Serwis Podatkowy
Ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym – jak przebiega?
Większość podatników zobowiązanych jest do opłacania składek zdrowotnych. Co do zasady podlegają one odliczeniu w zaliczkach lub jako koszt w KPiR, jak również w deklaracji rocznej. Przeczytaj, jak wygląda ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym!
14 marca 2024
Danina solidarnościowa - dla kogo, od kiedy, jak udokumentować?
Danina solidarnościowa jako dodatkowe opodatkowanie dochodu. Kogo dotyczy, kto i w jakiej wysokości zobowiązany jest ją uiścić? Jak prawidłowo obliczyć wysokość daniny solidarnościowej? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na powyższe pytania!
13 marca 2024
Wydatek na samochód osobowy w działalności nierejestrowanej - jak go uwzględnić?
Prowadzenie działalności nierejestrowanej umożliwia, przy wyliczaniu podatku dochodowego uwzględnienia kosztów podatkowych. Omawiamy, czy można uwzględnić wydatek na samochód osobowy w działalności nierejestrowanej i jeżeli tak, to w jakiej wysokości.
13 marca 2024
Opodatkowanie kar umownych i odszkodowań w estońskim CIT - co na to przepisy?
Wśród podatników rozliczających się estońskim CIT pojawia się wiele pytań dotyczących opodatkowania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Zatem czy opodatkowanie kar umownych i odszkodowań w estońskim CIT jest możliwe?
13 marca 2024
Odliczenie strat z lat ubiegłych w CIT – zeznanie roczne
Czy Twoje przedsiębiorstwo poniosło w ostatnich latach stratę? Opłacasz podatek od dochodów osób prawnych? Dowiedz się, jak wygląda odliczenie strat z lat ubiegłych w CIT i ile masz czasu aby skorzystać z takiej możliwości obniżenia podatku!
12 marca 2024
Darowizna w rodzinie - czy podlega opodatkowaniu?
Darowizna nie podlega podatkowi dochodowemu, a podatkowi od spadków i darowizn. W artykule wyjaśniamy, jak opodatkowana jest darowizna w rodzinie, jakich formalności należy dopełnić względem urzędu skarbowego, a także w jakim terminie!
25 września 2024
Wykup samochodu z leasingu a jego późniejsza sprzedaż
Leasing to coraz częściej wybierana przez przedsiębiorców metoda finansowania zakupu auta. Często mogą bowiem odkupić pojazd od leasingodawcy po niższej cenie. Dowiedz się, jak należy rozliczyć wykup samochodu z leasingu oraz jego późniejszą sprzedaż.
23 października 2024
Samochód osobowy o wartości powyżej 150 000 zł a amortyzacja
Samochód osobowy o wartości powyżej 150 000 zł pod niektórymi względami rozlicza się w sposób szczególny - przepisy wprowadziły ograniczenia w rozliczaniu kosztów. Sprawdź, jak rozliczyć samochód osobowy, którego wartość przekracza 150 000 zł!
12 marca 2024
Usługa naprawy samochodu dla kontrahenta z UE - jak udokumentować?
Polacy coraz częściej świadczą usługi naprawy samochodów należących do kontrahentów z innych krajów UE. Odbiorcami tych usług są zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Jak powinna zostać udokumentowana usługa naprawy samochodu dla kontrahenta z UE? Sprawdź
12 marca 2024
Niezawinione przekroczenie terminu podatkowego – kiedy możliwe jest przywrócenie?
Czym jest niezawinione przekroczenie terminu podatkowego? Jakie terminy mogą być przywrócone? Co należy zawrzeć we wniosku? Co w wypadku uchybienia terminu przez profesjonalnego pełnomocnika? Przeczytaj poniższy artykuł i znajdź odpowiedzi na te pytania!
12 marca 2024
Aport nieruchomości pomiędzy członkami grupy VAT - rozliczenie
Grupa VAT to podmiot utworzony z powiązanych ze sobą organizacyjnie, ekonomicznie i finansowo podatników VAT. Czy wiesz, czy aport nieruchomości pomiędzy członkami grupy VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Wyjaśniamy w artykule!
11 marca 2024
Faktura VAT na zmarłego kontrahenta - jak postępować?
Zasada ogólna ustawy o VAT wskazuje, że obligatoryjne jest wystawienie faktury w przypadku świadczenia na rzecz innego podatnika. Co jednak w sytuacji kiedy została wystawiona faktura VAT na zmarłego kontrahenta? Co z podatkiem VAT należnym? Sprawdź!
11 marca 2024
Podatek VAT podczas zawieszenia działalności - co musisz wiedzieć?
Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi konsekwencjami podatkowymi, zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT. W artykule skupimy się na opodatkowaniu VAT podczas zawieszenia działalności oraz na działaniach przedsiębiorcy.
11 marca 2024
Wykonywanie usług na rzecz pracodawcy a prawo do ryczałtu
Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest możliwe po spełnieniu określonych warunków. Czy wykonywanie usług na rzecz pracodawcy obecnego bądź byłego powoduje utratę prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów przez podatnika?
8 marca 2024
Przywóz towarów w celu czasowego używania w ramach WNT
Co do zasady czynności przywozu towarów do kraju stanowią transakcję WNT, która może stanowić formę zarówno transakcyjnego, jak i nietransakcyjnego nabycia. Co jednak, gdy miejsce ma przywóz towarów w celu czasowego używania? Jak rozliczyć VAT? Sprawdź!
8 marca 2024