Serwis Podatkowy
Mały podatnik – przywileje na gruncie PIT i VAT
W Polsce największą liczbę przedsiębiorców stanowią tzw. mali podatnicy. Kim oni są i co kryje się pod tą nazwą? Czy mały podatnik może korzystać ze szczególnych przywilejów na gruncie podatkowym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
21 lutego 2024
Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Podatnicy mają prawo do rozliczenia różnego rodzaju ulg i darowizn w zeznaniu rocznym. Termin rozliczenia rocznych dochodów już się zbliża, warto więc poznać możliwe do odliczenia ulgi. Sprawdź, jak odliczyć oddanie krwi od dochodu w zeznaniu rocznym!
21 lutego 2024
Doręczenie pisma małoletniemu - czy wywołuje skutki procesowe?
Artykuł omawia problematykę doręczenia pism podatnikom przez urząd skarbowy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy miejsce ma doręczenie pisma małoletniemu domownikowi. Czy takie doręczenie jest skuteczne? Co na ten temat mówią przepisy? Sprawdź!
20 lutego 2024
Nadużycie prawa podatkowego a zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego
Uszczelnienie systemu podatkowego jest jak najbardziej uzasadnione, niepokojące są przypadki, w których miejsce ma nadużycie prawa podatkowego przez zawieszenie postępowania. Jak odbywa się ten proceder i co na ten temat sądzą sądy administracyjne?
20 lutego 2024
Fakturowanie depozytu prosumenckiego na gruncie VAT
Depozyt prosumencki to pojęcie związane z rozliczaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne. Czy jest to czynność opodatkowana na gruncie VAT? Czy obowiązkowe jest fakturowanie depozytu prosumenckiego? Odpowiadamy w artykule!
20 lutego 2024
Faktura WDT wystawiona po terminie – rozliczenie u sprzedawcy
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów została wymieniona jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Sprzedawca ma obowiązek udokumentować WDT fakturą. Co jeśli będzie faktura WDT wystawiona po terminie? Czy pozostaje prawo do stawki 0%? Sprawdź!
20 lutego 2024
Faktura korygująca otrzymana po likwidacji działalności
Faktura korygująca jest podstawą do zmniejszenia lub zwiększenia kwoty podatku do odliczenia u nabywcy. Co jednak, gdy ma miejsce faktura korygująca otrzymana po likwidacji działalności? Jak prawidłowo rozliczyć fakturę? Odpowiadamy!
20 lutego 2024
Wskaźnik proporcji VAT - zasady ustalania proporcji
Nie wiesz czym jest wskaźnik proporcji VAT? Chcesz wiedzieć na czym polega sprzedaż mieszana i kto jest uprawniony do jej stosowania? Przeczytaj i dowiedz się, jakie są zasady ustalania proporcji VAT dla sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej
20 lutego 2024
Zmiany podatkowe na przełomie roku o których warto pamiętać!
Czy wiesz, jakie zmiany podatkowe na przełomie roku są możliwe w celu zoptymalizowania rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS? Dowiedz się, do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania czy metoda rozliczania kosztów oraz kim jest mały podatnik PIT i VAT!
19 lutego 2024
Rezydencja podatkowa uchodźcy z Ukrainy - zasady ustalania
Rezydencja podatkowa wpływa na ustalenie miejsca i sposobu opodatkowania danego podatnika. Wyjaśniamy, jakie są zasady ustalania rezydencji podatkowej osoby fizycznej oraz jak ustalana jest rezydencja podatkowa uchodźcy z Ukrainy przebywającego w Polsce.
19 lutego 2024
Dobrowolna odprawa wypłacona pracownikowi a koszty podatkowe pracodawcy
Wielu przedsiębiorców decyduje się na program dobrowolnych odejść, dlatego zdecydowaliśmy się zastanowić nad kontekstem czy odprawa wypłacona pracownikowi a koszty podatkowe są uzasadnione. W artykule wskażemy jak rozliczyć tego rodzaju koszty!
19 lutego 2024
Dobrowolna rezygnacja ze zwolnienia VAT - zasady i warunki rezygnacji
Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT ma możliwość odstąpienia od tego udogodnienia poprzez złożenie formularza VAT-R. Dobrowolna rezygnacja ze zwolnienia VAT wiąże się z skutkami podatkowymi, które opisujemy w artykule.
19 lutego 2024
Odliczenie samochodu w uldze rehabilitacyjnej - na jakich warunkach?
Odliczenie samochodu w uldze rehabilitacyjnej przysługuje osobom niepełnosprawnym lub osobom je utrzymującym. W niniejszym artykule odpowiadamy m.in. na pytania: który z małżonków może odliczyć wydatki, czy trzeba mieć prawo jazdy, ile można odliczyć?
19 lutego 2024
Brak wpisu hipoteki a zwrot podatku PCC - kiedy podatek podlega zwrotowi?
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) określa sytuacje, w których istnieje możliwość zwrotu zapłaconego podatku. Brak wpisu hipoteki a zwrot podatku PCC, czy możliwy jest zwrot podatku w takim przypadku? Sprawdź!
16 lutego 2024
Wpływ zwrotu akcyzy na podatki - konsekwencje
Podatniku! Zastanawiasz się co zrobić w sytuacji gdy przysługuje Ci zwrot akcyzy? Jaki jest wpływ zwrotu akcyzy na podatki - PIT oraz VAT? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule!
16 lutego 2024