Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ulga na sponsoring – co warto wiedzieć, by z niej skorzystać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W polskim systemie podatkowym występuje wiele ulg podatkowych. Większość z nich odliczana jest od dochodu, a więc podstawy opodatkowania. Bardzo nieliczne od samego obliczonego podatku. Jedną z ulg odliczaną od dochodu jest ulga na sponsoring. Czego dotyczy? Kto może z niej skorzystać? Odpowiadamy w niniejszej publikacji.

Ulga na sponsoring

Wśród wielu ulg podatkowych, których zastosowanie kreuje większe lub mniejsze korzyści podatkowe wobec przedsiębiorców, występuje ulga na sponsoring.

Jej funkcjonowanie prawodawca zawarł w art. 26ha Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej ustawą o PIT), a także w Ustawie z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. W niniejszej publikacji skupiono uwagę na przepisach ustawy o PIT.

Ulga ta umożliwia odliczenie od dochodu części wydatków poniesionych na działalność sportową, szkolnictwa wyższego czy kulturalną.

Czego dotyczy ulga na sponsoring?

Zgodnie z art. 26ha ust. 1 ustawy o PIT podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od dochodu kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:

  1. sportową,
  2. kulturalną w rozumieniu Ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
  3. wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Należy podkreślić, że 50% kwoty ww. wydatków do odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Co ważne, kwota stanowiąca 50% ww. kosztów uzyskania przychodów może być odliczona za rok podatkowy, w którym koszty te zostały poniesione.

Ulga na sponsoring może być zastosowana w przypadku ustawy o PIT przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy stosują formę opodatkowania, taką jak:

  1. podatek liniowy,
  2. skala podatkowa.

Oznacza to, że z ulgi tej nie mogą skorzystać podatnicy stosujący formę opodatkowania – kartę podatkową albo ryczałt ewidencjonowany.

Czego dotyczy ulga na sponsoring?

Ulga na sponsoring dotyczy wydatków poniesionych w ramach działalności gospodarczej na finansowanie:

  1. klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy;
  2. stypendium sportowego;
  3. imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 Ustawy z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych.

Prawodawca w art. 26ha ust. 3, 4, 5 ustawy o PIT przybliża specyfikę wydatków, które mogą być przedmiotem odliczenia w ramach ulgi na sponsoring.

Wydatki możliwe do odliczenia w ramach ulgi na sponsoring

Działalność sportowa

Działalność kulturalna

Działalność wspierająca szkolnictwo wyższe i naukę

Koszty poniesione na finansowanie:

  • klubu sportowego,

  • stypendium sportowego,

  • imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową

Koszty poniesione na finansowanie:

  • instytucji kultury wpisanych do rejestru fundacji i instytucji kultury,

  • działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne

Koszty poniesione na:

  • stypendia w szkolnictwie wyższym,

  • finansowanie opłat za kształcenie na studiach podyplomowych, kształcenie specjalistyczne lub kształcenie w innych formach wobec zatrudnionego pracownika,

  • finansowanie wynagrodzeń, wraz z pochodnymi, studentów odbywających u podatnika staże i praktyki przewidziane programem studiów,

  • sfinansowanie studiów dualnych na konkretnym kierunku studiów, w tym koszty praktyk,

  • wynagrodzenie wypłacane w okresie 6 miesięcy od dnia zatrudnienia przez podatnika organizującego praktyki zawodowe dla studentów danej uczelni pracownikowi będącemu absolwentem studiów w tej uczelni zatrudnionemu za pośrednictwem akademickiego biura karier

Pozostałe zasady odliczenia ulgi na sponsoring

Ustawodawca w wyżej wspomnianym art. 26ha ustawy o PIT wspomina o kilku pozostałych zasadach stosowania odliczeń w ramach ulgi na sponsoring.

Pierwsza zasada mówi, że odliczenie kosztów (na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę), a dokładnie na:

  1. finansowanie wynagrodzeń wraz z pochodnymi, studentów odbywających u podatnika staże i praktyki przewidziane programem studiów;
  2. sfinansowanie studiów dualnych na konkretnym kierunku studiów, w tym koszty praktyk;
  3. wynagrodzenie wypłacane w okresie 6 miesięcy od dnia zatrudnienia przez podatnika organizującego praktyki zawodowe dla studentów danej uczelni pracownikowi będącemu absolwentem studiów w tej uczelni zatrudnionemu za pośrednictwem akademickiego biura karier

– przysługuje, jeżeli są one ponoszone na podstawie umowy zawartej przez podatnika z uczelnią.

Druga zasada objaśnia, że odliczenie kosztów poniesionych na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę nie przysługuje właścicielowi uczelni niepublicznej. Zatem jedynie uczelnie publiczne skorzystają z odliczeń wydatków dotyczących szkolnictwa wyższego.

Trzecia zasada mówi, że jeżeli podatnik otrzymał zwrot kosztów w postaci np. dotacji, subwencji, a koszty te dotyczyły właśnie wydatków na działalność sportową, kulturalną i wspierającą szkolnictwo wyższe, to nie będzie mógł skorzystać z ulgi na sponsoring.

Do zeznania rocznego (także w trybie korekty) podatnik dołącza załącznik PIT-CSR, w którym to ujmuje w tabeli:

  • C.1. – wydatki poniesione na działalność sportową według podziału przedstawionego w powyższej tabeli;
  • C.2. – wydatki poniesione na działalność kulturalną według podziału przedstawionego w powyższej tabeli;
  • C.3. – wydatki poniesione na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę według podziału przedstawionego w powyższej tabeli.

Na koniec warto podkreślić jeszcze jedną istotną ciekawostkę. Jeżeli wydatkiem na działalność sportową, kulturalną czy wspierającą szkolnictwo wyższe okaże się środek trwały, to pomimo skorzystania z ulgi na sponsoring podatnik będzie miał prawo na zaliczenie do kosztów odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów