Serwis Podatkowy
Źródła nieujawnione w przychodach z gospodarstwa rolnego
Objaśnimy sytuację, gdy występują źródła nieujawnione w przychodach z gospodarstwa rolnego oraz ich ewentualne skutki podatkowe. Sprawdzimy w jakiej sytuacji przychody z gospodarstwa rolnego mogą zostać opodatkowane sankcyjnym podatkiem w wysokości 75%.
2 lutego 2024
Ulga na dziecko – komu przysługuje i jak ją rozliczyć?
Ulga na dziecko to jedna z dostępnych ulg podatkowych dla podatników, o którą mogą pomniejszyć należny podatek do zapłaty. Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej? Czy forma opodatkowania dochodu ma znaczenie? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!
2 lutego 2024
Zawiadomienie ZAW-RD, czyli wybór CIT-u estońskiego
Estoński CIT to korzystne rozwiązanie dotyczące rozliczenia z urzędem z tytułu podatku dochodowego, które mogą zastosować wybrane spółki. Warto mieć na uwadze, że opodatkowanie ryczałtem od spółek należy zgłosić. Sprawdź, jak złożyć zawiadomienie ZAW-RD!
2 lutego 2024
Jakie występują ulgi podatkowe na ryczałcie?
W przypadku podatników korzystających z ryczałtu jako formy opodatkowania, podatek obliczany jest od przychodu. Czy podatnik opodatkowany ryczałtem może skorzystać z ulg podatkowych? Jakie występują ulgi podatkowe na ryczałcie? Odpowiadamy w artykule!
2 lutego 2024
Rozliczenie kosztów paliwa samochodu osobowego w firmie
Rozliczenie kosztów paliwa samochodu osobowego wykorzystywanego w firmie różni się w zależności od sposobu jego użytkowania. Inaczej rozlicza się samochód stanowiący środek trwały, a inaczej prywatny czy na podstawie umowy najmu lub leasingu. Sprawdź!
21 października 2024
Premia uznaniowa jako koszt podatkowy - zasady rozliczania
Premia uznaniowa to szczególny rodzaj premii, a jej wypłacenie uzależnione jest od decyzji organu zarządzającego. Sprawdź, czy taki wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu oraz kiedy premia uznaniowa jako koszt podatkowy staje się należna.
1 lutego 2024
Podatek u źródła - czym jest i kogo dotyczy?
Podatek u źródła występuje zarówno w PIT, jak i CIT. Czy wiesz, że nie zawsze mają zastosowanie ogólne zasady opodatkowania? Przykładem jest wypłata na rzecz podmiotów powiązanych o wartości ponad 2 mln zł, dla której stosuje się przepisy szczególne.
1 lutego 2024
Zakup samochodu elektrycznego z dotacji "Mój elektryk" a podatek dochodowy
W ramach dotacji możliwe jest dofinansowanie osób, które decydują się na zakup samochodu zeroemisyjnego. Objaśniamy kwestię podatkowe osób decydujących się na zakup samochodu elektrycznego z dotacji "Mój elektryk". Odnosimy się do podatku dochodowego PIT.
1 lutego 2024
Prawo do ulgi na dziecko w zeznaniu rocznym a rozwód małżonków
Prawo do ulgi na dziecko jest korzystne dla wielu podatników. Jednak zdarzają się przypadki specjalne kiedy to rodzice są w separacji lub po rozwodzie. Dowiedz się, od czego zależy możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w przypadku rozwodu rodziców!
1 lutego 2024
Rozliczenie WNT bez NIP UE - wymogi dotyczące WNT
Odpowiadamy co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca bądź nabywca nie ma ważnego numeru identyfikacyjnego do rejestracji unijnych transakcji. Czy wtedy możliwe jest rozliczenie WNT bez NIP UE według obowiązujących przepisów zawartych w ustawie o VAT?
31 stycznia 2024
Faktury kosztowe na przełomie roku – rozliczenie w PIT, CIT i VAT
Faktury kosztowe na przełomie roku potrafią być problematyczne. Jak rozliczyć podatek VAT od faktury? W jaki sposób ująć je w KPiR lub w księgach rachunkowych? Dowiedz się więcej na temat rozliczenia faktur kosztowych na gruncie PIT, CIT i VAT!
15 listopada 2024
Wystawienie refaktury przez użyczającego nieruchomość - czy to możliwe?
W przypadku gdy osoba prywatna użycza swoją nieruchomość płatnikowi podatku od towarów i usług, zastanawiająca jest kwestia, czy możliwe jest wystawienie refaktury przez użyczającego nieruchomość (np. za media) oraz jak rozliczyć VAT w tej sytuacji.
31 stycznia 2024
Podatek od garażu - jak należy go rozliczać po wyroku TK?
Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakres różnicowania przepisów odnośnie stawki podatku od nieruchomości w zależności od przedmiotu własności garażu jest niezgodny z Konstytucją. Jak więc należy rozliczyć podatek od garażu po wyroku TK? Sprawdź!
31 stycznia 2024
Stawka 8,5% dla usług informatycznych - podejście fiskusa oraz sądów
W kontekście sporu wobec różnych stawek ryczałtu dla informatyków. Analizujemy czy stawka 8,5% dla usług informatycznych ma dalej zastosowanie wobec nagłej zmiany w podejściu fiskusa i sądów administracyjnych wobec podatników korzystających z tej stawki.
31 stycznia 2024
Ulga rehabilitacyjna na zakup laptopa i telefonu - kiedy można ją zastosować
Masz prawo do ulgi rehabilitacyjnej i zastanawiasz się, czy ulga rehabilitacyjna na zakup laptopa i telefonu jest zasadna? Czy zakup tego rodzaju sprzętu można zakwalifikować jako sprzęt poprawiający życie osób niepełnosprawnych? Odpowiadamy w artykule!
31 stycznia 2024