Serwis Podatkowy
Kody PKD w IT i ich wpływ na stawkę ryczałtu
Dowiedz się, jak kody PKD w IT wpływają na właściwą stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, jaki zakres usług może być opodatkowany 12% a jaki 8,5% stawką ryczałtu przez programistów i testerów oraz pozostałych podatników branży IT!
8 marca 2024
Wydatki związane z jubileuszem firmy - jakie skutki w PIT i VAT?
Organizacja imprezy jubileuszowej to częsty sposób świętowania sukcesów firmy. Czy poniesione wydatki związane z jubileuszem firmy stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej? Czy można od nich odliczyć podatek VAT? Sprawdź!
8 marca 2024
Korekta wstępna w estońskim CIT a amortyzacja jednorazowa
Podatnicy, którzy wybrali jako formę opodatkowania estoński CIT zobowiązani są do dokonania korekty wstępnej za rok poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem. Jak wygląda korekta wstępna w estońskim CIT w przypadku jednorazowej amortyzacji?
8 marca 2024
Wspólne rozliczenie małżonków opodatkowanych liniowo i ryczałtem za 2023 rok
Małżonkowie, którzy prowadzili w 2023 roku działalność opodatkowaną liniowo bądź ryczałtem będą mogli rozliczyć się wspólnie. Sprawdziliśmy, kiedy wspólne rozliczenie małżonków będzie możliwe! Poznaj warunki!
8 marca 2024
KSeF a faktury zakupu - jak je odbierać?
Korzystanie z KSeF możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca się w nim uwierzytelni. W artykule omówimy kwestię KSeF a faktury zakupu, czyli w jaki sposób sprzedawca wystawia faktury w KSeF, a nabywca otrzymuje fakturę kosztową.
7 marca 2024
Wydatki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu a odliczenie VAT
Społeczna odpowiedzialność biznesu, znana również jako CSR, staje się coraz ważniejszym elementem strategii wielu firm. Ale czy wydatki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu mogą dawać prawo do odliczenia podatku VAT? Sprawdź!
7 marca 2024
Mikrorachunek przy wspólnym rozliczeniu PIT – jak wybrać właściwy?
Chcesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem, składając jedno zeznanie roczne? Sprawdź, w jakich przypadkach jest to możliwe oraz który mikrorachunek przy wspólnym rozliczeniu PIT jest właściwy do uregulowania ewentualnego zobowiązania podatkowego!
7 marca 2024
Zakup wieczystego użytkowania gruntu a PCC - czy jest opodatkowane?
Zakup wieczystego użytkowania gruntu a PCC stanowi kluczowe zagadnienie w kontekście określenia podatku PCC. Wynika to z tego, że prawo użytkowania wieczystego może podlegać pod podatek PCC w przy transakcjach sprzedaży. Dowiedź się więcej z artykułu!
7 marca 2024
Niewykorzystana część ubezpieczenia sprzedanego pojazdu - jak rozliczyć?
Czy zwrot polisy OC i AC w związku ze sprzedażą samochodu to dla przedsiębiorcy przychód? W jaki sposób rozliczyć zwrot OC i AC przy metodzie memoriałowej? Sprawdź, jak powinna być zaksięgowana niewykorzystana część ubezpieczenia sprzedanego pojazdu!
7 marca 2024
Nieodpłatne otrzymanie środka trwałego na gruncie PIT
Czy w wyniku otrzymania nieodpłatnego środka trwałego wykorzystywanego w ramach działalności gospodarczej powstaje przychód podatkowy? Sprawdź, jak rozliczyć nieodpłatne otrzymanie środka trwałego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych!
7 marca 2024
Zmiana formy opodatkowania na CIT estoński w trakcie roku
W przypadku estońskiego CIT-u możliwa jest zmiana formy opodatkowania spółki nie tylko po zakończeniu roku. Sprawdź, jakich procedur na gruncie sprawozdawczym należy dopełnić, aby możliwa była zmiana formy opodatkowania na CIT estoński w trakcie roku.
6 marca 2024
Przejęcie długu - czy wywołuje skutki w podatku dochodowym?
Prawo cywilne pozwala na przejęcie długu, co oznacza, że inna osoba może stać się dłużnikiem w miejsce pierwotnego dłużnika. W kontekście podatku dochodowego PIT powstaje pytanie, jakie są skutki podatkowe takiej operacji dla obu stron. Sprawdź!
6 marca 2024
Metoda kasowa VAT - jak rozliczyć podatek?
Zdarza się, że przedsiębiorcy wystawiają faktury z długim terminem płatności. Co mogą zrobić, by rozliczyć się z fiskusem dopiero po uregulowaniu należności? Rozwiązaniem jest metoda kasowa VAT. Dowiedz się, kto i na jakich zasadach może z niej korzystać!
25 września 2024
Dywidenda wypłacona spadkobiercom a podatek dochodowy
W przypadku, gdy dywidenda należna zmarłemu udziałowcowi nie została wypłacona przed jego śmiercią, to prawa do niej automatycznie przechodzą na jego spadkobierców. Sprawdź, czy dywidenda wypłacona spadkobiercom podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym!
5 marca 2024
Wydatki na zajęcia relaksacyjne - czy mogą być kosztem uzyskania przychodów?
Obecnie dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak troska o kondycję fizyczną. Prowadzenie firmy, zwłaszcza w wymagających zawodach, wiąże się z dużą odpowiedzialnością i stresem. Czy wydatki na zajęcia relaksacyjne mogą być kosztem podatkowym?
5 marca 2024