Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatki dochodowe

Zbycie nieruchomości a rozdzielność bez podziału majątku - obowiązek podatkowy PIT

Podczas rozwodu dochodzi do podziału majątku, który później może podlegać odpłatnemu zbyciu. Odpowiadamy zatem czy zbycie nieruchomości a rozdzielność bez podziału majątku jest możliwa oraz jakie występują wtedy obowiązki podatkowe na gruncie podatku PIT.

16 lutego 2024

Podatek VAT

Wykreślenie z rejestru VAT - czy podatnik powinien być powiadomiony?

Zgodnie z ustawą o VAT, w pewnych sytuacjach, może nastąpić wykreślenie z rejestru VAT podatnika. Istotne jest, czy w takiej sytuacji powinien on otrzymać oficjalne pismo informujące o wykreśleniu? Co na ten problem mówi uchwała NSA? Sprawdź!

15 lutego 2024

Podatki dochodowe

Kiedy można wybrać kwartalny ryczałt i jak zgłosić to w urzędzie?

W sytuacji, gdy działalność gospodarcza nie generuje znaczących kosztów, przedsiębiorcy często jako formę opodatkowania wybierają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Część z nich decyduje się na kwartalny ryczałt. Dowiedz się kto może go wybrać!

15 lutego 2024

Podatki dochodowe

Zagraniczny podatek dochodowy - czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dla przedsiębiorców płacących podatek dochodowy za granicą istotne jest unikanie podwójnego opodatkowania. W artykule zajmiemy się natomiast kwestią, czy zagraniczny podatek dochodowy może być kosztem podatkowym przy rozliczaniu PIT w Polsce?

15 lutego 2024

Podatki dochodowe

Rozliczanie ulgi za złe długi przez nowego wspólnika - przedstawiamy warunki

Ulga za złe długi powoduje, że nieuregulowana należność wierzyciela może zmniejszyć podstawę opodatkowania w spółce. Odpowiadamy zatem czy rozliczanie ulgi za złe długi przez nowego wspólnika w spółce osobowej jest możliwe i jakie warunki należy spełnić!

15 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Ulga mieszkaniowa, opisana w ustawie o podatku od spadków i darowizn może przynieść korzyści w rozliczeniach z fiskusem. Poznaj warunki jej zastosowania, skutki wygaśnięcia prawa do jej odliczenia oraz okoliczności, które nie wpływają na jej utratę!

14 lutego 2024

Podatki dochodowe

Udział w targach a ulga na ekspansję - jakie wydatki można rozliczyć?

Uga na ekspansję jest jedną z preferencji podatkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podatnicy chcący z niej skorzystać zastanawiają się czy wydatki na udział w targach a ulga na ekspansję się wykluczają? Omówiliśmy to w naszym artykule!

14 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ulga na sponsoring - jakie warunki należy spełnić aby z niej skorzystać?

Zastanawiasz się jakie są główne założenia oraz warunki jakie podatnik musi spełnić aby móc skorzystać z ulgi na sponsoring? W naszym artykule omówiliśmy wszystkie istotne kwestie określające kiedy ulga na sponsoring będzie przysługiwać!

14 lutego 2024

Podatki dochodowe

Ulga na złe długi w daninie solidarnościowej - czy jest możliwa?

W daninie solidarnościowej można uwzględnić przysługujące ulgi, w tym ulgę na złe długi, o czym orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Czy wiesz, jak według aktualnego orzecznictwa NSA wygląda ulga na złe długi w daninie solidarnościowej? Wyjaśniamy!

14 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ryczałtowiec także musi przechowywać faktury dotyczące zakupów!

Ryczałtowiec mimo tego, że nie rozlicza kosztów uzyskania przychodu powinien przechowywać faktury zakupowe. Jakie jeszcze dowody księgowe powinien przechowywać ryczałtowiec? W jakim celu należy przechowywać te dokumenty? Przeczytaj i sprawdź!

14 lutego 2024

Podatek VAT

Zmiana wspólnika w spółce cywilnej a podatek VAT

Zmiana wspólnika w spółce cywilnej jest skomplikowanych procesem, który może zajść tylko pod pewnymi warunkami. Jak w takiej sytuacji rozliczyć podatek VAT i czy zmiana składu osobowego spółki podlega opodatkowaniu VAT? Sprawdź w artykule!

13 lutego 2024

Podatek VAT

Faktura korygująca w księgach rachunkowych - jak ująć?

Z racji wystąpienia błędów na fakturze, może zaistnieć potrzeba wystawienia faktury korygującej. W związku z tym odpowiemy na pytanie w jaki sposób powinna być księgowana faktura korygująca w księgach rachunkowych po stronie nabywcy oraz sprzedawcy!

13 lutego 2024

Podatki dochodowe

Korekta kosztów przy zwrocie przedmiotu leasingu - czy jest obowiązkowa?

Czasem zdarza się, że dochodzi do wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu, której wartości były ujmowane w kosztach działalności. Czy korekta kosztów przy zwrocie przedmiotu leasingu jest w takiej sytuacji konieczna? Sprawdź w naszym artykule!

13 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ryczałt czy VAT - który rodzaj opodatkowania wybrać?

Ryczałt czy VAT? To częste pytanie jakie zadają sobie osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą. Czym jest ryczałt a czym podatek VAT? Jakie są różnice między nimi? Czy można stosować każdy z tych podatków? Jakie kryteria należy spełniać?

13 lutego 2024

Podatek VAT

Rejestracja i składanie informacji VAT UE

Przedsiębiorcy dokonujący transakcji, w których uczestniczą podmioty zagraniczne z krajów należących do Unii Europejskiej powinni szczególną uwagę zwrócić na charakter rozliczeń. Dowiedz się, kto ma obowiązek składania deklaracji VAT UE!

13 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów