzący działalność? Czy istnieje możliwość zmiany posiadanego identyfikatora podatkowego? Przeczytaj i sprawdź!

4 kwietnia 2024

Podatek VAT

Nowy system kaucyjny a dostosowanie zasad rozliczania podatku VAT

W związku z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami w sprzedaży napojów w opakowaniach wielokrotnego użytku obowiązkowe było wprowadzenie zmian w zakresie VAT. Podstawą opodatkowania VAT może być kaucja. Jak opodatkować VAT nowy system kaucyjny?

3 kwietnia 2024

Ordynacja podatkowa

Podatek od nieruchomości a budowla i budynek

Podatnicy posiadający nieruchomość powinni uiszczać podatek od nieruchomości. Jak sklasyfikować budowlę i budynek na cele prawidłowego wyliczenia podstawy opodatkowania podatku od nieruchomości? Sprawdź, przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego!

3 kwietnia 2024

Podatek VAT

Najem prywatny i działalność gospodarcza a limit zwolnienia z VAT

Prowadzisz jednocześnie najem prywatny i działalność? Sprawdź, jak wyliczyć limit sprzedaży po przekroczeniu którego trzeba zarejestrować się do VAT. Kiedy możliwe jest zwolnienie z VAT? Dowiedz się, jak wyliczyć limit zwolnienia na przykładach!

3 kwietnia 2024

Ordynacja podatkowa

Umorzenie postępowania egzekucyjnego a zobowiązania podatkowe

Stosowanie środków egzekucyjnych ma istotne konsekwencje dla biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, stanowiąc okoliczność przerywającą jego bieg. Sprawdź, jak na kwestię przedawnienia, wpływa umorzenie postępowania egzekucyjnego.

2 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Odliczenie straty z najmu na ryczałcie - czy jest możliwe?

Najem prywatny podlega wyłącznie opodatkowaniu ryczałtem. W związku z tym, wielu podatników, którzy rozliczali się na zasadach ogólnych, stoi przed wyzwaniem rozliczenia straty z lat ubiegłych. Czy możliwe jest odliczenie straty z najmu na ryczałcie?

2 kwietnia 2024

Podatek VAT

KSeF dla podatników zwolnionych z VAT - jakie obowiązują zasady?

W związku z nadchodzącym obowiązkiem korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przez wszystkich podatników, pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Czy konieczne jest wystawianie faktur poprzez KSeF dla podatników zwolnionych z VAT? Sprawdź!

2 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów